داشتن بسته بندی زیبا با ماشین آلات بسته بندی سپهرحمید

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

نگرش سيستماتيك در مديريت بسته بندي پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه ، 25 دی 1389 ، 16:17

نگرش سيستماتيك در مديريت بسته بندي
با ارائه مدلي جامع در فرايند بسته بندي كالاها

 

مدیریت سیستماتیک بسته بندی

فریبرز رحیم نیا

استادیار گروه مدیریت   دانشگاه فردوسی مشهد

سید مسلم علوی

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه فردوسی مشهد ، گرایش بازاریابی بین الملل

مهدی نجفی سیاهرودی

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه فردوسی مشهد  ، گرایش بازاریابی بین الملل

 

چكيده

افزايش رقابت در بازارهاي مبتني بر رقابت كامل و به تبع آن همگرايي و تقريب كيفيت محصولات مشابه در اين گونه بازارها به تشويش ذهني مديران بازاريابي در فروش كالاهاي سازمان متبوع خود افزوده است.به نظر مي رسد با فرض برابري كيفيت ماهوي كالاها ، آنچه بيش از هر چيز ديگري ، احتمال رويداد خريد را افزايش مي دهد، سيماي كالا و يا به عبارتي شكل و نحوه بسته بندي كالا می باشد.

واژگان كليدي: مديريت بسته بندي، نگاه سيستمي، اصول بازاريابي ، بسته بندی هوشمند

 

 

مقدمه

افزایش جهانی سازی سازمانها را مجبور نموده است که به بازبینی و بازتعريف از مواردي که به ایجاد مزیت رقابتی آنها کمک می کند بپردازند. در محیطی که بمباران آگهی ، ترفیعات و تخفیفات هفتگی و با حتی روزانه صورت می گیرد و كيفيت محصولات خروجي از خطوط توليد شركتها همگرايي شگفت آوری را تجربه مي كند ، اهمیت مبحث بسته بندي را بیش از پیش آشکار می سازد و توجه و بازانديشي در سازوكارهاي آن را ضرورتي غير قابل انکار معرفی می نماید (شایانگ 2004). امروزه مسئله بسته بندی در صنایع به عنوان یکی از ابزارهای مهم بازاریابی و رقابت در جوامع بین المللی برای متصدیان اجرایی و صاحبان صنایع تولیدی و شرکتهای بازرگانی محسوب شده و ضرورت توجه و بررسی و تحقیق در مورد آن روز به روز بیشتر احساس می شود. مصاديق اين امر را مي توان در رويكردهاي شركتهايي چون هنكن، هدلينگ و... جستجو نمود (نورائی ، 1384)  با وجود آنكه اهميت و ضرورت توجه به بسته بندي در كشورهاي در حال توسعه و بازارهاي غير رقابتي آنها نمود چنداني ندارد؛ اما ارزش بازار بسته بندی جهانی در حدود 500 بیلیون دلار تخمین زده می شودکه اغلب آن مربوط به کشورهای صنعتی می شود (بوراند2005). 
تحقيقات متعددي در ادبيات بسته بندي در باب موضوعاتي چون سيستم توزيع ، انبارداري اتوماتيك و ديگر اصول آن همچون نحوه انتقال مواد اوليه و يا چگونگي پر كردن و نگهدري آن صورت پذيرفته است (چان و همکاران ، 2006 ؛ ساستروم ،  2000 ؛ برینسون ، جانسون و مدبو ، 1994؛ جار و هاتلند ،2004) . در حالي كه تحقيقات اندكي با رويكرد ديدگاه سيستمي و همچنين توجه به مديريت بسته بندي صورت گرفته است. ديدگاه سيستمي با نگاهي نوين به مقوله بسته بندي و تلفيق آن با مديريت گسترده و منسجم نسبت به بسته بندي ، بر بسياري از انديشه هاي سنتي در اين باب خط بطلان كشيده است . بي گمان، توجه به هزينه هاي بالا در توزيع فيزيكي محصول ناشي از نگاه تك جانبه نسبت به بسته بندي و وظايف است ( چان و همکاران ، 2006) . ديدگاه سيستمي با بنيان نهادن ابعاد جديد در سازوكارها و قابليت عظيم بسته بندي ، ضمن توجه به وظيفه سنتي بسته بندي با تلفيق اصول بازاريابي و اعمال مديريت بسته بندي ، به يك بسته بندي بازارگرا، اجتماعي و رقابت انديش توفيق مي يابد ( راند ، 2005) .  هدف اصلي از تلفيق اين دو وظيفه و در نظر گرفتن طراحي بسته بندي در قالب ديدي سيستماتيك ، تهيه بسته بندي است كه بتواند هم به حفظ و صرفه جويي در زمان براي توليد كننده و هم براي مصرف كننده منجر شود . مواد اوليه ابتكاري و ابداعي در تهيه بسته بندي ها ، تجهيزات و تكنيكها و پيشرفت در توليد بسته هايي با هزينه هاي پايين تر ، با تسهيل فرايند انتقال و شناسايي و اعمال اصول بازاريابي نوين ، همه و همه زمينه ساز موفقيت بسته بندي يك محصول به شمار مي آيند . در نتیجه ابن امر مزيتي منحصر به فرد براي خريدار خلق  گردیده وبا برآورده نمودن نيازهاي وي ، موجب مي گردد تا توليد كننده در بازار سهمي قابل ملاحظه از فروش كالاها را از آن خود سازد . (ایرانمنش ، 1380) در اين حالت مصرف كننده تعريفي جامع تر از گذشته به خود مي گيرد به گونه اي كه مصرف كننده نهائي بسته بندي ، مشتري خرده فروش به حساب مي آيد و خرده فروش مصرف كننده عمده فروش و عمده فروش مصرف كننده توليد كننده . از آنجايي كه هر طبقه متفاوت از خريدار ، معيارهاي خاص خود را در خريد مد نظر قرار مي دهد  و انتظارات خاصي را از بسته بندي مي طلبد. وجود ديدي سيستماتيك در بسته بندي مي تواند تفكري نهادي و ساختاري و از طرفي عملياتي و كاربردي را در قالب يك سيستم ارائه نمايد . (چان و همکاران ، 2006 )
در ادامه ديدگاه سيستمي و اجزاء آن در ادبيات نوين بازاريابي تبيين مي گردد و بدنبال آن مديريت نوين بسته بندي و چگونگي و حدود اعمال اراده آن در قالبي مدلي جامع مورد بررسي و تحليل قرار گرفته و سپس ارتباط آن با اجزاء ديدگاه سيستمي به شكلي مبسوط و عميق تعريف و تبيين مي گردد.

ديدگاه سيستمي

در ادبيات مديريت در تعريف ديدگاه سيستمي اين نقطه نظر وجود دارد كه سيستم با تاثير گذاري بر محيط وهمچنين تاثير پذيري از آن ، به تكوين و تعادل خود كمك مي نمايد . (رابینز ، 1376  ) در این دیدگاه با مطالعات معدودی در زمینه بسته بندی روبرو هستیم که در نگاهی کلگرا به این مطالعات می توان گفت ، این مطالعات به ندرت تمامی ابعاد متنوع بسته بندی را در دیدگاه سیستمی مد نظر قرار داده و بررسی نموده اند . (جانسون و وسترام ،2000 ،پرندگاست و پیست ، 1996 ،گونزالز ، آرتیا و دیاز ، 2004  ) بسته بندي در اين رويكرد با تاثير گذاري بر محيط، سلايق و انتظارات مشتريان را تغيير مي دهد ، برسطح تقاضاي جامعه مي افزايد و شركتها را در توليد محصولاتشان به سمتي رهنمون مي سازد كه به نوعي اين گونه تقاضاي مازاد را با افزايش رقابت محيطي ، برطرف نمايند (نانکارو ، رایت و بریس ، 1998 ) . از طرفي بسته بندي با تاثير پذيري از محيط و نيازهاي خاص جامعه مصرف كننده ، تغييرات خاصي را در خود تجربه خواهد نمود . براي مثال فرهنگ مناطق خاص ، الزامات قانوني ( محيط زيست ، مشتريان خاص و ... ) و مواردي از اين قبيل مي تواند بر نحوه تهيه و توليد بسته بندي ها نيز اثر گذار باشد . ( راند ، 2005 و وندام ، 1996 ) بنابراين بسته بندي با استمداد از بينش سيستماتيك و اعمال تغييرات مبتني بر آن ، همگام و هم راستا با پويايي هاي محيط، تكوين و بهبود مي يابد و به سبب قدرتي كه از اين انعطاف پذيري كسب مي نمايد، محيط را تحت تاثير پيشرفت و بهبود خود قرار مي دهد.
دردیدگاه سیستمی ترکیبی رابطه مند از اجزاء سیستم شامل نیروهای رقابتی ، فن آوری ، گروه های ذینفع و قوانین و مقررات حاکم بر یک صنعت خاص هویت و ماهیت اصلی سیستم را قوام می بخشد و تعاملات موجود ميان اجزاء سیستم ، بر پیچیدگی و غیر قابل پیش بینی بودن آن می افزاید . (رابینز ،1376 ) در این شرایط با نگاهی به صنعت بسته بندی ، پویایی موجود در نیروهای رقابتی با فناوریهای نوظهور بازار در صنعت در هم می آمیزد و چرخه عمر بسته بندی محصول را کوتاهتر و کوتاهتر می کند . در این سیستم ، مدیریت بسته بندی به سبب باز بودن سیستم ، از تعاملی پایدار و در عین حال تاثیر گذار و تاثیر پذیر ( اثر متقابل) را در تقابل با محیط از خود نشان مي دهد كه اين امر انعطاف پذيري و پويايي آنرا به همراه خواهد داشت.در اين گذر، اجزاء تشکیل دهنده سیستم پيوندي مستحكم و ارتباطي منسجم ايجاد مي كنند و روابط از حالتي تك سويه، شكلي متقابل به خود مي گيرد. بنابراین جهت درک بهتر هر یک از این روابط و بررسی رابطه متقابل بین مدیریت بسته بندی و اجزاء موجود در مدل، در ادامه بیشتر به هر یک این روابط پرداخته می شود. شایان ذکر است روابط یاد شده در شکل 1، در محیط های متنوع محلی ، بین المللی و جهانی قابل بحث وبررسی است که متناسب با بازار مورد فعالیت شرکت ، مدیریت بسته بندی نیز در تعامل با هر یک از این گونه محیط ها از لحاظ گستردگی و تنوع اجزاء ، رویکردی متفاوت به خود می گیرد .


مديريت بسته بندي

يكي از مهمترين اقداماتي كه سازمان مي بايست در ارتباط با بسته بندي سالم ، رقابتي ، جذاب و ترغيب كننده منطبق با شرايط رقابتي در بازار و نيازها و الزامات جامعه مصرف كننده در جهت برآورده نمودن رضايتمندي در مشتريان ، انجام دهد ، مديريت فرايند بسته بندي محصولات در شركت مي باشد ( خاکبیز ، 1385 و اصلانی ، 1381) . در اين فرآيند فاكتورهاي متعددي نحوه بسته بندي محصولات را تحت تاثير قرار مي دهند كه طراحي بسته بندي را نيازمند تجزيه و تحليل و بررسي بر پايه اطلاعات اكتسابي از بخشهاي متفاوت موثر بر چگونگي انجام بسته بندي خواهد كرد.عدم تلفيق و انسجام تمامي اطلاعات در جهت اتخاذ تصميمات هدفمند و استراتژيك كه تمامي بخشهاي موثر بر اين امر را به مشاركت بر انگيزد، بي گمان نتيجه اي جز گمراهي فرآيند طراحي بسته بندي و تنزيل و هدررفت سرمايه هاي مادي و انساني به همراه نخواهد داشت.از آنجايي كه بسياري از فعاليتها به نوعي تاثير گذار و يا تحت تاثير بسته بندي  هستند ، تعجب آور نيست كه مسئوليت بسته بندي را مي توان در بخشهاي مختلف سازمان مشاهده نمود . در واقع كسب اطلاعات كافي ، مرتبط و به هنگام از طريق بخشهاي مختلف سازمان تصميمات بهتري را در زمينه طراحي موفق محصولات شركت را بدنبال خواهد داشت .
به منظور رسيدگي سريع و موثر به مسائل و كسب اطمينان از اينكه بسته بندي بطرز مناسبي با اصول فروش شركت و سيستمهاي توزيع آن منطبق شده است ، بايد تيمي را سازماندهي نمود كه اعضاي آن از تخصصهاي متفاوتي از دانش تجاري بسته بندي و اصول مترتب به آن برخوردار باشند . اعضاي چنين سيستمي بايداز فرصتهاي پيش روي سازمان مطلع بوده تا در زمان مناسب اقدامات مقتضي و لازم را در اين زمينه انجام دهند . اين گونه اقدامات بايد به گونه اي باشد كه علاوه بر كاهش هزينه ها ( با رويكرد مهندسي ارزش ) ، كاهش شكايات و تسهيل فرايند توزيع و انتقال كالا به فروش بيشتر آن محصول نيز كمك نمايد . علاوه بر آن، در زمان بروز مشكل و يا آن هنگام كه ايده پردازي ها و تلنگرهاي ذهني پديدار مي شوند، ارتباط مستمر و سازنده اعضاي تيم با يكديگر و همچنين وجود تعهد لازم در ميان اعضاء بسيار مهم و حياتي خواهد بود (چان و همکاران ، 2006). در شكل 2 مدلي جامع از مديريت بسته بندي ارائه شده است. اين مدل چارچوبي جامع را فراهم مي آورد كه از طريق آن بتوان به طراحي بسته بندي همراه با ارزش افزوده براي محصول دست پيدا نمود.مدل جامع مديريت بسته بندي ، پيچيدگي فرآيند مديريت بسته بندي و سير اطلاعاتي موجود در آن را توصيف مي نمايد و حامل اين پيام مهم و اساسي است كه طراحي و نحوه انجام بسته بندي محصول نه تنها به همكاري و هماهنگي گروههاي متفاتي وابسته است، بلكه فرآيندي مستمر و پويا نيز مي باشد
تيم مديريت بسته بندي شامل متخصصاني از بخشهاي مختلف سازمان است كه نگرشهاي متفاوتي را نسبت به بسته بندي ابراز مي دارند.طراحي نهائي بسته بندي كه از توافق جمعي اين گروه از متخصصان بخشهاي مختلف سازماني محقق مي گردد ، مي تواند تداعي كننده تجميع و تلفيق نيازهاي مصرف كننده با هزينه رقابتي و مطلوبيت بهينه محصول در قالب بسته بندي ممتاز و رقابتي براي مشتريان باشد ( چان و همکاران ، 2006 ) .
براي هر يك از اعضاي تيم بسته بندي مي توان وظايف و مسئوليتهايي را تعريف نمود كه با ايفا و انجام انها ، مديريت بسته بندي به توفيق قابل ملاحظه اي در ارائه بسته بندي اجتماعي دست يابد. جدول 1 وظايف برخي از اعضاي حاضر در تيم مديريت بسته بندي را تشريح و تبيين مي نمايد.

 

 مديريت بسته بندي و گروه هاي درگير در آن

 

شكل 1- مديريت بسته بندي و گروه هاي درگير در آن

 

 

اعضاي تيم

نيازها و مسئوليت ها

مهندسين بسته بندي

مدير توليد

متخصصين توزيع

مسئول خريد

مشاورين محيطي

متخصصين ارگونوميك

متخصصين حقوقي

كاركنان مالي

مهندسين

اپراتور خط بسته بندي

متخصصين تحقيق و توسعه

توزيع كنندگان ، عمده فروشان و خرده فروشان

متخصصين بازريابي

- درك نقاط قوت و ضعف اساسي بسته بندي به اندازه ، ماهيت اقتصادي آنها بصورت كلي - ايجاد ارتباط پايدار بين خصوصيات محصول و نيازمنديهاي چگونگي بسته بندي براي آن محصولات

- آشنايي با روشهاي متنوع حمل و نقل و تاثير اين روشها بر نوع بسته بندي ، كه مي توانند با شناخت كاملي كه از محدوديت ها و ظرفيت هاي انبارداري در طي دوره توزيع و .... دارند به اين فرايند كمك مي نمايند .

- تهيه مواد اوليه لازم براي بسته بندي از عرضه كنندگان ، آگاهي از شرايط رقابتي بازاري در عرصه خريد هايي كه بسته بندي به نوعي به آنها وابسته است و آگاه سازي اعضاء تيم نسبت به آن و در نهايت آگاهي نسبت به فعاليتهاي شركت هاي بسته بندي و محصولات جديد ارائه شده توسط آنان

- ايجاد تمايز در بسته بندي شركت به شكل بسته هاي قابل بازيافت كه خود مي تواند بر نحوه خريد موادي كه شركت براي تهيه بسته بندي از آنها استفاده مي نمايد ، تاثير گذار باشد .

- ارائه راهنمايي هاي لازم در ارتباط با استانداردهاي محيطي و كمك در برنامه ريزي فعاليتهاي مرتبط به بسته بندي بر اساس همين اصول

- ارائه پيشنهاداتي در طرح بسته بندي مبني بر لحاظ قابليت انتقال آسان بسته ها و مواد بكار گرفته شده در آن به جهت تناسب با كابر و كارگر واحد توليدي

- ارائه پيشنهاداتي در طرح بسته بندي از آن جهت كه آيا اين گونه طراحي بسته بندي قانوني است و اصول حقوقي در آن لحاظ گرديده است

- مسئوليت آنان قضاوت در رابطه با تغييرات مالي ناشي از رويكردهاي متنوع بسته بندي و سيستم هاي مترتب به آنانست

- ارائه پيشنهادات فني در رابطه با طرح بسته بندي ، براي مثال ، اين كه آيا خط بسته بندي پتانسيل توليد اين نوع بسته بندي را دارد و ميزان انعطاف پذيري آن در چه حد است . آنها هم چنين مسئول نگهداري و تعمير ماشين هاي بسته بندي و طراحي خلاقانه بسته بندي با استفاده از اطلاعات بازاريابي ، محيطي و قانوني نيز هستند .

- تعيين كننده آنست كه در چه زماني ( بهينه ترين زمان ) ، هر ماشين بسته بندي را به تناسب تغيير در روش بسته بندي مي توان نصب نمود .

- جديدترين اطلاعات در مورد روشها و ماشين هاي بسته بندي نوين ، ارائه راه كارهاي جايگزين براي اعضاي تيم در جهت بهبود تكنيك بسته بندي

- در مدل زنجيره عرضه پيشرفته ، عرضه كنندگان ، توليد كنندگان ، عمده فروشان و خرده فروشان بايستي به مشاركت با بكديگر بپردازند و با انتخاب نماينده اي از خود در اين تيم ، نظرات آنان در نحوه بسته بندي كالاها مد نظر قرار گيرد .

- پيشنهاد و ارائه راه كارهاي عملي به تناسب اطلاعات حاصله از نيازهاي مصرف كنندگان ، شدت رقابت ، خصوصيات جامعه مصرف كننده و ... به تيم بسته بندي

جدول 1- مسئوليت متخصصان مختلف در تيم مديريت بسته بندي

 

مديريت بسته بندي بايد با توجه به اجزاء رابطه مند سيستم مفروض در بسته بندي و نحوه تعامل آنها و همچنين با استمداد از متخصصين حاضر در تيم مديريت بسته بندي، اقدام به شناسايي ويژگيها و خصوصيات بسته بندي مطلوب  و اعمال آنها در نحوه بسته بندي نمايد.مديريت بسته بندي مي بايست به تحليل اجزاء اين سيستم بپردازد و پاسخي شايسته را در آن خصوص اعمال دارد . در ادامه، اجمالابه بررسي رابطه بسته بندي با هر يك از اين اجزاء پرداخته مي شود.


مديريت بسته بندي و فنآوریهای نو ظهور

تحولات فنآورانه باعث ارائه بسته بندی هایی ارزان ، هدفمند و بازارگرا و در در بیانی جامعتر متناسب با نیازهای مشتریان امروز می گردد (بلچر ، 2006 و استوآرت 1995 ) . در بسیاری از شرکتهای معتبر دنیا همچون شرکتهای هنکن و کراون هلدینگ از فن آوریهای متنوعی در ارائه بسته بندی های نوآورانه جهت تطابق هر چه بیشتر با نیازهای بازار استفاده می گردد. متخصصان بسته بندی فعال در این گونه شرکتها همگام با تحولات رخ داده در فن آوریهای نوین بسته بندی و اطلاع رسانی گسترده به سایر بخشهای مرتبط ( بخشهای مربوط به مدیریت بسته بندی ) ، استانداردهای مد نظر قانونگذاران ، ذینفعان و .. را مهیا می سازند (نورائی ، 1384 ، بلیک ، 2005) . برخي از شركتها نيزبا طرحهاي نوآورانه خود، فناوري بازار را تحت تاثير قرار مي دهند. در بررسی این رابطه ذکر این نکته نیز الزامی است که در این حالت اجزاء تشکیل دهنده مدیریت بسته بندی همچون مهندسان تولید ، بازاریابان ، واحد تحقیق و توسعه و متخصصین بسته بندی می بایست با برقراری ارتباطی نزدیک با محیط فنآورانه صنعت بسته بندی ، پویایی و تغییرات آنان را تحلیل نموده و بدین ترتیب ، در نتیجه برقراری رابطه ای کارآمد و پویا ، بسته بندی فنآورانه را به بازار ارائه نماید .


مديريت بسته بندي و گروه های ذینفع

کلید درک پیچیدگی ها و ابعاد متنوع رابطه بین مدیریت بسته بندی و گروه های ذینفع ،توجه به این نکته مهم است كه مشتریان نهائی محصول تنها بخش کوچکی از گروه های ذینفع رویارو با بسته بندی شرکت را تشکیل می دهند (تاگرسن ، 1999 ) . رابطه متقابل بین گروه های ذینفع ( شامل مشتریان نهائی ، عرضه کنندگان ، نهادهای دولتی ، اجتماعی ، قانون گذاران و... ) و مدیریت بسته بندی در ابعاد متنوعی قابل تحلیل و بررسی است . این رابطه به گونه ای است که نیازها و ترجیحات گروه های ذینفع بر بسته بندی شرکت و سبک مدیریت اعمال شده بر آن تاثیر گذاشته و متقابلا نحوه واکنش شرکت در جهت برآورده نمودن نیازهای این گروه ، بر واکنش بعدی آنها ( بطور مثال خرید یا امتناع از آن ، طرح شکایات ، عدم توزیع و...) تاثیر گذار خواهد بود ( الن ، ویلن ؛ والگرن ، 1991) . در این رابطه مجموعه اي مركب از بازاریابان ، متخصین حقوقی ، متخصصین زیست محیطی ، واحد توزیع و تحقیق و توسعه با بررسی نیازهای گروه های متنوع ذینفع ، سعی در برآورده نمودن نیازهای آنان داشته و در جهت کسب رضایت آنان از خرید بسته بندی شرکت گام بر می دارند  ( جان و همکاران ،2006 و انجمن بسته بندی های قابل بازیافت ، 2003) .
نکته دیگر در این رابطه تعامل اعضای درگیر مدیریت بسته بندی با یکدیگر است . بی تردید ، تنها در صورتی می توان به موفقیت محصول و بسته بندی آن در جهت تطابق با نیازهای گروه های ذینفع و حتی تاثیر گذاری بر آن امیدوار بود که ارتباط منسجمی بین اعضاء تیم مدیریت بسته بندی شرکت در وهله اول برقرار بوده و از این طریق بتوان نسبت به شکل گیری رابطه ای پایدار و در عین حال آگاهانه با گروه های ذینفع اطمینان حاصل نمود .
در تشریح رابطه بین مدیریت بسته بندی و گروه های ذینفع درگیر در این رابطه ذکر برخی نکات جهت تشریح این رابطه الزامیست . در تعریف و بیان رابطه بین مدیریت بسته بندی و مشتریان ، مباحث متعددی مطرح است . اندیشمندان متعددی همچون (والش ، 2004 ، آمپوئرو ، ویلا ، 2006 ، سیلالوی و اسپیس ، 2004 ) مشتریان را بخشي از مدیریت بسته بندی می دانند و فرایند مدیریت بسته بندی را بدون لحاظ نمودن سلایق ، نیازها ، بازخوردهای اطلاعاتی ، ترجیحات ، واکنش های روانشناختی مشتریان ناقص و بی سرانجام می دانند . در ارتباط با گروه عرضه کنندگان نیز صاحبنظرانی همچون (راند ، 2005 و هاتلند ، 2004 ؛ چان و همکاران ، 2006 ) معتقدند ، بخش توزیع در مدیریت بسته بندی از ارتباطی نزدیک با این گروه از ذینفعان برخوردار است . در این  رابطه ، نیازمندیهای عرضه کنندگان در قالب نوع بسته بندی مورد نیاز در کانالهای مختلف توزیع ، طراحی ، اندازه ، دوام ، قیمت ، بیمه ، فرایند حمل ، قابلیت استفاده مجدد و ... مطرح می گردد و متخصصان حاضر دربخش توزیع به عنوان یکی از بخشهاي این سبک مدیریت به تحلیل و بررسی راهکارهای موجود وچگونگی پاسخ به نیازهای این گروه می پردازند . در ارتباط با نهادهای دولتی و گروه قانونگذاران ، واحد حقوقدان شرکت و بخش ارتباطات عمومی مدیریت بسته بندی الزامات و استانداردهای این گروه خاص را مد نظر قرار داده و با برقراری ارتباطی منسجم و پویا ( بدلیل برقراری اصل همپایانی سیستمی در کل مدیریت بسته بندی با دیگر بخشها )  ، به این گونه الزامات جامه عمل می پوشاند .
نکته دیگر آنکه ، درصورتی که این رابطه به درستی و با اثربخشی لازم برقرار گردد منجر به تولید بسته بندی مطلوب ذینفعان و یا به به عبارت دیگر بسته بندی اجتماعی می گردد .

 


مديريت بسته بندي و نيروهاي رقابتي

در جهان امروزی رقابت بین شرکتها تنها معلول وجود رقبا نیست بلکه رقابت در یک صنعت خاص ، دراصول اقتصادی آن و نیروهای رقابتی موجود بازار ریشه دارد که فراتر از رقبا در سطحی متفاوت با آنان قرار می گیرد ( پورتر ، 2004) .  مشتریان ، عرضه کنندگان مواد اولیه ، نو رسیدگان  بالقوه و کالاهای جانشین همگی رقبایی هستند که ممکن است بر حسب نوع رشته صنعتی کم و بیش برجسته و فعال باشند . طبق تعریف مایکل پرتر وضعیت رقابتی در یک صنعت متکی به 5 نیروی اساسی است که عبارتند از:1- جدید الورودها 2- خریداران 3- رقبا ( شدت رقابت ) 4- تامین کنندگان  5- کالاهای جایگزین ( پورتر ، 1984) .
در این تعریف هر یک از نیروهای رقابتی به تناسب صنعتی که شرکت در آن مشغول به فعالیت است ، در رقابت موجود تاثیر می گذارد و در واقع این تعاملات و قدرت مشترک بین این نیروهاست که رقابت را در بازار معنی کرده و سود نهائی بالقوه هر صنعت را تعیین می نماید . بی تردید صنعت بسته بندی نیز این قاعده مستثنی نیست . در ادامه سعی می گردد تعاملات دو متغیر بسته بندی و رقابت در دیدگاه سیستمی بیشتر تحلیل گردد.

1- تامین کنندگان
در بازار بسته بندی ، تهیه مواد اولیه لازم جهت تولید بسته بندی های متنوع و مطلوب شرکت نیاز به دسترسی سریع ، به موقع ، کم هزینه و با کیفیت بالا به مواد اولیه مورد نظر خواهد داشت که این مهم تحت تاثیر قدرت چانه زنی عرضه کنندگان مواد اولیه در جهت تهیه مواد لازمه بسته بندی قرار خواهد گرفت ( استوآرت ، 1995 ) . قدرت چانه زنی عرضه کنندگان مواد اولیه بسته بندی می تواند اشکال متفاوتی به خود گرفته و در حالات خاصی در بازارتعریف گردد که برای مثال ، ازمواردی همچون : تمایز موجود  در مواد اولیه ارائه شده توسط عرضه کنندگان از قبیل هزینه ، کیفیت ، کمیت ، قدرت انبارداری ، مواد اولیه جایگزین، تعددعرضه کنندگان (تمرکز یک عرضه کننده خاص بر بازار تامین مواد اولیه)، مجبوربه فروش نبودن  و... می توان نام برد .

2- خریداران
بسته بندی میزان دقت نظر شرکت را نسبت به انتظارات مشتریان نشان داده و درواقع اولین چیزی است که مشتری زمانی که اقدام به خرید محصولی می کند ، خواهد دید ( پورتر ، 1987) . در نتیجه نقش خریدار کالا در حالت اعم و خریداربسته بندی در حالت اخص نقش بسیار مهمی در موفقیت یک محصول در چنین بازارهایی خواهد داشت و به نوبه خود تاثیر قابل ملاحظه ای بر رقابت موجود در صنعت بسته بندی خواهد گذاشت ( یونگ ، 2006 و سیلالوی و اسپیس ، 2004) . از جمله عواملی که این نیروی رقابتی می تواند از طریق آن بر موفقیت یک محصول با بسته بندی خاص در بازاری رقابتی تاثیر گذاردعبارتند از : تعدد خریداران ( تمرکز خریدار در برابر تمرکز موسسه ) ، نفوذ درچانه زنی ، حجم خرید ، هزینه متغیر وی ، میزان اطلاعات وی ، توانایی در نخریدن ، حساسیت به قیمتها ، تنوع بسته بندی های موجود و کیفیت آنها و منابع اطلاعاتی خریدار

3- تهدید جایگزین
نیروی سومی که در رقابت بازار بسته بندی نقشی تاثیر گذار خواهد داشت ، تهدیدات جایگزین به شمار می رود که به تناسب تعدد و تنوع هر یک از حالات خود، می تواند رقابت موجود را تشدید نماید (پورتر ، 1987) . از جمله این حالات می توان به مواردی همچون : بسته بندیهای جایگزین ، هزینه تولیدی و قیمت بسته بندیهای جایگزین ، کیفیت آنان، گرایش خریدار به بسته بندیهای جایگزین و اطلاعات موجود فعالان بازاری ( تولید کنندگان ، خریداران و...) در مورد آنان در بازار اشاره نمود  ( خاکبیز ، 1386) .

 

4- تهدید تازه واردها
با ورود رقبای جدید به عرصه رقابت و تلاش آنان در کسب سهم بازاری مورد نظر ، شرکتهای رقیب نیز  واكنش نشان داده و در صدد انجام اقداماتي بر می آیند که  بتواند متضمن حفظ سهم بازاری آنان در بازار رقابتی باشد ( پورتر ، 1384).  رقابت در صنعت بسته بندی نیز از این رویداد مستثنی نبوده وتحولاتي را در مقابل بسته بنديهاي جديد تجربه خواهد نمود. از جمله این ویژگیها می توان به مواردی همچون : تمایز نسبت به بسته بندی های فعلی ، هویت جدید بسته بندیها از طریق اعمال اصول بازاریابی جدید ، هزینه های متغیر تعدیل پذیر ، دستیابی به نهاده های لازم ، سرمایه گزاریهای کلان دربخش تولید و بازاریابی بسته بندی جدید محصولات (محمودی ، 1386 ) .

5- رقبا ( شدت رقابت )
از جمله عواملی که باعث تشدید رقابت در بازار بسته بندی می گردد عبارتند از : رشد صنعت بسته بندی ، ارزش افزوده حاصل از بسته بندی کالاها ، ظرفیت تولید اضافی در بسته بندی ، نظارت بر اصول بسته بندی و رعایت استانداردها (  نگهداری و حفاظت از کالا، بازاریابی ) ، هزینه متغیر ، پیچیدگی اطلاعات بازاری ( سلایق ، نیازها ، عادات خرید ...) ، موانع خروج از بازار، تعداد رقبای فعال در عرصه بسته بندی کالاها که هر کدام به نوبه خود وضعیت رقابتی در صنعت بسته بندی را تحت تاثیر قرار خواهد داد ( خاکبیز ، 1386 و چشمه ماهی ، 1379) .

مدیریت سیستماتیک بسته بندی

شكل2-  تعامل اجزاء سيستم بسته بندي

 

مدیریت بسته بندی و قوانین و مقررات

یکی از مهمترین روابط موجود در سیستم یاد شده ، رابطه متقابل بین مدیریت بسته بندی و قوانین و مقررات مربوط به آن به شمار می رود . تغییرات متناوب در قوانین و مقررات بر چگونگی تهیه بسته بندی کالاها و مدیریت این بخش جدانشدنی از محصول تاثیر می گذارد . بسیاری از نهادهای قانونی با اعمال قوانینی همچون قوانین زیستی ، محیطی ، بهداشتی ، اطلاع رسانی نسبت به محصولات بسته بندی شده ، بر اشکال و نوع بسته بندی تاثیر قابل ملاحظه ای دارند . شرکتها نیز در پاسخ به این گونه قوانین سعی در ارائه بسته بندی های سبز ، قانونمند و بهداشتی می نمایند تا از این طریق بر مقبولیت قانونی بسته بندی محصولات و نهایتاً شرکت خود بیافزایند ( لیوینگشتون و اسپارکس ، 1994)  .
تعدادی از اجزاء شکل دهنده مدیریت بسته بندی همچون حقوقدانان ، متخصصین زیست محیطی و بهداشت شرکت نیز در این رابطه با بررسی نیازهای قانونی بازار، سعی در تطابق بسته بندی محصولات خود با الزامات قانونی بازار می نمایند. این رابطه نیز همچون روابط یاد شده متقابل است به گونه ای که اقدامات برخی از شرکتهای بزرگ بر نحوه تدوین قوانین حاکم بر بسته بندی محصولات تاثیر گذار بوده و بعضاً با تحولاتی در این زمینه همراه بوده است. به طور مثال اقدامات شرکتهای بزرگی همچون شرکت های بسته بندی قهوه در برزیل، چای در هندوستان و ... موجبات برقراری قوانینی جهت حفظ سلامت محیط زیست و مصرف کنندگان این گونه محصولات شده است (استوآرت ، 1995 ) . پویایی ها و تعاملات موجود در این رابطه نیز همچون روابط پیشین با کاربردهایی همراه است که اگر با اثربخش همراه شود به بسته بندی قانونمند منجر می گردد.


سایر روابط موجود در مدل بدون حضور مدیریت بسته بندی

روابط مد نظر در این رابطه عبارتند از رابطه متقابل بین نیروهای رقابتی ، گروه های ذینفع ، قوانین و مقررات و فنآوری . نکته مهم در این ارتباط آنکه اثرات متقابل هر یک از این روابط و پویایی حاصل از آن بر مدیریت بسته بندی نیز تاثیر گذار است . به طور مثال هنگامی که از رابطه قوانین و مقررات با رقابت بحث می شود , تعاملات موجود بین نیروهای درگیر در این رابطه بر مدیریت بسته بندی تاثیر گذار بوده و بر سبک مدیریتی انتخابی در این حالت تاثیر می گذارد . با این همه از آنجائی که  در این مقاله بیشتر سعی بر بررسی رابطه مستقیم این متغیرها با مدیریت بسته بندی است ، در نتیجه بررسی سایرروابط که از تاثیری غیر مستقیم بر مدیریت بسته بندی برخوردار است ، اجتناب گردیده است .


بسته بندی هوشمند

بررسی انتزاعی هریک از روابط یاد شده اگرچه با نکات و مضامین خاصی همراه است اما نگرشی جامع و کل نگر به این گونه روابط و متعاقباً کاربردهای حاصل از آن، مزایای متعددی را به دنبال خواهد داشت. همان گونه که پیشتر گفته شد برقراری هریک از این روابط منجر به شکل گیری نوع خاصی از بسته بندی می گردد. این بسته بندی ها عبارتند از: بسته بندی رقابتی، بسته بندی قانونمند، بسته بندی اجتماعی و بسته بندی فناورآنه. بنابرآنچه گفته شد تنها در صورتی می توان به موفقیت محصول و بسته بندی آن در بازارهای رقابتی امروز امیدوار بود که شرکت مورد نظر ترکیبی از بسته های یادشده را در قالب بسته بندی نهائی خود ملحوظ نماید. در این مقاله از این بسته بندی به عنوان بسته بندی هوشمند یاد می گردد (شكل3 را ملاحظه نمائید ) ، چراکه در این نوع خاص از بسته بندی علاوه بر رعایت الزامات گروه های خاص درگیر در فرایند مدیریت بسته بندی، نگرشی منعطف و پویا متناسب با تغییرات محیطی مدنظر است که در تحقیقات پیشین به این مورد کمتر توجهی گردیده است. بدین ترتیب بسته بندی هوشمند با برخورداری از قانونمندی، نیازمندیهای اجتماعی گروه های ذینفع، رقابت و فنآوری از شانس بسیار بالاتری در رقابت با سایر بسته بندی ها برخوردار است.

 

مدیریت سیستماتیک بسته بندی

شكل 3- بسته بندي هوشمند

بحث و نتيجه گيري

با افزايش آگاهي و شناخت مدیران از بازارها ، اصول و بنيانهاي ايدئولوژيك آنان ، تردیدی نیست که روابط و مناسبات دروني بازار تجارت نیز دستخوش تغییرات متعددی خواهد گردید .تفاوت اساسي بازاريابي سنتي و نوين را نیز مي توان در تفاوت معنايي و تصور انتزاعي از واژگان كليدي و مفاهيم اساسي علوم مرتبط به بازار همچون علم  بازاريابي دانست. اگرچه واژه مشتري در بازار سنتي همسان و هم آوا با بازار نوين است اما از جهت ماهوي و بار معنايي بسيار متفاوت هستند.اين موضوع در مورد رقيب، بازار، ذي نفعان ، آميخته بازاريابي، تامين كنندگان و...نيز مصداق داشته و قابل تعميم است.چنانچه اين واقعيت كه همانا افزايش آگاهي و شناخت موجود در بازار است با فرض رقابت كامل بودن بازار همگام گردد، همگرايي و نزديكي كيفيت محصولات غير قابل اجتناب و انكار خواهد بود. به عبارت دیگر ، مشتري آگاه در چنين شرايطي در برابر قفسه هايي قرار مي گيرد كه كالاهايي با مارکهاي متفاوت، اما از جهت كاربرد و كيفيت، يكسان و متشابه را مشاهده مي كند.در بازار ناآگاه گذشته به سادگي مشخص بود كه در چنين شرايطي كالايي اقبال بيشتري داشت كه از ظاهر مناسب (نه به تعریفی جامع و کل نگر از بسته بندي هوشمند ) برخوردار بود.ترديدي نيست كه اين رويكرد به بيش از دو دهه پيش باز مي گردد و بازار آگاه و هوشمند امروز تعريف و تصور متفاوتي را از بسته بندي همچون مشتري ، رقيب و... در ذهن دارد.سازمانها و شركتهاي تجاري امروز از آزادي عمل كمتري در مقايسه با گذشته در بسته بندي كالاها برخوردارند و بسته بندي مناسب بسيار پيچيده تر از سابق عنوان در قفسه ها خود را نشان می دهد .بازاريابان نیز در این شرایط همواره درصدد پاسخگويي به اين موضوع هستند كه به راستي بهترين و متناسب ترين بسته بندي در اين زمان براي كالاي ما چيست. در جهت پاسخگویی به این سوال ديدگاه سيستمي با نگاهي همه جانبه ، نوع و چگونگي بسته بندي را تا حد زيادي منوط به چارچوبها و قالبهاي تعريف شده توسط ذي نفعان ، قوانين و مقررات ،نيروهاي رقابتي و فنآوري و همچنين نوع روابط و تعاملات آنها با يكديگر مي داند.اين ديدگاه براين باور است كه ايده پردازي ها نيز مي بايست در اين مرزها صورت گيرد اگرچه گاهي اين مرزها تحت تاثير ايده هاي ظهور يافته در درون آن قرار گرفته ودر مورادی نیز عمده تاثیرات خود را از محیط برون سازمانی منتحمل می گردد ، اما در چنين شرايطي كه حدود اختيارات سازمانها در نحوه بسه بندي محدود مي شود سازمانها مي بايست با بكارگيري مديريت بسته بندي و با برقراری انسجامی سازنده و اثربخش در تيم مديريت بسته بندي به طراحي بسته بندي بهينه اقدام نمايد. در این مقاله و بر اساس ديدگاه سيستمي اين بسته بندي به عنوان بسته بندي هوشمند مطرح گردید . این تعریف نوین و به عبارتی جامع نگرانه از ابعاد متنوع بسته بندی نه تنها  الزامات محيط ، مناسبات و قوانين حاكم بر بازار را مد نظر قرار می دهد بلکه با نگرشی عمل گرا در جهت برآورده نمودن خواسته ها و نيازهاي بازار به این مسئله می نگرد . از آنجائی که حضور موفق شرکتهای ایرانی و برحورداری از مزایای رقابتی در بازارهای جهانی امری دور از دسترس نیست ، در نتیجه نگریستن از منظر سیستمی به فرایند مدیریت بسته بندی به بسیاری از تولید کنندگان پر تلاش ایرانی در بازارهای رقابتی امروز پیشنهاد می گردد .


منابع
اصلاني ، مژگان ، (1381) ، "بسته بندي و تبليغات در مراكز فروش" ، نشر رضائي ، تهران
ايرانمنش ، محمد ، (1380) ، " بسته بندي و صادرات ، بخش اول " ، مجله چاپ و بسته بندی ، شماره33
براتي چشمه ماهي، رضا ، ( 1379) ، " تعيين مهمترين عوامل موثر بر فروش و سهم بازار شركت آب ميوه پاكديس " ، پايان نامه(كارشناسي ارشد) ، به راهنمايي: محمد حقيقي. دانشگاه تهران / دانشكده مديريت، تهران
خاكبيز ، سوسن ، (1385) ، " بسته بندي براي صادرات : اهميت نقش نيازها ، تبليغات ، طراحي ، در صادرات محصولات " ، مجله صنعت بسته بندی ، شماره79
خاكبيز ، سوسن ، (1386) ، " نقش بسته بندي در رقابت پذيري محصولات" ، مجله صنعت بسته بندی ، شماره 96
رابينز ، استيفن ، ( 1376) ، تئوري ها ي سازمان : ساختار , طراحي , كاربرد ها ، ترجمه سيد مهدي الواني و حسن دانايان فرد, انتشارات صفار ، تهران
محمودي ، جواد ، (1386) ، "تنوع بسته بندي آب هاي آشاميدني" ، ماهنامه فناوري و توسعه صتعت بسته بندي ، شماره24
مسلمي‌زاده، اعظم، (1377) ،" نقش طراحي در بسته‌بندي به منظور بالا بردن رشد صادرات كشور" ،پايان نامه كارشناسي ارشد دانشگاه تربيت مدرس، دانشكده هنر
نورائي ، رضا ، (1384) ، "قوطي با اشكال متنوع ، گرايش روز بازار " ، مجله صنعت بسته بندي ، شماره 73


Ampuero , O and Vila , N ( 2006) , Consumer perceptions of product packaging , Journal of Consumer Marketing , Vol 23/No2 , pp.102–114
Blake .S, (2005), Food packaging in a modern world - Management briefing: Technology Just – Food ; pg. 2
Rundh, (2005), the multifaceted dimension of packaging, marketing logistic or marketing tool? British food journal, Vol 11
Brynz´er H, Johansson M, Medbo L (1994) A methodology for evaluation of order picking system design and managerial decisions. Operational Production Management journal , Vol 14(3):126–139
Ellen, P. S., Wiener, J. L., & Cobb-Walgren, C. (1991). The role of perceived consumer effectiveness in motivating environmentally conscious behaviors. Journal of Public Policy & Marketing, Vol 10, pp. 102–117.
F.T.S. Chan · H.K. Chan · K.L. Choy A, (2006), systematic approach to manufacturing packaging logistics, Manufacturing Technology magazine, Vol 28
Gonz´alex-Torre PL, Adenso-D´ıaz B, Artiba H (2004) Environmental and reverse logistics policies in European bottling and packaging firms. Int J Prod Econ 88(1):95–104
J.N. Belcher )2006) , Industrial packaging developments for the global meat market
Meat Science journal , Volume 74, Issue 1, Pages 143-148
Jahre M, Hatteland CJ (2004) Packages and physical distribution: Implications for integration and standardization. Physical Distribution Logistic Management journal , 34(2):123–139
Johansson K, Westrِm P (2000), Measurement of packaging logistics parameters. In: Sjِstrِm K (Eds) Packaging logistics review. Econpap, Finland, pp 17–28
John Thّgersen , (1999) , The Ethical Consumer. Moral Norms and Packaging Choice
Journal of Consumer Policy , Vol 22 ,pp. 439–460
Livingstone .S and Sparks. L ( 1994) , The New German Packaging Laws: Effects on Firms Exporting to Germany , International Journal of Physical Distribution & Logistics Management, Vol. 24 No. 7, 1994, pp. 15-25
Nancarrow. C, Wright. L, Brace. I. (1998)," Gaining competitive advantage from packaging and labeling in marketing communication", British Food Journal, Vol. 100. No. 2, pp. 110-8.
Porter, M. (1987), “From competitive advantage to corporate strategy”, Harvard Business Review, May/June, pp. 43-59.
Porter, Michael E, (2004)," Competitive strategy: techniques for analyzing Industries and competitors", New York. Harvard
Prendergast G, Pitt L (1996) Packaging, marketing, logistics and the environment: are there trades-offs? Int J Physical Distrib Logist Manage Vol 26(6):69-72
Responsible Packaging Management , (2003) , Reusable Industrial Packaging Association Landover, Maryland
Rundh. B, (2005),"The multi-faceted dimension of packaging: marketing logistic or marketing tool? ", British Food Journal, Vol. 107. No. 9, pp. 670-684
Sha Yang, )2004 (, Can bottles speak volumes? The effect of package shape on how much to buy, Priya Raghubir
Silayoi. P, Speece. M, (2004), " Packaging and purchase decisions: An exploratory study on the impact of involvement level and time pressure", British Food Journal, Vol. 106. No. 8, pp. 607-62
Sjِstrِm K, (2000) Building towards theory in packaging logistics. In: Sjِstrِm K (Eds) Packaging logistics review. Econpap, Finland, pp 101–106
Stewart, (1995), "Packaging as an effective marketing tool", Pira international, UK
Walsh, C. (2004), Packaging Boosts Consumer Demand Billboard, General Interest Module, Vol, No 20, pg. 62
YNTE K. VAN DAM , ( 1996) , Environmental Assessment of The Consumer Point of View Packaging: Environmental Management journal , Vol. 20, No. 5, pp. 607-614
Young. S , (2006) , Measuring Success: Using Consumer Research to Document the Value of Package , Design Management Review, vol 17,No 2; pp. 60

 

ماشین سازی سپهرحمید         www.sepehrhamid.com

 

آخرين ويرايش : چهارشنبه ، 6 بهمن 1395 ، 13:55
 

نظرات  

 
+1 #1 صابر یوسف پور 16 آذر 1390 ساعت 12:42
محشر بود...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی
 • توضیحات:

  نام: دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی   

  مدل  :     SH1202

  مشخصات   :

  رنگ الکترواستاتیک، برق تک فاز، دارای ترانس

   

  طول دوخت و برش براساس سفارش قابل تغییر ( 20 سانت تا 2متر ) است. مناسب بسته بندی و دوخت با نایلون های عریض میباشد. همچنین بسته به سفارش به صورت دوخت تنها نیز قابل عرضه است.

   

   

  فیلم مصرفی: نایلون، سلفون

   

  کلمات کلیدی  :

  بسته بندی، پک، دوخت و برش پلاستیک، سیل، سیلر، سپهرحمید، دوخت پلاست ، نایلون، سلفون، پلاستیک ، ماشین سازی، دستگاه ، ماشین آلات، SepehrHamid ، Pack ، packaging، فروش ، خرید، فروشنده

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد