داشتن بسته بندی زیبا با ماشین آلات بسته بندی سپهرحمید

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

ملاحظات کیفیت در بسته بندی نوین پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه ، 14 تیر 1390 ، 17:58

ملاحظات کیفیت در بسته بندی نوین

ملاحظات کیفیت در بسته بندی نوین

 

 اکنون بخش عظیمی از بازار غذا را غذاهای بسته بندی شده تشکیل می دهد. تجربه ها و پژوهش ها ظرف سال های گذشته نشان می دهد که بسته ها از ساده ترین فرم ها تا پیچیده ترین حالات خود به وضعیت استاندارد نزدیک تر شده اند  .

 

 

بسته ها اکنون جوابگوی الزامات ویژه به خصوص از نظر حفاظت مواد غذایی هستند. اما بعد از قانون پاییز ۱۹۹۱ در آلمان در زمینه بسته بندی، اوضاع تا حدودی تغییر کرده است  .

 

در کشورها و جوامع صنعتی تصور بازاری نظیر بازار کنونی غذا امکان پذیر نبود به خصوص این که در زمینه تنوع محصولات فصلی، تقریباً در تمامی سال انواع محصولات کیفی برای بسته بندی وجود دارد  .

 

بنابراین، برای حفظ این سطح فراوان محصولات و همچنین برای حفظ کیفیت این محصولات به شدت نیاز بود تا یک سیستم پشتیبانی و بسته بندی در تمام سال وجود داشته باشد که به خوبی بتواند خود را با انواع محصولات وفق دهد  .

 

به این ترتیب به یمن تحقیقات دایمی و پیشرفت هایی که در عرصه بسته ها به وقوع پیوست، بسته بندی اکنون به سطح قابل قبولی از استانداردها دست یافته است که تقریباً به الزاماتی چون حساسیت نسبت به عوامل خارجی افت طعم و غیره جواب می دهد و در عین حال تا حدود فراوانی دوام در قفسه ها و مقاومت در حمل و نقل را تضمین می کند  .

 

به هر حال از زمانی که قانون ۱۹۹۱ در آلمان به اجرا در آمد، شاهد تحولات وسیعی بوده ایم  .

 

این مصوبه چند هدف را دنبال می کند. یکی از این اهداف کاستن از خود بسته ها و دیگری احتراز از لمینه کردن است  .

 

از طرف دیگر بروز این تحولات در بازارهای بسته بندی مورد توجه قرار گرفته و بررسی شده و میزان تأثیرات کیفی بر غذاها هم از زاویه حمایت از مصرف کنندگان طرف توجه بوده است  .

 

کارکردهای بسته بندی 

 

یکی از کارکردهای اصلی بسته بندی حفظ محتویات بسته تا زمان استفاده است. بسته ها برای این که جوابگوی الزامات مخصوص به محتویات باشند باید از قابلیت دوام برخوردار باشند. این قابلیت خود را به صورت تاریخ مصرف به مصرف کننده نشان می دهد. در همین حال محتویات هر جعبه باید از نوعی حفاظ برخوردار باشد تا در برابر هر نوع نفوذ خارجی نظیر اکسیژن، نور، بخارآب و یا بوی بد مقاوم باشد و این در حالی است که طعم و ماهیت خود ماده موجود در درون بسته هم باید حفظ شود  .

 

پژوهش های وسیع سال های پیش تا حدود زیادی دانش ما را نسبت به حساسیت محصولات مختلف و مواد در بسته بندی چه به صورت عادی و چه بسته های لمینه شده بالا برده است. این دانش متراکم اکنون این امکان را به ما می دهد تا از بهترین انتخاب ها برای مناسب ترین بسته ها و همچنین از بهترین حالت دوام محصولات در قفسه ها برخوردار باشیم  .

 

جنبه مهم دیگری که باید در مورد بسته بندی به آن توجه داشته باشیم مصوبات قانونی مرتبط با این زمینه است  .

 

طبق مقررات اروپایی ۹۰/۱۲۳/۶EW میزان پذیرفته شده پلاستیک در بسته بندی برای هر دسی مترمربع، ده میلیگرم است. از دیگر سو کل بسته در جذب پلاستیک نباید از سطح ۶۰ میلیگرم در هر کیلوگرم تجاوز کند  .

 

در مورد استفاده از مواد مضر برای سلامتی یا موادی که در فهرست مواد سمی قرار گرفته اند نیز محدودیت هایی در نظر گرفته شده است  .

 

پاراگراف سی و یکم قانون غذا و محصولات مصرفی(۶   (LMB و ماده دوم مصوبه ۸۹/۱۰۹/۶EW به طور کلی به همین مقوله می پردازند اما به هر حال و به طور کلی این یک اصل است که هر چه برای سلامتی مضر بوده و یا به تغییر قابل توجه محصول می انجامد نباید در بسته بندی مورد استفاده قرار گیرد و این مورد عملاً به مفهوم حفظ کیفیت محصول در جریان بسته بندی است  .

 

جنبه مهم دیگر در بسته بندی، راحتی استفاده از محصول است و این نکته همان عامل پایه ای در ایجاد سفارش مکرر برای یک کالاست  .

 

باز کردن یک بسته و حمل آن و حتی در پاره ای از مواقع بستن دوباره یک بسته باید کاملاً با سهولت انجام پذیرد  .

 

افزون بر این، اطلاعات مربوط به بسته باید خوانا و در معرض دید باشد. شرکتی که دست اندرکار تولید و یا استفاده از بسته است باید به مواردی چون ماشین آلات، قابلیت چاپ پذیری و قابلیت فروش به خصوص در مرحله انتخاب بسته برای محصول توجه داشته باشد  .

 

و بالاخره آخرین نکته که بی اهمیت هم نیست این است که از زمان به اجرا در آمدن قانون ۱۹۹۱ ملاحظات اکولوژیک و زیست محیطی وزن بیشتری یافته و بیشتر از پیش طرف توجه قرار گرفته است  .

 

پاراگراف اول مصوبه مورد بحث این نکته را تصریح می کند که از میزان ضایعات بسته بندی باید کاست و حجم و وزن بسته ها را به حداقل رساند. افزون بر این، بسته ها باید دوباره مورد استفاده قرار بگیرند و وقتی چنین امری متصور نیست باید گردآوری و از طریق بازیافت مورد استفاده مجدد قرار بگیرند  .

 

دیاگرام یک در واقع فرایند بهینه شدن امور را در بحث ما به نمایش می گذارد  .

 

نمونه های بازار

 

در نخستین واکنش ها در برابر مصوبه جدید مربوط به بسته بندی شاهد توجه بیشتر به استفاده مجدد از بسته ها بودیم، اما این در حالی بود که موارد مهم دیگری هم چون حفظ کیفیت مطرح بود که انستیتوی تکنولوژی بسته بندی و غذای فرانهوفر دنبال می کرد  .

 

نمونه: بیسکویت ویفر

 

ویفرها از جمله بیسکویت هایی هستند که به شدت نسبت به رطوبت حساس می باشند، کرم به کار رفته در آن ها نیز نسبت به اکسیژن و نور حساس است. بنابراین یک حایل مورد نیاز است تا کیفیت ویفرها را حفظ کند. تاکنون در این رابطه از آلومینیوم لمینیت و یا فویل پلی پروپلین  (PP) استفاده می شده است.

 

این دو ماده از خواص حفاظتی خوبی برخوردارند و به خصوص لمینیت وضعیت بهتری دارد و محصول را در برابر بخار آب در صورت بسته بندی دقیق حفظ می کند. این مواد فاقد منافذ ریز هستند و لذا از محصول در برابر رطوبت به خوبی حفاظت می کنند.

 

در سال ۱۹۹۲ پلی اتیلن (PE) یا پلی اتیلن های کم غلظت (LDPE) به بازارها راه یافتند.

 

این نوع بسته بندی از نظر رخنه پذیری در برابر بخار بسیار بیشتر از PP نفوذپذیر است. مقایسه ویفرهایی که در لفاف های PP یا LDPE پیچیده می شوند، حاکی از آن است که میزان رطوبت پذیری LDPE پنج برابر بیشتر از PP است. عمر قفسه ویفرهایی که در PP پیچیده شده اند از عمر قفسه ویفرهایی که با LDPE پیچیده شده اند، به مراتب بیشتر است.

 

نتیجه : LDPE به خاطر نفوذپذیری بالا در برابر بخار ماده مناسبی برای بسته بندی محصولی چون ویفر نیست.

 

نمونه دیگر: شکلات

 

حجم چربی در شکلات بالا است و بنابراین ویژگی های این محصول به موارد مرتبط با چربی شبیه است و به ویژه نسبت به رایحه های پیرامون خود حساس است. افزون بر این، نور هم به سرعت بر روی شکلات های سفید از طریق اکسیده شدن اثر می گذارد.

 

تقریباً پیچیدن شکلات های دراز در فویل های آلومینیومی یک سنت است، در این حالت یک لفاف مقوایی هم دور شکلات حضور می یابد. از سال ۱۹۹۲ بود که شکلات ها در PP یا سلوفون مونوفویل پیچیده شدند.

 

شکلات های سفیدی که به این شکل بسته بندی می شوند به سرعت بوی ماندگی می گرفتند. این بوی تند در واقع حدود ۶ هفته پس از این که شکلات ها در معرض نور بودند، بروز می کرد و چنین غلظت نوری در فروشگاه های آلمان چیز بی سابقه ای نیست. حتی نوری ضعیف تر از این حد هم می تواند بر شکلات هایی که به این شیوه پیچیده شده اند اثر بگذارد و از طول عمر آن ها در قفسه ها بکاهد.

 

یک شکلات دیگر:

 

شکلات هایی هستند که در آن ها از بادام سوخته هم استفاده می شود و علاوه بر این درون آن ها هم از مواد مختلف پر می شود. این نوع شکلات ها هم به نور، هم به اکسیژن و هم به بوهای موجود در فضا حساس هستند. بنابراین استفاده از چاپ افست در جعبه های مقوایی و استفاده از PP برای کف جعبه و همچنین استفاده از آلومینیوم به عنوان حایل جزو ویژگی های کلاسیک بسته بندی این نوع محصولات است. اما به هر حال به دلیل عمده شدن مسایل محیط زیستی اکنون PE جای حایل های آلومینیومی را گرفته است.

 

یک نمونه دیگر به نام آب معدنی

 

نداشتن طعم در آب معدنی ها یکی از عواملی است که آن ها را در برابر تغییر طعم یا تأثیرپذیری از طعم های دیگر به شدت آسیب پذیر می کند. در این محصولات از بین رفتن۲ CO هم می تواند به عدم فروش محصول منجر شود.

 

بطری های قابل بازیافت آلومینیوم یا PP برای جلوگیری از این موارد بسیار مناسب هستند.

 

متأسفانه از سال ۱۹۹۲ به دلایلی که درک آن ها دشوار است و احتمالاً جنبه زیست محیطی هم ندارد، استفاده از جعبه های مقوایی PE/AI هم رایج شد که می تواند بر طعم تأثیر منفی داشته باشد و این نقض آشکار مصوبه های اروپایی در زمینه حمایت از مصرف کننده است.

 

نمونه دیگر: پمپ بنزین ها

 

ملاحظات دیگری که در این زمینه مطرح است به فروش مواد غذایی در فروشگاه های پمپ بنزین ها مربوط می شود. در این نوع اماکن جنبه حفاظت کنندگی بسته بندی و حایل هایی که از آن ها استفاده می شود، نقش مهمی دارند و به خصوص باید مراقب تولو ئن بود که هم فرار است و هم برای سلامتی مضر می باشد. در این موارد استفاده از آلومینیوم های لمینه شده، فویل آلومینیوم و PVDC و فویل PP می تواند گره گشا باشد.

 

نتیجه گیری

 

بررسی ها نشان می دهد که در بسته بندی نوین نه تنها باید ملاحظات زیست محیطی را در نظر گرفت بلکه این نکته را هم در نظر داشت که اصلی ترین کارکرد بسته بندی غذایی حفظ محصول تا زمان استفاده از آن است. علی القاعده هنوز باید در این زمینه دست به پژوهش های بیشتر زد تا برای همه جوانب بسته بندی پاسخ داشت.

 

ماشین سازی سپهرحمید

www.SepehrHamid.com

مجله صنعت چاپ    

 

آخرين ويرايش : سه شنبه ، 14 تیر 1390 ، 19:22
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • برش تمام اتوماتیک
 • توضیحات:

  نام:  برش تمام اتوماتیک

  مدل  :     SH500

  مشخصات   :

  رنگ الکترواستاتیک، برق  تک فاز، سیستم برش پنوماتیک، قابلیت تنظیم طول برش از 20 سانت تا 50 متر

   

  جهت برش پلاستیک، نایلون، سفره، گونی، پارچه

   

     

  کلمات کلیدی:

   سپهرحمید، برش ، نایلون، سلفون، پلاستیک ، ماشین سازی، دستگاه ، ماشین آلات، SepehrHamid   ، سفره ، گونی ، پارچه ، نایلون ، فروش ، خرید ، فروشنده ،  

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد