اشتغال به صنعت ماشین سازی در ایران امروز، هنر، جسارت، تلاش و نوآوری بی وقفه ای را می طلبد که جز از سر عشق و ایمان به آفرینش، دلیل و منطق دیگری نمی پذیرد.

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

پژوهش در صنعت ماشين سازي کشور و موانع موجود در توسعه آن پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه ، 25 فروردين 1391 ، 20:08

پژوهش در صنعت ماشين سازي کشور و موانع موجود در توسعه آن

 

 

امر پژوهش و تحقيق در توسعه فناوري ماشين سازي امري ضروري به نظر مي رسد. زيرا هر طراحي جديدي نياز به احاطه کامل به فرآيندها و در نهايت نحوه پياده سازي فرآيند ها دارد، که در قالب واحدهاي تحقيق و توسعه مي توان آنها را کسب کرد. سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي از جمله مراکزي است، که با داشتن گروه هاي تخصصي مختلف امر پژوهش را در شاخه هاي مختلف دنبال مي کند. يکي از گروه هاي اين سازمان، گروه مکانيک است. در زير خلاصه اي از گفتگو با آقاي دکتر ياسي، رئيس گروه مکانيک سازمان، از نظرتان مي گذرد:

 

با تشکر از وقتي که در اختيار قرار داديد، سوال اولي که مطرح است، اين است که با وجود گذشت بيش از 40 سال از فرآيند صنعتي شدن در ايران، صنعت ماشين سازي مي توانست به عنوان رکن اصلي اين روند به تحول دست يابد، و به صنعتي رقابتي حداقل در برخي از حوزه ها تبديل شود، ولي شرايط موجود حکايت از ناتواني کشور در مقوله ماشين سازي مي باشد، در اين ارتباط از ديدگاه جنابعالي چالش هاي که باعث عدم توفيق صنعت ماشين سازي کشور شده اند، چه مواردي را شامل مي شوند؟

 

 

 

 

1) اهميت قائل نشدن به امر تحقيق و توسعه در صنعت کشور بخصوص صنعت ماشين سازي

چيزي که ما بيشتر با آن مواجه هستيم، عدم استقبال از امر تحقيق و پژوهش است. به عنوان مثال وجود چنين مرکزي که با هدف ارائه خدمات تحقيقاتي به فعاليت مي پردازد، مورد رغبت صاحبان صنايع قرار نمي گيرد. يعني جايگاه اين سازمان کاملاً تبيين نشده است. به طوري که در اکثر موارد خود سازمان طرح هايي را به صنايع پيشنهاد کرده است. در حالي که اساساً بايد صنايع با توجه به نيازهاي خود و شناخت درست از اين سازمان، کارهاي خود را به سازمان ارائه دهند. اهميت قائل نشدن به امر تحقيق در صنعت ما علت اصلي عدم تبيين جايگاه سازمان است.

 

2) دغدغه خودکفايي به عنوان يک مشکل فرهنگي

 فردگرايي در انجام کارها تا مرز کارهاي تحقيقاتي پيش رفته است. افراد مي خواهند هر کاري را خود انجام دهند اين يک مشکل فرهنگي است. در حالي که در دنياي امروز خودکفايي معني ندارد. در قبال اين خودکفايي، هزينه هاي فراواني را بايد پرداخت. زماني که مي توانم ساير خدماتي را که در حوزه کاري مجموعه من نيست، از جاهاي ديگر دريافت کنم، چرا بايد خودم وارد عمل شده و با پرداخت هزينه زياد، زمينه هاي ارائه آن خدمات را مهيا کنم. دنيا ديگر به اين سمت نمي رود، در زمينه ماشين سازي نيز چنين است. مثلا شرکت چارل ويلز که ماشين ابزار( اسپارک و وايرکات) توليد مي کند، يک شرکت سوئيسي است.  با بررسي هر يک از دستگاه هاي اين شرکت مشاهده مي شود، که قسمتي از دستگاه امريکايي، بخشي از آن ژاپني است و بخشي نيز از هنگ کنگ خريداري شده است. واضح است که کار طراحي را شرکت چارل ويلز خود انجام داده است، سپس اجزاي مورد نياز از نقاط مختلف دنيا خريداري و دستگاه ساخته شده است. اين نشان مي دهد که زيرساخت اصلي صنعت ماشين سازي بر پايه تحقيقات و توانايي طراحي ماشين استوار است نه ضرورتاً بر پايه توان ساخت تمام اجزاي مورد نياز دستگاه.

 با توجه به موارد گفته شده مي توان به اهميت مرکز پژوهش هاي علمي و صنعتي در توسعه صنعت ماشين سازي پي برد. زيرا امکانات مورد نياز براي کارهاي تحقيقاتي به عنوان اصلي ترين مولفه طراحي و ساخت ماشين اينجا مهيا شده است.

 

3) ريسک بالا در امر ماشين سازي و عدم وجود مراکزی جهت تضمين ريسک سرمايه گذاران

مشکل ديگر اين است که اساساً کارهاي تحقيقاتي داراي ريسک زيادي هستند و کسي که قصد خريد يک دستگاه را دارد، اين ريسک را نمي پذيرد. آنها با ماشين ساز قراردادِ خريد امضا مي کنند و بعد از زمان تعيين شده، ماشين را مي خواهند. در نتيجه فعاليت براي ارگاني که مي خواهد وارد مقوله تحقيقات شود، پيچيده مي شود. زيرا نتايج تحقيقات قابل پيش بيني نيست. شرکت هاي خارجي داراي سابقه طولاني در اين زمينه هستند در حالي که يک صنعت گر داخلي که تازه کار است و قصد توليد اين محصول را دارد، شايد نتواند با ظرائف و دقتي که سرمايه گذار مي خواهد، کار را انجام دهد. اينجاست که نياز به حمايت از اين صنعت وجود دارد. اين وظيفه در حقيقت بر عهده سازمان بيمه است، ولي چنين حمايتي صورت نمي گيرد. يعني علي رغم مبلغي که از قراردادهاي تحقيقاتي دريافت مي کند، نتيجه تحقيق يا ريسک سرمايه گذار را بيمه نمي کند.

 

4) جذابيت بيشتر ماشين آلات خارجي

کارخانه هاي بزرگ خود بخش تحقيق و توسعه دارند، که برخي مواقع مي توانند نيازهاي کارخانه را تامين نمايند. در غير اين صورت، ترجيح مي دهند، ماشين آلات مورد نياز خود را از خارج تهيه کنند. البته شايد کار آنها قابل توجيه باشد. زيرا آنها ريسک نمي کنند که با پژوهشکده مکانيک قرارداد ببندند و شش ماه صبر کنند، در نهايت هم اطمينان خاطري از تحقق نيازهاي خود نداشته باشند. بحث مالي از يک طرف و اتلاف زمان نيز از طرف ديگر، براي ماشين آلات خارجي جذابيت هاي بيشتري ايجاد مي کند. براي حل اين معضل بايد يک راه کار در پيش گرفت. به اين صورت که  نيازهاي کوتاه مدت و بلند مدت از هم تفکيک شوند. يعني صنايع بلند مدت سرمايه گذاري کرده و افق هاي خود را براي چند سال آينده مشخص نمايند. به عنوان مثال کارخانه يخچال سازي براي دوره 5 ساله آينده، 4 مدل يخچال براي توليد در نظر گرفته و سپس طبق آن برنامه جهت گيري هاي لازم را انجام دهد و براي تأمين ماشين آلات مورد نياز با شرکت هاي ماشين سازي قرارداد بلند مدت ببندد. در اين صورت زمان کافي وجود دارد و قدرت مانور بيشتري مي توان داشت.

 

5)کمبود منابع مالي براي توسعه فعاليت ها

با توجه به اينکه منابع مالي که دولت مي تواند براي حمايت از فعاليت هاي صنعتي اختصاص دهد محدود مي باشند به نظر شما اصلاً ضرورتي جهت حمايت از صنعت ماشين سازي وجود دارد؟

 

صنعت ماشين سازي و بخصوص بخش طراحي ماشين آلات و تجهيزات از اهميت خاصي برخوردار است، زيرا  اولا ارزش افزوده بالايي ايجاد مي کند. ثانياً در بحث کلان، داشتن توان طراحي تجهيزات و کارخانه هاي صنعتي يک امر بسيار مهم است. با طراحي بومي کارخانجات مي توان از پتانسيل ها و تجهيزات ساخت داخل در طراحي استفاده کرد و به اين ترتيب حداکثر استفاده را از توان داخل در انجام پروژه هاي ملي برد. داشتن توان طراحي، امکان تقسيم کار را نيز بيشتر مي کند؛ يعني مي توان بخش هايي که در داخل توان انجام آن وجود ندارد را به شرکت هاي خارجي واگذار کرد و در بقيه بخش ها از توان نيروهاي داخلي استفاده کرد. ولي زماني که طراحي به شرکت هاي خارجي واگذار  مي شود، ديگر نمي توان از توانايي هاي شرکت هاي داخلي در انجام پروژه هاي ملي استفاده کرد.

 

 ماشین سازی سپهرحمید سازنده ماشین آلات بسته بندی ( شرینک پک و وکیوم ) http://www.sepehrhamid.com  

 منبع: مرکز مطالعات توسعه تكنولوژي   دانشگاه صنعتي اميركبير  

آخرين ويرايش : جمعه ، 1 آذر 1392 ، 22:32
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی
 • توضیحات:

  نام: دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی   

  مدل  :     SH1202

  مشخصات   :

  رنگ الکترواستاتیک، برق تک فاز، دارای ترانس

   

  طول دوخت و برش براساس سفارش قابل تغییر ( 20 سانت تا 2متر ) است. مناسب بسته بندی و دوخت با نایلون های عریض میباشد. همچنین بسته به سفارش به صورت دوخت تنها نیز قابل عرضه است.

   

   

  فیلم مصرفی: نایلون، سلفون

   

  کلمات کلیدی  :

  بسته بندی، پک، دوخت و برش پلاستیک، سیل، سیلر، سپهرحمید، دوخت پلاست ، نایلون، سلفون، پلاستیک ، ماشین سازی، دستگاه ، ماشین آلات، SepehrHamid ، Pack ، packaging، فروش ، خرید، فروشنده

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد