داشتن بسته بندی زیبا با ماشین آلات بسته بندی سپهرحمید

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

نگهداری و بسته بندی پسته پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
جمعه ، 11 اسفند 1391 ، 20:45

 

 

 

نگهداری و بسته بندی پسته

 

ناصر صداقت ، علي شريف

استاد يار و مربي گروه علوم و صنايع غذائي دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي مشهد

 

خلاصه

حشرات مي توانند در پسته ايجاد خسارت كنند و كرم مغز خوار نارنجي NOW   مهمترين اين آفات بشمار مي رود كه با فوميگاسيون متيل برمايد قابل كنترل است . پسته هاي زود خندان مستعد توليد آفلاتوكسين مي باشند . پسته هاي حاوي آفلاتوكسين مي توانند بر اساس فلورسانس آفلاتوكسين سورت شوند . حفظ كيفيت و توسعه زمان ماندگاري پسته بستگي به عواملي نظير درصد رطوبت پسته ، رطوبت نسبي محيط و درجه حرارت انبار ، مهار اكسيژن ، كنترل و مهار فعاليت حشرات دارد. اپتيمم شرايط نگهداري پسته دماي صفر تا 10 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي 65 70 درصد گزارش شده است . پسته به دليل وجود درصد چربي بالا نيز مستعد فساد مي باشد تخريب چربي ها به دليل فعاليت هاي هيدرولتيك (آنزيمي ) و يا اكسيداسيون مي باشد. استفاده از مواد اوليه و سيستم هاي مناسب مي تواند موجب حفظ كيفيت پسته گردد. در حال حاضر استفاده از كيسه هاي پلاستيكي چند لايه حاوي OPP   كه در يك طرف آن آكريليك و طرف ديگر پلي و ينيل الكل پوشش داده شده است. با استفاده از ماشين هاي FFS   براي بسته بندي و نگهداري پسته خشك كاربرد گسترده اي پيدا كرده است . فيلم هاي چند لايه ديگر كه براي بسته بندي پسته مناسب مي باشند عبارتند از

PET/PVC/LLDPE   ، OPP/EVOH   ، PET/PVDC   ، EVA/PE   استفاده از گاز ازت در سيلو هاي نگهداري پسته قبل از بسته بندي به منظور افزايش زمان ماندگاري پسته توصيه شده است.

 

كلمات كليدي: پسته ، بسته بندي ، فساد ، ماندگاري

 

 

 

 

مقدمه :

زماني كه پسته خشك مي شود (5 درصد رطوبت ) در 20 درجه سانتي گراد و رطوبت نسبي 65-70 درصد براي مدت يك سال قابل نگهداري است. نگهداري در غلظت دي اكسيد كربن بالا و كاهش اكسيژن به ميزان كمتر از 5/0درصد و دماي پايين( صفر تا 10 درجه سانتيگراد ) موجب افزايش پايداري و حفظ طعم پسته مي شود. استفاده از سيستم های واكيوم و تزريق گاز ازت مي تواند در اين زمينه بسيار مفيد باشد. پسته به سرما حساس نيست و مي تواند در دماهاي زير انجماد نيز نگهداري شود. مقدار آب كم در پسته خشك و شرايط نگهداري عملاْ به طور نسبي موجب خنثي شدن فعاليت متابوليكي پسته مي شود به طوري كه سرعت تنفس بسيار كند است.ايجاد لكه و رنسيد شدن دو مشكلي است كه بر روي كيفيت پسته اهميت دارند[ 2،6،10].

چندين نوع حشره قادرند در پسته ايجاد خسارت كنند اگر فعاليت حشره عميق باشد فعاليت قارچ ها نيز به وجود مي آيد و مغز پسته خسارت مي بيند. کرم مغز خوار نارنجی (NOW  ) اولين آفت حشره اي است كه پس از برداشت در پسته ملاحظه مي شود . فوميگاسيون با متيل برمايد مي تواند اين حشره را كنترل كند . تحقيقات نشان داده است كه مقدار كمي از حشره حتي پس از فرآيند خشك كردن زنده باقي مي مانند و زنده بودن اين حشره از مشكلات جدي پسته ذخيره شده مي باشد[10].

 

تعدادی از قارچها قادر به رشد و ايجاد خسارت در پسته و پوسته سخت آن هستند حمله قارچي به ويژه با عمل خندان شدن و امكان فعاليت حشرات بيشتر مي شود. حضورگونه هاي آلترناريا و کلادسپوريوم در پسته هاي خندان بسيار متداول هستند . در فصول با تاخير بارندگي فعاليت قارچ ها روي پوسته نرم و مغز پسته تشديد مي شود چون كپك ها همراه پسته انبار شده وجود دارند اين مسئله خيلي مهم است كه شرايط نگهداري بويژه رطوبت نسبي كم مورد توجه قرار گيرد تا از بروز يك سري مشكلات اجتناب شود .مشکل اصلی و متداول توسط آسپرژيلوس فلاوس به وجود مي آيد . مسئله مهم و خطر فعاليت اين قارچ آن است كه مي تواند آفلاتوكسين توليد كند. تحقيقات در كاليفرنيا نشان داده است كه پسته ها زود خندان 99 درصد آلودگي آفلاتوكسين داشته اند و در اين پسته ها کرم مغزخوار نارنجي نيز فعاليت داشته و 84 درصد آفلاتوكسين در پسته هاي حاوي اين حشره مشاهده شده است . يكي از روشهاي كاهش اين مشكل كاهش پسته هاي زود خندان و همچنين جدا سازي پسته هاي لكه دار كه به دليل زود خنداني لكه دار مي شوند مي باشد. پسته هاي حاوي آفلاتوكسين مي توانند بر اساس فلورسانس آفلاتوكسين سورت شوند . هر چند محققاني نظير استينر (1992) اعلام كردند مشكلاتي در استفاده از اين روش و محدوديت هايي در تعيين حساسيت فلورسانس پسته آلوده وجود دارد. فعاليت حشرات نسبت به حمله قارچي از اهميت بيشتري بر خوردار است و استفاده از متيل برمايد و فسفين مي توانند در اين وضعيت مفيد باشد اما گزارشاتي مبني بر مقاومت حشره در برابرفسفين نيز ارائه شده است در حال حاضر از روشهای جديد فوميگاسيون نيز استفاده شده است اما به دليل تاثير بر طعم براي پسته نمي تواند توصيه شوند[1،10].

 

 

 نگهداری و جلوگيري از اتلاف كيفيت پسته

حفظ كيفيت و توسعه زمان ماندگاري پسته بستگي دارد به

الف - درصد رطوبت پسته

ب - رطوبت نسبي محيط و درجه حرارت انبار

ج - مهار اكسيژن محيط

د - كنترل و مهار فعاليت حشرات

اپتيمم شرايط نگهداري 10 درجه سانتي گراد و يا كمتر و رطوبت نسبي 65 تا 70 درصد به منظور مينيمم كردن فساد شامل كنترل رشد آسپرژيلوس فلاوس و حفاظت از خسارت حشرات در طي نگهداري است كه حائز اهميت مي باشد .

سطح رطوبت ايمن براي انواع مغز هاي درختي را كه از رشد قارچها ممانعت مي كند واتر اكتيويته 7/0 در 25 درجه سانتي گراد است كه اين واتر اكتيويته معادل 7 درصد رطوبت دانه است و تعادل درصد رطوبت دانه و رطوبت نسبي بستگي به درجه حرارت دارد. بين 20 و80 ٪ رطوبت نسبي براي هر مقدار رطوبت ، رطوبت نسبي حدود 3٪ به ازاء هر 10 درجه سانتي گراد افزايش مي يابد . درهردرصد رطوبت نسبي هواي محتوي بخار آب در دماي بالاتر نسبت به دماي پايين تر بيشتر است . دماي پايين تر سرعت واكنش هاي فساد اكسيداسيون چربي ها را كه نتيجه آن رنسيد شدن است آهسته تر مي كند و موجب جلوگيري از رشد كپك و كاهش فعاليت حشرات مي شود . كاهش اكسيژن محيط به كمتر از 5/0درصد نقش مهمي در حفظ كيفيت عطر و طعم و كنترل فعاليت حشرات دارد . كاهش اكسيژن معمولاْ با استفاده از بسته بندي تحت خلأ يا انبارهاي اتمسفر اصلاح شده بدست مي آيد . آفت كش ها ي متيل برمايد يا فسفين ممكن است هنگام نگهداري پسته ها قبل از فرآيند نهايي و بسته بندي استفاده شوند . جايگزين مناسب آفت كش ها كنترل اتمسفر به ويژه كاهش درصد اكسيژن به كمتر

 

 

از 5/0درصد است و يا استفاده از سيستم هاي تشعشع . نگهداري پسته در 5/0 درصد اكسيژن و حدود 10 ٪ دي اكسيد كربن ( الباقي ازت )موجب 100 درصد كشندگي تمامي مراحل حشرات بعد از دو تا پنج روز در 27 درجه سانتي گراد مي شود . دماي نزديك انجماد و يا بين 40 و 50 درجه سانتي گراد در کنترل حشرات مفيد است و مي تواند به عنوان جايگزين روشهاي شيميايي فوميكاسيون استفاده شود

با توجه به موارد فوق پسته نياز مبرم به كنترل درجه حرارت ، رطوبت و تهويه دارد . درجه حرارت مناسب صفر درجه سانتي گراد ، رطوبت نسبي 65 درصد و تهويه هوا حداقل 10 ساعت يك بار است. پسته حتي پس از برداشت فرآيند متابوليكي آن ادامه مي يابد و اكسيژن را جذب و دي اكسيد كربن توليد مي كند ( تنفس ) لذا هوا دهي براي نگهداري اين محصول اهميت دارد .به علت تنفس پديده خود گرمائي نيز در پسته به وجود مي آيد كه درصد زياد روغن در پسته نيز در بروز اين پديده تاثير دارد. چربي پسته به دو صورت ممكن است تخريب شود[2].

1- شكستن به دليل فعاليت هاي هيدروليتيك يا آنزيماتيك

اگر مقدار آب بحراني پسته افزايش يابد منجر به تخريب هيدروليتيك يا آنزيمي چربي مي شود در حقيقت آنزيم ها در حضور آب فعال، شكننده چربي هستند موارد ديگر نظير نور و گرما ممكن است اين فرآيند را تسريع كنند از زمان نگهداري پسته اين عوامل موجب رنسيد شدن محصول مي شود. اسيدهاي چرب آزاد توليدي به وسيله تنفس در پسته مصرف شده و دي اكسيد كربن و آب ( يك فرآيندي كه تؤام با ايجاد گرما است) توليد مي شود.فرآيند خود گرمايي پسته يك فرآيند بسيار نيرومندي است زيرا مصرف اسيدهاي چرب به وسيله فرآيند تنفس، همراه با ايجاد گرماي بيشتري نسبت به معادلات تنفس با كربوهيدرات ها است. فرآيند خود گرمايي پسته براي ساعتها توليد حرارت نياز به مقدار كمي رطوبت دارد و مقدار كم آب موجود در بسته بندي براي هفته ها و ماهها انجام اين فرايندكافي به نظر مي رسد . پسته تازه با مقدار آب زيادتر پديده توليد گرما در آن تسريع شده و ممكن است محموله آتش بگيرد . ايجاد گرما نه تنها موجب كاهش كيفيت پسته به دليل رنسيد شدن و تغيير طعم محصول مي شود بلكه بر ميزان چربي موجود در پسته اثر گذاشته و آن را كاهش مي دهد. فساد فرآيند هيدروليتيك و تنفس ممكن است در درجه حرارت پايين متوقف يا كند شود[2].

2- شكستن به دليل اكسيداسيون

تركيبات غذايي با اكسيژن اتمسفر طي فرآيند فساد تركيب مي شوند . اكسيژن اتمسفر ممكن است در يك واكنش ذنجيره اي با اسيد هاي چرب غير اشباع از طريق تاثير نور ، گرما ،فلزات سنگين و غيره وارد واکنش شود و عمل رنسيد شدن به ويژه در پسته داراي پوسته سخت موجب تخريب چربي مي شود . در زمان حمل ونقل اين مسئله مهم است كه پسته در محل تاريك نگهداري شود ازتاثير اكسيژن محيط جلوگيري و از تاثير فلزات نيز اجتناب شود در غير اين صورت رنگ قهوه اي در پسته توسعه يافته و طعم و بوي رنسيد در محصول به وجود مي آيد.ضمناْ پسته حساس به بوهاي ناخوشايند وتند مي باشد و آنها را جذب مي كند . پسته حساس به گرد و غبار و هم چنين فشار است لذا در زمان چيدن اين محصول بايد دقت كافي داشت[2].

 

 کادر و همکارانش(1982) با نگهداري پسته خام خشک به مدت 6 تا 12 ماه دردماهاي صفر، 30،20،10،5 درجه سانتي گراد نشان دادند که پسته هاي نگهداري شده براي 6 ماه دردماهاي فوق اختلاف مشخصي درويژگي هاي شيميايي وحسي آنها ديده نشد. هيچ نوع اختلاف معني داري درترکيب اسيد هاي چرب بين نمونه هاي تمامي درجات حرارت پس از6 و12ماه ديده نشد پسته تازه در صفر درجه سانتی گراد به مدت 6 هفته هيچ اختلاف معني داري از جنبه کيفيت وترکيب شيميائي با پسته هاي خشک شده اي که بلافاصله پس از برداشت خشک شده اند نداشته اند [9].

نمونه هاي پسته با رطوبت47% (براساس وزن خشک با اسپورآسپرژيلوس فلاوس آلوده شدند ودردماي  68 درجه فارنهايت به مدت 32 روز تحت هواي اصلاح شده قرار گرفتند نتايج نشان داد که کاهش ميزان اکسيژن تا2درصد   مقدار آفلا

 

توکسين را کاهش داده است و افزودن 10 درصد CO   نيز موجب کاهش بيشتر آفلاتوکسين شده است. در تحقيقي ديگرکه بر روي پسته ومغز آن به صورت خام وتفت داده انجام شده است از معادله kcn=dc/dt   که n   برابر يک( واکنش درجه اول) براي غلظت پراکسيد نسبت به زمان با 95<2 Rاستفاده گرديد . در اين تحقيق پارامترهاي معادله آرينوس تعيين شدند و انرژی اکتيواسيون Ea   براي حالت واکيوم ،ازت وهوا براي پسته، مغز پسته ومغز تفت داده به ترتيب 67/3 و29/3و6/3محاسبه گرديده است.و انديس پراکسيد درپايان 28 ماه نگهداري در5 تا10درجه سانتي گراد وشرايط محيط بترتيب 5 و10و 18ميلي اكي والان گرم در كيلوگرم   بوده است اسيدهاي چرب آزاد درپايان 28 ماه نگهداري در 5 تا10 درجه سانتي گراد ودما ي محيط به ترتيب 6/0و8/0و4/1بوده است درتمامي شرايط مقدار آفلا توکسين کل وB1   از صفرppb   افزايش پيدا نکرد. درپايان 28 ماه نگهداري به جزء نمونه واکيوم درنمونه اي که شرايط محيطي نگهداري شده بود مقادير زيادي حشره مشاهده گرديد[13،8] .

 

شکری (1977) 5/29ميلي گرم کلروفيل در 100 گرم پسته را گزارش كرده است كه اين ترکيب مي تواند به عنوان   حساس کننده در توليد اکسيژن نوزاد درواكنش فتواکسيداسيون هنگام روز ويا نور فلورسنت عمل نمايد. كادر و همكارانش (1980 ) امكان استفاده از اتمسفر تغيير يافته را براي نگهداري پسته تازه ( 47 درصد رطوبت بر اساس وزن خشك ) و احتمال توليد آفلاتوكسين مورد مطالعه قرار دادند . پس از تلقيح پسته با قارچ آسپرژيلوس فلاووس و نگهداري آنها در دماي 20 درجه سانتي گراد به مدت 32 روز در شرايط هوا ، 2 درصد اكسيژن10درصد منواكسيد كربن و بررسي نمونه ها از نظر آفلاتوكسين نتايج نشان داده است كه استفاده از 2 درصد اكسيژن و 10 درصد منوكسيد كربن تاثير معني دار در كاهش ميزان آفلاتوكسين نسبت به هواي معمول داشته است.

تحقيقی ديگر نشان داده است که در دماي برشته شدن پسته ها ( 145 درجه سانتی گراد ) ، از مقدار آفلاتوكسين به ميزان 133 ppb   40 تا 48 درصد آن كاهش يافته است[11،8، 3، 4].

 

بسته بندي پسته

پسته در بسته بندي هاي متفاوت نظير جعبه هاي چوبي ، كارتن، كيسه هاي پلاستيكي با وزن 60-25 كيلو گرم وكيسه هاي كنفي با وزن 60 كيلو گرم بسته بندي مي شود . به دليل آنكه پسته قادر به جذب رطوبت هوا مي باشد و جذب رطوبت موجب افزايش رنسيد شدن پسته مي شود بنابراين استفاده از بسته بندي هاي نفوذ نا پذير به هوا براي پسته توصيه مي شود. مغز پسته در يخچال سه ماه ماندگاري دارد و بسته بندي در ظروف نفوذ ناپذير به هوا ماندگاري اين محصول را در حالت انجماد به بيش از يك سال افزايش ميدهد. براي نگهداري پسته از اتمسفر كنترل شده ( اكسيژن زير 8 درصد و دي اكسيد كربن بالاي 1 درصد ) نيز مي توان استفاده كرد . نگهداري ميوه جات در غلظت كمتر اكسيژن موجب كاهش سرعت تنفس وتوليد اتيلن در اين محصولات مي شود . اكسيژن كم ( كمتر از 1درصد ) و دي اكسيد كربن زياد ( 40 تا 60 درصد ) مي تواند ابزار مفيدي براي كنترل حشرات در ميوه جات تازه و خشك باشد ميوه جات خشك به ويژه پسته در اين انبارها بيشتر از 12 ماه قابل نگهداري هستند. بطور کلی بايد گفت از مسائل مهم در بسته بندي پسته توجه به ممانعت از تاثير حشرات و همچنين اجتناب از قرار دادن بسته ها در محيط رطوبت نسبي بالا و حذف يا كاهش اكسيژن درون بسته توسط تكنيكهاي بسته بندي وكيوم يا تزريق گاز است که به اين طريق واكنش رنسيد شدن به تعويق مي افتد.کاهش اکسيژن به ويژه در محصول تفت داده اهميت دارد ومقدار اکسيژن بين5/0تا5/1 درصد با سيستم تزريق گاز ازت براي انواع آجيل های خام وتفت داده شده است. مناسب است.

 

مواد بسته بندي و ويژگي هاي آنها

مصرف انواع مواد پلاستيكي، لفاف هاي آلومينيومي، مقوا و پلاستيك هاي سخت روند تكاملي را طي مي كنند. اين مواد يا مستقيماً در بسته بندي پسته به كار مي روند و يا اينكه در ساختمان لفاف هاي چند لايه يا مركب استفاده مي شوند. در هر انتخاب مي‌بايستي توجه شود كه حالت محافظتي در برابر ناخنك زدن (Tempering  ) در آن رعايت شود. مهمترين مواد اوليه مورد استفاده در بسته بندي پسته عبارتند از  [2]  :

 

قوطي هاي فلزي

اين قوطيها ازجنس ورقهاي فولادی Tin Free Steel   يا TFS   كه يك لايه كروم برروي فولاد قرارگرفته است وورقهاي TP Tin Plate   كه يك لايه قلع برروي فولاد قرارگرفته است ساخته ميشوند. جدارداخلي قوطي ممكن است با تركيبات اپوكسي- فتوليك پوشانده شود به منظور سهولت مصرف درب قوطي معمولا از نوع راحت باز شو(Easy open  ) مي باشد استفاده از گاز خنثي نظير ازت مي تواند زمان ماندگاري محصول را در اين قوطي ها افزايش دهد .

 

سلوفان

سلوفان به همراه مواد پوشش دهنده اي مثل نيترو سلولز، پلي وينيل كلرايد، وينيل كو پليمر و پلي اتيلن مقاومت آن افزايش يافته و بعنوان ماده بسته بندي مورد توجه قرار گزفته است سلوفان به دليل مقاومت حرارتي، استحكام و ماشين پذيري توانايي مخلوط شدن با ديگر مواد پلاستيكي را دارد كه تحت عنوان كلي لفاف هاي چند لايه Laminated films   توليد مي شوند سلوفان به صورت تك لايه و به فرم كيسه براي بسته بندي استفاده مي شوند و از معايب آن مقاومت كم و پاره شدن در دماي پايين مي باشد.

 

پلي اتيلن

پلی اتیلن اولین ماده پلاستیکی است که به دلیل قیمت پایین و قابلیت ارتجاع در بسته بندی مواد غذائی استفاده گردید مقادير زيادي از پلي اتيلن با دانسيته پايين (LDPE  ) را براي ساخت كيسه، رول هاي بسته بندي و لفاف هاي چند لايه براي سيستم هاي بسته بندي تحت خلاء و اتمسفر اصلاح شده به كار مي رود پلي اتيلن به تنهائي به دليل نفوذ پذيري بالا به رطوبت و گاز فيلم مناسبي براي بسته بندي پسته نمي باشد.

 

پلي پروپيلن

 این ماده براي تهيه لفاف هاي چند لايه بسته بندي به طريقه خلاء و همچنين بسته بندي هايي كه با گاز پر مي شوند كاربرد خوبي دارند پلي پروپيلن به تنهائي نيز لفاف مناسب براي بسته بندي پسته مي باشد كه در اين حالت خواص كيفي آن از PE   بهتر اما نسبت به PET   و PVC   ضعيف تر مي باشد.

 

پلي استر

اين لفاف ها از جنس اتيلن گليكول و ترفتاليك اسيد هستند. اين فيلم پلاستيكي قابليت چاپ پذيري خوبي داشته و در ساختمان فيلم هاي چند لايه براي بسته بندي وكيوم كاربرد دارد

 

 

 

نايلون

 مهمترين ويژگي اين فيلم پلاستيكي سختي و كشش پذيري آن است. فيلم به صورت تك لايه يا در ساختمان فيلم هاي چند لايه براي بسته بندي تحت خلاء كاربرد دارد

 

PVC

 اخيراً PVC   (پلي وينيل كلرايد) جايگزين سلوفان شده است كه در ضخامتmm   15-1براحتي شكل پذير است . اين فيلم پلاستيكي به صورت تك لايه يا در ساختمان فيلم هاي چند لايه براي بسته بندي وكيوم كاربرد كسترده اي پيدا كرده است.

 

PET

پلاستيك پلي اتيلن ترفتالات به صورت ظروف پلاستيكي سخت به شكل جار كاربرد آن در بسته بندي پسته متداول شده است در اين نوع بسته بندي به منظور افزايش زمان ماندگاري پسته فضاي خالي بسته از گاز ازت پر مي شود.

 

فيلم هاي چند لايه

 استفاده از اين فيلم ها در بسته بندي پسته اهداف زير را تاًمين مي كند:

1-  جلوگيري از خروج مواد فرار 2- افزايش مقاومت بسته بندي 3- دوخت پذيري 4- چاپ پذيري 5- بهبود وضعيت ظاهري بسته بندي   6  - كاهش انتقال گازها

كاربرد اصلي فيلم هاي چند لايه در بسته بندي وكيوم و سيستم هاي MAP   مي باشد

 

 

فرآيندهاي بسته بندي مورد استفاده در بسته بندي پسته

 

بسته بندي وكيوم

بسته بندي وكيوم اولين بار در كشور سوئد و در سال 1960 متداول گرديد. متداولترين فرم بسته هاي وكيوم از لحاظ ساختماني استفاده از فيلم مركب PET/AL/PE   است اما در حال حاضر استفاده از لايه پلي پروپيلن اصلاح شده دو طرفه (BOPP  ) و يا فيلم نايلون (PA  ) نيز متداول شده است . بطور كلي در اين بسته ها لايه اول قابليت تماس با ماده غذائي را دارد و لايه آخر قابليت چاپ پذيري داشته و لايه هاي وسط نقش ممانعت كنندگي براي نفوذ گاز ها ، نور و يا رطوبت را ايفا مي كنند.. بسته بندي وكيوم مناسب ترين روش براي بسته بندي پسته محسوب مي گردد و از نكات مهم اين تكنيك آن است كه امكان استفاده آن در ماشين هاي ساده بسته بندي تا ماشين هاي مدرن FFS   امكان پذير مي باشد.

 

بسته بندي شرينك (چروك پذير)

اين نوع پوشش ها با توجه به خاصيت چروك پذيري آن همه زواياي محصول را پوشانده وعموما به عنوان بسته بندي ثانويه جايگزين كارتن هاي چند لايه ميشود. درعمل بسته هاي اوليه آماده شده درسيني هاي مخصوص مقوائي يا پلاستيكي قرارگرفته وپوشش شرينك برروي آن كشيده ميشود باعبوربسته مذكورازيك تونل حاوي بخارويا اشعه درپوشش پلاستيكي خاصيت چروك ايجاد شده وكاملا محصول بسته بندي ميشود. مواد اوليه اي كه مناسب براي تهيه اين نوع بسته هاي چروك پذيرمي باشند عبارتند ازPP   ، PET   وOPP

 

 

 

 

پوشش هاي استرچ Stretch Wrappers  

دراين روش پالت حاوي محصول را با استفاده ازلايه هاي فيلم پلاستيكي پوشش مي دهند. فيلم هاي استرچ خاصيت مكانيكي خوبي به منظورپوشش دادن ونگهداري مناسب محصول را دارند. مهمترين فيلم استرچ كه امروزه كاربرد گسترده اي پيدا كرده است فيلم LLDPE   مي باشد درعمل پوشش دادن فيلم هاي استرچ به شكل هاي زير انجام مي شود.

الف- روش Overhead Rotary Arm  

دراين روش واحد بارگيري درمحل ثابت مي ما ند وفيلم با استفاده ازچرخش بازوهاي آن اطراف محصول پيچانده ميشود.

ب- روش Turn Table

دراين روش محصول برروي ميزي قرارگرفته وبازوي حاوي فيلم ثابت است وبا چرخش صفحه؛ فيلم استرچ اطراف محصول رامي پوشاند.

 

بسته بندي با اتمسفر كنترل شده:

 در اين روش هوا كاملاً تخليه شده و سپس فضاي خالي بسته با گازهاي محافظت كننده از قبيل ازت يا دي اكسيد كربن و يا تركيبي از چند گاز مختلف جايگزين مي شود. اين نوع بسته بندي علي رغم فوايد آن به دليل هزينه بالا استفاده از آن براي بسته بندي پسته متداول نمي باشد. در روش تزريق گاز( Gas Flashing ) هوا را توسط ازت يا دي اكسيد كربن از داخل سيستم خارج مي كنند كه اين عمل تحت فشار انجام مي گيرد و گاز خنثي مورد استفاده جايگزين هواي داخل بسته مي شود.

 

مواد اوليه و تكنيك هاي جديد بسته بندي پسته

مزارع توليد كننده پسته در آمريكا در حال حاضر طرح توليد و عرضه پسته در كيسه هاي پلاستيكي از جنس AOH و در بسته هاي كوچك مخصوص فروش در دستگاههاي فروش خود كار را آغاز كرده اند [12،2 ،6؛7].

جنس AOH مورد استفاده براي بسته بندي پسته در حقيقت لايه اي از پلي پروپيلن اصلاح شده است (OPP) كه در يك طرف آن اكريليك پوشش داده شده است و در طرف ديگر پلي وينيل الكل (PVOH) قرار گرفته است اين جنس خاصيت ممانعت كنند گي بسيار عالي در خصوص اكسيژن باسرعت انتقال اکسيژن (OTR) متوسط 04/0 سي سي در 100 اينچ مربع در 24 ساعت و نيز خاصيت چاپ و حركت خوب بر روي ماشين را دارد . در اين شركت از سيستم تزريق نيتروژن به منظور جلوگيري از اكسيداسيون و رنسيد شدن پسته استفاده مي شود. در مزارع پارمونت پسته هاي فرآيند شده در انبارهاي سرد با درجه حرارت 40 تا 45 درجه فارنهايت تا بارگيري نگهداري

 مي شوند. محصول اين مزارع در حال حاضر با نام تجاري سان کيست بسته بندي و به بازار عرضه مي شود .صادرات محصول به مناطقي نظير سنگاپور ، اندونزي و هند كه جذب رطوبت نيز مشكل جدي است و نياز به لايه خارجي OPPبا تركيبي با خاصيت ممانعت كنندگي اكسيژن دارد،انجام مي شود. براي كشور ژاپن كه مردم آن رنگ وطرح هاي گرافيكي ويژه اي را دوست دارند پسته در بسته بندي ها و چاپ مخصوص تهيه مي گردد[12].

 پسته کاليفرنيا دربسته هاي پلاستيکي با استفاده از ماشين هاي عمودي FFS بسته بندي مي شود کيسه ها از نوع زيپر بوده وخاصيت دربندي مجدد را دارند قيمت اين بسته ها ارزان مي باشد و با نام های تجاري اينو لاک و جانوفلکس به بازار عرضه مي شود.اين ماشين بسته بندي از1970 کاربرد آن متداول و در حال حاضر تغييرات زيادي يافته استبه گونه اي كه ماشين قادر به بسته بندي 60 کيسه در دقيقه است دستگاه براي توليد بسته با ابعاد مختلف قابل تنظيم مي باشد. در اين بسته ها قسمت زيپر از جنسLLDPE است. ضخامت فيلم 2/21 mil از جنس LLDPE لامينه شده با پلي وينيل کلرايد با پوشش پلي استر ولايه پلي استر چاپ پذير بوده که با چهار تا هشت رنگ چاپ مي شود. گود و ساوتار (1995) در تحقيقی علت اصلي فساد رنسيد شدن در بسته ها ی آجيل را نامناسب بودن دوخت ونفوذ اکسيژن به داخل بسته دانسته اند وآناليز گازهاي فضاي خالي حضور اکسيژن وهگزانال را در اين بسته ها که دچار رنسيد شدن بوده اند نشان داده است اين محققان نشان داده اند لايه کواکستروژن LDPE / Ionomer لايه مناسبتري براي دوخت لفاف ها نسبت به فيلم دو لايه PE/EVA بوده است ضمنا دو فيلم PET/PVDC وOPP/EVOH به لحاظ خاصيت ممانعت کنندگي در برابر رطوبت وگازها به ويژه اکسيژن فيلم هاي مناسبي براي بسته بندي آجيل می باشند. اين فيلم هاي پلاستيكي با استفاده از ماشين هاي بسته بندي نوع FFS مي توانند براي بسته بندي پسته خشك خام يا تف داده مورد استفاده قرار گيرند[5] .

 

 

فهرست

1 . خراسانی، سپيده. 1377 . نگرشی بر برداشت و حمل و نقل گردو، بادام و پسته. انتشارات فنی مديريت آموزش و ترويج. سازمان کشاورزی، کرمان

2 . صداقت ، ناصر، 1383. کلينيک تخصصی بسته بندی ايران. اينترنت صفحه ابرمتنی کلينيک www.icfpco.com

3. ميرداماديها، فاطمه ، 1377 . مروری بر روش های پيشگيری از توليد افلاتوکسين در پسته در مرحله بعد از برداشت، نشريه شماره 77/124 ، مرکز اطلاعات و مدارک علمی وزارت کشاورزی، تهران.

 

4. Bullerman, L. 1984 Formation and control of mycotoxins in food. J. of Food Protection, 47, 637-642

5. Boutrif,E. 1998. Prevention of aflatoxin in pistachios. Fna/Ana 21,

 

6. Kader, A.A. 1990. Maturation harvesting and nut quality of pistachios. Department of pomology, University of California Davis, CA. 95610-8683.

7. Kader, A.A. 1990.Controlled atmosphere storage. Department of Pomology, University of California Davis, CA.

8. Kader, A.A. and Labavitch, J.M. 1980. Quality and safety of pistachio nuts as influenced by post harvest handling procedures. Department of Pomology, University of California, Davis, CA 95816.

9. Kader, A.A., Heintz, C.M., Labavitch, J.M. and Rae, H.L.1982. Studies related to the description and evaluation of pistachio nuts quality. J. Amer. Soc. Horti. Sci. 107(5), 812-816.

10. Labavitch, J.M. 1980. Pistachio. Department of pomology, University of California, Davis,CA.

 

 11. Maskan, M. and Karatas, S. 1998. Fatty acid oxidation of pistachio nuts stored under various atmospheric conditions and different temperatures, J. Sci. Food Agric. 77, 334-340.

12. Paramount, F. 1996. Film provides effective oxygen and moisture barrier for world wide products. Canadian Packaging, 9, 38-40.

13. Yaman. A. 2004. Determination of shelf life of pistachio nut kernel at different packing material and warehouse condition. Pistachio Research Institute, Gaziantep, Turky.

 

آخرين ويرايش : جمعه ، 11 اسفند 1391 ، 21:00
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • شرینک دستی کارگاهی
 • توضیحات:

  نام:  شرینک دستی کارگاهی

  مدل  :     SH100.1

  مشخصات   :

  برق تک فاز، دارای سیستم کنترل حرارت،

  جهت بسته بندی محصولاتی مانند : cd  ، سوهان ، گز، لوازم الکتریکی و الکترونیکی  و هر محصولی با ابعاد کمتر از 30*30*30

   

   

  درصورتی که مایل به استعلام قیمت دستگاه فوق هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت مرکز دانلود به دست آورید و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فکس نموده یا به ایمیل yazdan.pr@gmail.com ارسال نمایید.

   قیمت : 26500000 ریال (دومیلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان)

   

  کلمات کلیدی:

  شرینک ، شیرینک ، شرینگ، شیرینگ، وکیوم، دستگاه بسته بندی، پک،  سپهرحمید، نایلون، سلفون، پلاستیک ، SepehrHamid ، Pack ، label ، packaging، فروش ، خرید، فروشنده، shering

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد