داشتن بسته بندی زیبا با ماشین آلات بسته بندی سپهرحمید

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

كنترل استاتيك در صنعت پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
چهارشنبه ، 29 آبان 1392 ، 21:47

كنترل استاتيك در صنعت 

 

 مشکلات بار استاتیک در صنعت بسته بندی

الکتريسيته ساکن چيست و چگونه مي توانيم آن را کنترل کنيم؟ 

شما مدتي روي يک قاليچه راه رفته ايد، به دستگيره در مي رسيد و به محض نزديک کردن دست خود به دستگيره در به شما شوک الکتريکي وارد مي شود. و يا در زمستان وقتي کلاه پشمي تان را از سر خود برمي داريد موهاي سرتان در هوا راست مي شوند. چه اتفاقي افتاده و چرا اين اتفاقها در زمستان بيشتر مي افتد؟ پاسخ الکتريسته ساکن است. براي اين که بدانيم الکتريسيته ساکن چيست و چگونه ايجاد مي شود بايستي در مورد طبيعت مواد قدري بيشتر بدانيم. الکتريسيته ساکن چنانچه از اسمش پيداست وجه ايستايي از الکتريسيته در مواد است که حرکت نمي کند  .

همه مواد به عبارتي هرآنچه در اطراف ماست از اتم ساخته شده اند و اتم کوچکترين ذره يک ماده است که هنوز هم حاوي خواص آن ماده مي باشد. دانشمندان تا به امروز تنها 115 نوع اتم مختلف را کشف کرده اند   .

 

 

اجزاي اتم: در مرکز هر اتمي هسته قرار دارد که شامل دو نوع ذره متفاوت است. پروتون با بار الکتريکي مثبت،

نوترون بدون بار الکتريکي ( خنثي) و در اطراف هسته يک يا چند الکترون با بار الکتريکي منفي حرکت مي کنند. در يک اتم زماني که بار مثبت هسته برابر باشد با مجموع بار منفي الکترون هاي در حال حرکت به دور هسته آن حالت غير فعال پديدار شده و به اين حالت اصطلاحا" خنثي اتلاق مي گردد. ( شکل 1  )

هرگاه هسته اتم، الکترون از دست بدهد و يا الکترون بگيرد در اين حالت عدم تعادل ايجاد مي شود. ( شکل 2  (

به اتمي که الکترون از دست بدهد بار مثبت و اتمي که الکترون به خود بگيرد بار منفي اتلاق مي گردد و در حالت کلي اتمي که بار دارد، ( چه بار مثبت و چه بار منفي ) يون ناميده مي شود.تصويري که از اتم تا به اينجا ساختيم خيلي دقيق نيست، با اين حال مي توانيم از آن استفاده کنيم تا درباره الکتريسيته ساکن بيشتر بدانيم  .

جاذبه بارهاي مخالف  

حالا خواهيم ديد که بارهاي مثبت و منفي رفتارهاي جالبي از خودشان نشان مي دهند. دو جسم با بارهاي مخالف ( يک جسم با بار مثبت و ديگري با بار منفي ) همديگر را جذب مي کنند و برعکس دو جسم با بارهاي همنام همديگر را دفع مي کنند. يک جسم باردار حتي مي تواند اجسام خنثي را هم جذب کند. تا به حال درباره اين که چگونه يک بادکنک به ديوار مي چسبد فکر کرده ايد؟ اگر بادکنکي را با ساييدن به موهاي خود باردار کنيد، الکترون اضافه به دست مي آورد و بار منفي خواهد داشت. نزديک کردن بادکنک باردار به يک جسم خنثي ( مثل ديوار ) باعث حرکت الکترون هاي آن جسم مي شود. اگر جسم خنثي رسانا باشد، الکترون هاي زيادي به راحتي به سمت ديگر آن حرکت مي کنند و تا جاي ممکن از بادکنک ( که بار منفي دارد ) دور مي شوند. اما اگر جسم خنثي نارسانا باشد الکترون ها در اتم ها و مولکول ها کمي خود را به سمت ديگر جابجا مي کنند و تا جايي که اتم اجازه مي دهد از بادکنک دور مي شوند. در هر دو صورت ( جسم خنثي رسانا باشد يا نارسانا ) بارهاي مثبت در مجاورت بادکنک بيشتر از بارهاي منفي است. مي دانيم که بارهاي مخالف همديگر را جذب مي کنند. پس بادکنک باردار به جسم خنثي ( مثلا" ديوار) مي چسبد. حال ببنيم که اين اطلاعات چه ارتباطي با جرقه بين دست ما و دستگيره در دارد و چطور راست شدن موهاي ما را هنگام برداشتن کلاه پشمي توضيح مي دهد  .

پاسخ اين است زماني که روي فرش راه مي رويم الکترون ها از فرش به بدن ما منتقل مي شوند. حالا بدن ما بار الکتريکي اضافه در خود جمع کرده است و به محض لمس کردن دستگيره در که يک رسانا مي باشد الکترون هاي اضافي بدن ما به راحتي به آن منتقل مي شوند و اين انتقال الکترون ها باعث ايجاد جرقه بين دست ما و دستگيره در مي شود. در خصوص کلاه پشمي نيز وقتي کلاه را از سرمان برمي داريم، کلاه به موهاي سرمان ماليده مي شود. الکترون ها از موهاي ما به کلاه منتقل مي شود. حالا هر تار موي ما بار مثبت دارد. و با توجه به اصل دافعه بارهاي مثبت موها تلاش مي کنند تا جاي ممکن از هم دور شوند، پس راست مي ايستند  .

چگونه الکتريسيته ساکن توليد مي شود

با استناد و يادآوري مطالب عنوان شده الکتريسيته ساکن پديده اي است در سطح، زماني که دو سطح و يا بيشتر با يکديگر در تماس بوده و دوباره از هم جدا شوند ايجاد مي گردد. در حقيقت در تماس و دوباره از هم جدا شدن دو سطح نوعي تقسيم و انتقال الکترون هاي منفي از يک اتم به اتم ديگر رخ مي دهد  .

شدت شارژ الکتريسيته در سطح به عوامل متعددي بستگي دارد، من جمله مواد و خواص فيزيکي و الکتريکي مربوط به آن ، دما، رطوبت، فشار و سرعت جدائي دو سطح از همديگر  .

هر چقدر فشار و سرعت سايش دو سطح بيشتر باشد شارژ الکتريسيته ( استاتيک ) بيشتري پديد خواهد آمد  .

الکتریسیته ساکن در بسته بندی

ما اکثرا" در زمستان با پديده هايي که به الکتريسيته ساکن مربوط مي شوند به دليل پائين بودن رطوبت نسبي هوا بيشتر مواجه مي شويم. در تابستان وقتي هوا مرطوب تر است و از آنجائيکه آب رسانا مي باشد، برخي از مواد با جذب رطوبت در سطح تبديل به سطحي نيمه هادي شده و بار خود را به هوا تخليه مي کنند. در نتيجه بار الکتريکي زيادي در آن ها تجمع نمي کند  .

سري تريبو الکتريکي مواد

دانشمندان با توجه به توانايي مواد در از دست دادن و يا به دست آوردن الکترون آن ها را رده بندي کرده اند. وقتي دو ماده مختلف را به هم مي ساييم، کدام يک بار مثبت پيدا مي کند و کدام يک بار منفي؟ اين رده بندي را سري   ((Tribo Electric)) مي نامند. دامنه و قطبيت بار الکتريکي مواد بستگي دارد به موقعيت مواد در مجموعه تريبو الکتريک   .

Tribo Electric بسته بندی

مواد رسانا و نارسانا

مواد در حالت کلي به دو دسته رسانا ( هادي ) و نارسانا ( غير هادي ) تقسيم مي شوند. از آنجائيکه در يک هادي الکترونها مي توانند آزادانه حرکت کنند، شارژ استاتيک ايجاد شده در جسم هادي به راحتي مي تواند با اتصال آن به زمين حذف شود  .

بسته بندی الکترواستاتیک

اما در مواد نارسانا چنين نخواهد بود. چون الکترون ها نمي توانند آزادانه حرکت کنند. بنابراين مواد غير هادي شارژ استاتيک را مي توانند براي مدت زمان طولاني در خود حفظ کنند و اتصال اين مواد به زمين نيز نخواهد توانست بار الکتريکي شارژ شده در ماده را تخليه کند  .

راه حل تخليه مواد غير هادي از استاتيک شارژ شده در آن ها يونيزاسيون فعال مي باشد. حال ببينيم اثرات منفي استاتيک و کاربردهاي مفيد آن در پروسه هاي توليد چگونه است  .

مشکلاتي که شارژ استاتيک ايجاد مي کند  

در فرآيندهاي توليد صنعتي استاتيک اغلب مي تواند باعث مختل شدن پروسه توليد گردد. در اثر اين پديده اپراتورهاي ماشين آلات در اثر تماس با مواد با شوک الکتريکي مواجه مي شوند که اصلا" خوش آيند نبوده و اگر اين تماس ها در صنايعي که با رنگ هاي پايه حلالي سر و کار دارند رخ بدهد، دشارژهاي الکتريکي (جرقه) مي تواند خطر انفجار و آتش سوزي را در پي داشته باشد.

مواد زائد و گرد و غبار در اثر اين پديده مي تواند جذب اجسام شوند و تأثير جذب اين ذرات ريز بر روي مواد در دستگاه هاي چاپ، رنگ آميزي، پزشکي و داروئي مي تواند باعث مختل شدن پروسه توليد و ايجاد ضايعات مضاعف در خط توليد گردد. و مهمتر از همه اين ها جذب مواد زائد و گرد و غبار بر روي اجسام و استفاده آن ها در زمينه صنايع غذائي مي تواند عامل بروز مشکلات بهداشتي و سلامتي در جامعه گردد. که اين وضعيت نه براي توليد کننده و نه مصرف کننده خوش آيند نخواهد بود. در حال حاضر صنايعي را که در آن نياز استفاده از تجهيزات آنتي استاتيک جهت بهبود فرآيند توليد از اهميت بسزائي برخوردار مي باشد را مي توان به شرح زير برشمرد :

صنايع بسته بندي و چاپ، صنعت پلاستيک، کاغذ، صنايع غذائي و داروئي، صنعت اتومبيل، صنايع شيميائي، الکترونيک، پارچه و بسياري از موارد خاص کاربردي ديگر...

تصاويري از کاربردها

چگونه مي توان الکتريسيته ساکن ( شارژ استاتيک ) را کنترل کرد ؟

خنثي نمودن استاتيک شارژ شده بر روي مواد نارسانا از طريق يونيزاسيون فعال انجام مي پذيرد. شرکت Puls Electronic به عنوان توليد کننده تجهيزات يونيزاسيون در جهان شناخته شده مي باشد. عمل يونيزاسيون با ايجاد ولتاژ بالا توسط اين تجهيزات انجام مي شود و مولکول هاي هوا در اثر عمل يونيزاسيون به يون هاي مثبت و منفي تقسيم مي شوند. استاتيک شارژ شده در مواد، يون هايي از قطب هاي مخالف خود را از هوا به خود جذب مي کنند؛ بنابراين عمل خنثي سازي صورت مي پذيرد. شرکت Pulse تجهيزات گسترده اي را بسته به نوع فرآيندهاي توليد و کاربردهاي خاص ارائه مي دهد.

الکتريسيته ساکن در بعضي از کاربردها مي تواند مفيد هم واقع شود. با استفاده از ولتاژ بالا واصل شارژ استاتيک مي توان مواد را به طور موقت بهم چسباند. مولدهاي شارژ DC به کمک نازلهاي مربوطه مي توانند در برخي از صنايع مانند توليد ورق MDF، رنگ آميزي شيشه، خطوط اکستروژن و دستگاه هاي توليد ظروف IML جهت جاگذاري ليبل داخل قالب نقش بسزائي را در افزايش راندمان توليد و بهبود کيفيت داشته باشند.

بسته بندی استاتیک

به اطلاع خوانندگان این مقاله می رساند که ماشین سازی سپهرحمید در صورت درخواست مشتری می تواند تجهیزات ضد الکتریسیته ساکن را بر روی محصولات خود اعم از شرینک پک نیمه اتوماتیک، شرینک پک تمام اتوماتیک و شرینک پک های دوگانه سوز برقی گازی و همچنین دستگاه های استرچ پالت نصب نماید. لازم به ذکر است در صورت نصب این تجهیزات بر روی دستگاه شرینک پک می تواند در بهبود عملکرد دستگاه و زیبایی کالا بیافزاید.

 

 

ماشین سازی سپهرحمید سازنده ماشین آلات بسته بندی شرینک پک و وکیوم

www.sepehrhamid.com

منیع: ماهنامه فن آوری و توسعه صنعت بسته بندی

 

آخرين ويرايش : جمعه ، 1 آذر 1392 ، 22:36
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • دستگاه شرینک نیمه اتوماتیک
 • توضیحات:

  نام: شرینک نیمه اتوماتیک

  مدل : SH200

  مشخصات :

  رنگ کوره ای، برق سه فاز، دارای سیستم کنترل حرارت، سیستم خنک کننده خروجی ( دو فن خنک کننده )، مجهز به دوخت پنوماتیک، با قابليت تعويض المنتها از خارج تونل

  ابعاد دستگاه بر اساس بسته بندی متغیر است .

  جهت بسته بندی و شرینک کردن محصولاتی مانند : انواع محصولاتی که درون کارتن ، جعبه ( مانند کفش ، دمپایی ، گوشت، لوازم خانگی، گز و سوهان ، سرامیک ، مواد آرایشی و بهداشتی ، کیک و کلوچه و ... ) قرار میگیرد یا دارای کفی شیرینک ( مانند نوشابه خانواده، آبمعدنی ، رنگ ، رب ) میباشد.

  فیلم مصرفی: نایلون

  درصورتی که مایل به استعلام قیمت دستگاه فوق هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها به دست آورید و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فکس نموده یا به ایمیل yazdan.pr@gmail.com ارسال نمایید.

  * اطلاعات بیشتر راجع به دستگاه شرینک پک + فیلم نحوه کارکرد (کلیک کنید)

  کلمات کلیدی:

  شرینک ، شیرینک ، شرینگ، شیرینگ، وکیوم،دستگاه بسته بندی، پک، سپهرحمید، نایلون، سلفون، پلاستیک ، SepehrHamid ، Pack ، packaging، فروش ، خرید، فروشنده، shering

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد