اشتغال به صنعت ماشین سازی در ایران امروز، هنر، جسارت، تلاش و نوآوری بی وقفه ای را می طلبد که جز از سر عشق و ایمان به آفرینش، دلیل و منطق دیگری نمی پذیرد.

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

اصول اوليه طراحي پالتهاي مخصوص در زنجيره تامين پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
چهارشنبه ، 4 دی 1392 ، 20:20

اصول اوليه طراحي پالتهاي مخصوص در زنجيره تامين

 بسته بندی استرچ پالت

  

چكيده: ارسال قطعات از سازنده به خطوط مونتاژ نيازمند به دانش بسته بندي است يكي از روشهاي ارسال قطعات از سازندگان به خطوط توليد استفاده از سازه هاي فلزي مخصوص مي باشد و عدم اطلاع از اصول اوليه طراحي اين سازه ها يا همان پالتهاي مخصوص ميتواند منجر به آسيب قطعه از مبدا تا مقصد گردد لذا جهت ارسال قطعات خاص با پالت هاي مخصوص فلزي مي بايست با اصول اوليه طراحي پالت هاي مخصوص آشنائي داشته باشيم. در اين مقاله ابتدا تعريفي از پالت مخصوص ارائه ميگردد و سپس اصول اوليه طراحي اين پالتها در صنعت خودرو سازي تشريح ميگردد و با نرم افزارهاي مورد استفاده در طراحي اين پالتها آشنا ميشويد. و در پايان به نقش مهم اين نوع بسته بندي در حفظ كيفيت كالاها از مبدا تا مقصد مي پردازيم.

 

كلمات كليدي: خطوط مونتاژ, پالتهاي مخصوص , اصول اوليه طراحي پالت , پالت مخصوص , زنجيره تامين، استرچ پالت

 

 

 بسته بندی استرچ پالت

 

مقدمه

در صنعت خودرو قطعاتي وجود دارند كه شكل و ابعاد هندسي منظمي نداشته و مشكلات زيادي را در حين ارسال از سازندگان به خطوط مونتاژ به وجود مي آورند . ارسال اين قطعات با ظروف استاندارد علاو ه بر مقرون به صرفه نبودن ميزان ضايعات را افزايش داده و موجب اتلاف وقت خواهد گشت   .

پالتهاي مخصوص جبعه پالتهاي فلزي هستند كه به منظور حمل و ارسال محموله هاي حساس ، سنگين و يا فاقد شكل هندسي منظم طراحي مي شوند. اين پالت‌ها براساس ويژگي قطعات و مجموعه‌هاي خودرو (پيش مونتاژ)؛ ابعاد، حساسيت، فراگيريثابت شدن و شرايط خاص قطعات و مجموعه‌ها ساخته مي‌شوند. ابعاد اين پالت‌ها از اندازه و ظرفيت قرارگيري قطعات و مجموعه‌هاي خودرو پيروي مي‌کند ساختار اصلي آنها به طور کلي از پالت‌هاي استاندارد تبعيت مي‌کند، ولي ويژگي‌هاي ثابت کردن قطعات در آنها مانند طراحي فيکسچر   Fixture و تکيه‌گاه‌ها   Stands دقيق و حساب شده است. به همين منظور، طراحي پالت‌هاي مخصوص شامل مباحث علمي تخصصي مهندسي مکانيک، مهندسي جوش است  .

بسته بندی استرچ پالت

به طور كلي هدف از ساخت و استفاده از اين پالتها در درجه اول كسب اطمينان از سلامت قطعه از مبدا تا مقصد و سپس مواردي چون كاهش هزينه هاي بسته بندي , لجستيكي و جلوگيري از اتلاف زمان در فرآيند حمل و نقل مي باشداين پالتها علاوه بر صرفه جويي در هزينه بسته بندي تسهيلات زيادي را در كاهش ضايعات و كاهش زمان مونتاژ ايجاد مي كند  .

در طراحي اين پالتها به دليل منحصر به فرد بودن پالت و قطعه , بهره گيري از دانش طراحي لازم و ضروري مي باشد  در اين مقاله به طور كلي با اصول اوليه طراحي پالتهاي مخصوص در صنعت خودرو سازي و نرم افزارهايي كه در اين ارتباط با انها سرو كار خواهيم داشت آشنا مي شويم  .

بسته بندی استرچ پالت

در صنعت بسته بندي براي ارسال برخي از قطعات نيازبه استفاده از ظروف خاص وجود دارد, صنعت خودرو سازي نيز از اين قاعده مستثني نبوده و پالتهاي مخصوص بخش عمده اي ازنحوه ارسال قطعات زنجيره تامين را در بر مي گيرد.براي ساخت پالتهاي مخصوص و استفاده آنها در زنجيره تامين, رعايت موارد و نكاتي كه خودرو سازان و سازندگان قطعات را در رسيدن به هدف نهايي صنعت بسته بندي يعني حفظ سلامت و كيفيت قطعه كمك كند لازم و ضروري مي باشد , براي نيل به اين مهم داشتن دانش بسته بندي و طراحي دستيابي به اين هدف را هموارتر خواهد كرد  .

 

بسته بندی استرچ پالت

عوامل مهم در طراحي پالتهاي مخصوص  

از مهمترين عواملي كه مي توان در طراحي يك پالت مخصوص درجهت رسيدن به يك بسته بندي خوب عنوان كرد رعايت حفظ كيفيت و عدم آسيب ديدن قطعه در پالت مي باشد با در نظر گرفتن اين اصل مهم عوامل ديگري نيز بايد مد نظر قرار گيرد كه از آن جمله مي توان به سادگي دسترسي كارگران در سالنهاي توليد و مونتاژكه در نهايت منجر به رعايت ارگونومي و افزايش سرعت خط توليد مي گردداشاره كرد و همچنين سادگي گذاشت و برداشت قطعه كه در سالنهاي توليد و مونتاژ اين امر ممكن است به صورت دستي و يا بوسيله بالابر ( منيپوليتور ) انجام گردداز عوامل مهم ديگر مي باشد  .

بسته بندی استرچ پالت

از آنجايي كه در خطوط توليد فضاي كنار خط از اهميت بالايي برخوردار است استفاده بهينه ازاين فضا در طراحي پالتهاي مخصوص مهم بوده و بايد مد نظر قرار گيرد.در حال حاضر با افزايش هزينه انرژي در سطح كشور لجستيك قطعات از سازندگان به خطوط مونتاژ موضوع مهمي بوده و از درجه اهميت زيادي بر خوردار است كه در اين راستا پالتهاي طراحي شده بايد به گونه اي باشد كه از حداكثر فضاي حمل وسايل نقليه استفاده گردد و همچنين بتوان حداكثر قطعات و يا مجموعه ها را در پالت قرار داد البته بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي نيز مد نظر قرار گيرد  .

بسته بندی استرچ پالت

هزينه بسته بندي از عوامليست كه همواره دغدغه سازندگان و خودرو سازان بوده و از اين رو هميشه سعي بر اين بوده كه هزينه بسته بندي كاهش يابد , با توجه به اينكه ساخت پالتهاي مخصوص فرايند توليد خاصي را داراست بايد در اين موضوع دستيابي به مواد اوليه در سطح كشور وهمچنين فرايند توليد - طراحي جوش و چگونگي استفاده از اتصالات مد نظر قرار گيرد و با توجه به هزينه بالاي مواد اوليه در حد امكان با رعايت استحكام و طول عمر پالت از وزن پالت كاسته و پالت سبكتري طراحي گردد.در ساختار اين پالتها تا حد امكان بايد از مكانيزمهاي داخلي و خارجي پيچيده و مشكل كه در برگيرنده هزينه زيادي در ساخت است پرهيز كرد و همچنين بايد ساختار پالتها متناسب با بارهاي ثابت- ارتعاشي و ضربه اي متفاوت باشد  .

بسته بندی استرچ پالت

اصول اوليه طراحي پالت مخصوص

طراحي پالتهاي مخصوص بر پايه رعايت اصول اوليه طراحي و همچنين رعايت استانداردهاي خاصي استوار است كه از آن جمله مي توان مراحل طراحي و ترسيم نقشه پالت ها ي فلزي را عنوان كرد.ازاصول اوليه اي كه در طراحي پالتهاي مخصوص بايد مد نظر قرار گيرد مي توان به موارد زير اشاره كرد كه به صورت كامل تر به تشريح اين موارد پرداخته خواهد شد  :

      اندازه برداري و جمع آوري اطلاعات

      ايجاد طرح دستي    Sktech

      بررسي , بهينه سازي و ويرايش طرح

     ايجاد مدل در نرم افزار

  بررسي و اصلاح مدل, مشاهده مجازي وضعيت و چگونگي كارآيي

  محاسبه نرم افزاري , تجزيه و تحليل مدل Analyze و مشاهده نتايج

  ترسيم نقشه نهايي جهت نمونه سازي ( تصوير شماره 1)

  كنترل ,تاييد, تصويب و ارسال نقشه براي نمونه سازي

  بررسي و مطابقت نقشه با نمونه ساخته شده

  تكميل و ويرايش نقشه نهايي براي توليد انبوه

  تهيه شناسنامه پالت در سيستم جامع ( تصوير شماره 2)

  بايگاني نقشه

بسته بندی استرچ پالت

تصوير شماره 1

بسته بندی استرچ پالت

تصوير شماره 2

در طراحي پالتهاي مخصوص ابتدابايد اطلاعات دقيقي در مورد قطعه مورد نظر كه نياز به طراحي پالت دارد به دست آورد و براي اين منظور بايد نقاط حساس قطعه و همچنين ابعاد بيروني و نقاطي كه در استوار بودن قطعه در پالت مي تواند به ما كمك كند مد نظر قرار گرفته و مشخص گردند.پس از اين مرحله كه يكي از اساسي ترين و مهمترين موارد در تهيه پالت مخصوص است به ايجاد و پياده سازي طرح اوليه در كاغذ پرداخته و با ترسيم طرح دستي اوليه به بررسي , بهينه سازي وويرايش طرح پرداخته مي شود تا بتوان از آن در نرم افزار هاي مطلوب مدل سازي كرده و با بررسي و اصلاح مدل به مشاهده مجازي وضعيت و چگونگي كا رايي آن پرداخت.نرم افزارهاي كه در طراحي پالتهاي مخصوص از آن استفاده ميشود، قادر به محاسبه نرم افزاري و همچنين تجزيه و تجليل مدل و آناليز و مشاهده نتايج آن مي باشند.پس از بررسي هاي نرم افزاري نقشه نهايي ترسيم و جهت نمونه سازي آماده مي گردد.نقشه نهايي جهت ارسال براي ساخت كنترل شده و تاييدو تصويب مي گردد. نمونه ساخته شده از پالت با نقشه مطابقت داده مي شود و در صورت بروز مشكل, ويرايش يافته و نقشه نهايي براي توليد انبوه مهيا مي گردد.

 

بسته بندی استرچ پالت

براي شناسايي، دسترسي و پيگيري مشخصات پالتها در زنجيره تامين سيستم شناسنامه پالت تهيه شده , اطلاعات و سوابق نقشه ها در اين سيستم بايگاني و نگهداري مي گردد.مواردي كه در اين مقاله به آن اشاه شد اصولي هستند كه در طراحي پالتهاي مخصوص مهم بوده و بايثد رعايت شوند تا پالتهاي ساخته شده در برگيرنده تمام خصوصيات يك بسته بندي مناسب باشد.

نرم افزار هاي طراحي

به طور عمده نرم افزار هايي كه در طراحي پالتهاي مخصوص استفاده ميشود شاملMDT و CATIA براي مدلسازي و در نقشه كشي نيز از نرم افزار Auto Cad استفاده مي گردد.   

نقش پالتهاي مخصوص در حفظ كيفيت قطعه

نقش پالتهاي مخصوص در حفظ كيفيت قطعه در مسافتهاي طولاني بسيار قابل توجه بوده و به همين دليل است كه خودرو سازان و شركتهاي سازنده قطعات را در استفاده از اين نوع بسته بندي مصمم كرده و ترغيب مي كند. بيشتر قطعاتي كه در ارسال آنها از پالت مخصوص استفاده مي شودبه دليل شكل هندسي خاص خود از نقاط حساس و ضعيفي بر خوردارند كه در اين نوع ارسال آن نقاط در خور اهميت بوده و به آن توجه مي شود تا با در نظر گرفتن طراحي خاص ضعف آن قسمت قطعه پوشش داده شودتا در حفظ كيفيت قطعه موثر باشد.

بسته بندی استرچ پالت

نتيجه گيري

رعايت اصول اوليه طراحي پالتهاي مخصوص با هدف حفظ كيفيت قطعه و كاهش هزينه بسته بندي و لجستيكي جايگاه خود را در زنجيره تامين يافته و همواره از اولويتهاي مهم سازندگان و خودرو سازان در جابجايي قطعات خواهدگرديد.

نمونه هايي از پالتهاي مخصوص در زنجيره تامين

بسته بندی استرچ پالت

بسته بندی استرچ پالت

بسته بندی استرچ پالت

بسته بندی استرچ پالت

ماشین سازی سپهرحمید سازنده ماشین آلات بسته بندی شرینک پک و وکیوم

www.sepehrhamid.com

منیع: ماهنامه فن آوری و توسعه صنعت بسته بندی

 

آخرين ويرايش : چهارشنبه ، 4 دی 1392 ، 12:36
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • دستگاه استرچ کش
 • توضیحات:

  نام:  استرچ کش

  مدل  :     SH1600

  مشخصات   :

  رنگ الکترواستاتیک، مجهز به دیمر و ترانس

  عرض رول فیلم 45 سانت

  جهت بسته بندی انواع محصولاتی که درون ظروف یکبار مصرف قرار میگیرد. مانند قارچ، جگر مرغ

  مناسب مصرف در کشتارگاه ها و کارگاههای بسته بندی مواد غذایی

   

  فیلم مصرفی: فیلم استرچ

   

  کلمات کلیدی  :

  استریج، استرج، استرچ، استریچ، بسته بندی، پک، ظروف یکبار مصرف، سپهرحمید، ماشین سازی، دستگاه ، ماشین آلات، SepehrHamid   ، Pack ، packaging،  فروشنده ، محصولات غذایی ، فروش ، خرید

   

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد