ساخت شرینک پک تخصص ماست.

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

نانوفناوري در صنعت بسته بندی پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
يكشنبه ، 27 بهمن 1392 ، 11:08

نانوفناوري در صنعت بسته بندی

نانو فناوری در صنعت بسته بندی

فناوري نانو چيست؟

فناوري نانو هنر و علم دستکاري و بازچيني اتمها براي ساخت مواد،ابزارها و سيستم هاي مفيد در مقياس يک ميليارديم متر است. فناوري نانو واژه اي است که به تمام فناوري هاي پيشرفته در عرصه کار با مقياس نانو اطلاق مي شود. معمولاً منظور از مقياس نانو ابعادي در حدود nm 1 تا nm 100 مي باشد .

اولين جرقه فناوري نانو در سال 1959زده شد که در اين سال ريچارد فاينمن اين ايده را مطرح ساخت که در آينده اي نزديک مي توانيم مولکول ها و اتم ها را به صورت مستقيم دستکاري کنيم. واژه اي فناوري نانو اولين بار در سال 1947 توسط استاد دانشگاه توکيو به رباتها جاري شد .

نانوفناوري در صنعت غذا و بسته‌بندي

مصرف کننده‌ها متقاضي محصولات غذايي قابل اعتماد، مناسب و لذيذ مي‌باشند. آينده تعلق به فرآيند‌هاي جديد، با هدف افزايش کارايي محصولات، طول عمر مواد و بهبود ايمني و کيفيت غذا خواهد داشت. نانوتکنولوژي توانايي آن را دارد تا انقلابي در صنعت غذايي ايجاد کند. نانو تکنولوژي را مي‌توان در توسعه‌ي مواد در مقياس نانو، سيستم‌هاي رهايش کنترل شده، تشخيص آلودگي و ... به کار برد .

 

 

 

 

 

يکي از مهمترين بخش هاي صنعت کشورها صنعت غذايي است که ارتباط تنگاتنگي با امنيت غذايي افراد جامعه دارد . افزايش جمعيت به همراه گسترش شهرنشيني وافزايش سطح درآمد سرانه نياز به غذاهاي فرايندي را روز به روز افزايش داده است . از اين رو استفاده از فن آوري هاي نوين از جمله نانو تکنولوژي در اين صنعت بسيار مورد توجه محافل علمي وصنعتي جهان قرار گرفته است .

اين روش به لحاظ احتمال بهبود در کيفيت و مزه غذا و همچنين بخاطر صرفه جويي در عمل پخت و پز و بسته بندي آن و برتري در رعايت اصول ايمني و حفظ غذا براي استفاده در دراز مدت بسيار مورد اهميت جامعه صنايع غذايي جهان واقع شده است .

همچنين استفاده از اين روش توليد غذاهايي را که ميتوانند حامل دارو و مواد تکميلي و ويتامينهاي لازم براي افراد ديکه نيازمنديهاي دارويي و يا ويتامينهاي بخصوصي را دارند نيز بصورت بسيار موثرتر و ارزانتر امکانپذير سازد .

با در نظر گرفتن اينکه امروزه در دنياي ما ميليونها نفر در اثر گرسنگي جان خود را از دست ميدهند اين مقوله بحثي بسيار قابل توجه در آمده و بصورت ايده اي جهاني از طرف صنايع غذايي دنيا دنبال ميشود. بصورتي که در چند سال اخير صنايع غذايي جهان ميليونها دلار در راه تحقيق و توسعه نانو تکنيک سرمايه گذاري نموده و تعدادي از بزرگترين کارخانجات محصولات غذايي مانند نستله و آلتريا و اچ جي هاينز و يونيلور از پيشگامان تحقق بخشيدن به اين رويه تهيه مواد غذايي ميباشند و صدها کارخانه کوچکتر ديگر نيز آنها را دنبال ميکنند. اما با وجود فزوني مزاياي استفاده از اين روش در صنايع غذايي در مقايسه با ساير تکنيک ها هنوز باندازه کافي در مورد اين رويه جنجال بر انگيز تبليغاتي نميشود. کارخانجاتي که عملا در تحقيق و توسعه نانوغذا سرمايه گذاري نموده و شديدا اين روش را در برنامه هاي دراز مدت خود مورد تائيد قرارداده اند در ظاهر و در نظر عموم چيزي را نشان نميدهند و مخفيانه به امور نانوغذا رسيدگي مينمايند. اگر شما به سايت هاي کرافت. نستله. هاينز. ويا آلتريا مراجعه نمائيد و نظرشان را در مورد نانوغذا جويا شويد متوجه خواهيد شد که در اين مورد بخصوص هيچگونه اظهار نظري نمي‌شود .

با در نظر گرفتن آنکه دانستني‌هاي نانوفناوري در مورد ساير بخشها مانند لوازم آرايشي و دارويي بامواد غذايي همچنان از اهميت مساوي برخوردارند اما عموما مردم در مورد غذاي مصرفي خود بسيار حساس ترند و مقوله نانوغذا سوال برانگيزتر بنظر مي‌رسد .

بنا بر آخرين گزارشات مربوط به نانو تکنيک در کشاورزي و غذا، زمانيکه حتي در يکي از ارکان مورد استفاده در توليد غذا مثل کشت و يا توليد و يا روش تهيه يکي از عناصر ويا بسته بندي غذا از روش نانو استفاده شده باشد آن غذا نانوغذا محسوب مي‌شود .

در حاليكه نانوغذا يك ايده براي همگي صنايع غذايي دنيا محسوب ميشود اما تنها گروه كوچكي از اين شركت هاكه معدود شركتهاي بزرگ غربي بشمار ميروند بيشتر هزينه هاي تحقيق و توسعه را در اين باب متحمل شده اند .

بطور مثال در كشور استراليا از نانو كپسول استفاده ميشود تا اسيدهاي چرب مثل امگا۳ را در يكي از مشهور ترين مارك نان سفيد آن كشوراضافه نمايند. بنا به توضيح اين شركت با استفاده از همين رويه روغن ماهي را به نوعي نان بامارك تيپ تاپ در غالب كپسول اضافه ميكنند تا هم ارزش غذايي نان را بالا برده و هم از انتشار بوي ماهي در نان جلوگيري نمايند .

Nutralease يك شركت مربوط به يكي از بزرگترين دانشگاههاي دنيا موفق به توليد ذرات ريزماده ناقلي شده اند كه قادر است مواد دارويي را با خود در غذا حمل كند. نام اين محصول NSSL ميباشد (شکل2 ).

Nanocochleates از ديگر فناوري‌هاي مورد استفاده در صنعت غذا مي‌باشد که به وسيله‌ي آن مواد مغذي بدون آنکه طعم و رنگ و بوي غذا را تغيير دهند، در غذا وارد مي‌شوند .

Nano-carriers هم از محصولات ديگري است که توسط شرکت آلماني Aquanova ساخته شده و مي‌تواند مواد مغذي را به بدن برساند و احساس رضايت‌بخشي براي مصرف کننده ايجاد کند .

در اين محصول كه در آن دو ماده فعال را با هم تركيب كرده و در كاهش چربي از طريق نانو حامل ها (كره هاي تو خالي با قطر 30 نانو متر ) استفاده مي كند . اين نوآوري مي تواند دستيابي جديدي در كنترل وزن باشد. شركت NovaSOL SUstain از CoQ10 براي كاهش چربي اسيد هاي alpha-lipoic براي رفع گرسنگي استفاده مي كند . همچنين اين فناوري براي توليد ويتامين هايي مانند SoluE كه از دسته ويتامين هاي E است و همچنينC Solu كه از دسته ويتامين هاي C است استفاده مي شود .

تكنيك NSSL صنايع غذايي را قادر ميسازد تا تركيبات متعددي از غذاودارو و حتي موادي كه در آب حل نميشوند و روغنهاي لازم را به غذا اضافه نمايند. همچنين در صنايع ساخت لوازم آرايشي نيز قدرت عمل وسيعتري به توليدكنندگان لوازم آرايشي ميبخشد. اين ذرات به شكل مايسل (كره هاي توخالي كه ازچربي ساخته شده و درون آن آب است) با قطر حدود 30نانومترهستند . مواد خوراكي يا Nutraceuticals داراي آب دروني هستند و مي توانند براي حمل موادي مانند ليكوپن، بتا- كاروتن، لوتين، فيتوسترول ها ، CoQ10 و DHA / EPA مورداستفاده قراربگيرند . اين ذرات به تركيبات اجازه مي دهند كه به راحتي از طريق معده وارد رگ هاي خوني شوند . بنابراين دسترسي زيستي آنها افزايش مي يابد . اين فناوري را درحال حاضر كارخانجات Shemen براي رسانش روغن فعالCanola وارد بازار كرده اند. اين شركت ادعا ميكند مي تواند جذب كلسترول را دركيسه صفرا تا 14 درصد كاهش دهد .

درنقاط ديگر دنيا استفاده از نانوتكنولوژي معطوف بر قسمت كشاورزي در توليد مواد غذايي گشته است. دانشگاههاي Tamil Nadu Agricultural University دركشورهندوستان و Monterrey Tech در مكزيكو با همكاري يكديگر عنصرغير سمي وبسيار ريز در حد نانومتر را در آزمايشگاهاي خود توليد نموده اند كه ميتواند در مزارع براي ازبين بردن گياهان مضر از آن بنحو موثراستفاده شود. محققين در اين دو دانشگاه در جستجوي ماده ديگري هستند كه بتواند بر پوسته خارجي تخم اين گياهان مضر تاثير گذارده ودر خاك سبز نشوند .

تشخيص عوامل بيماري زاي غذايي وتركيبات سمي

بيماري‌هاي ناشي از مصرف غذاهاي آلوده يكي از مشكلات رايج در زمينة پزشكي مي باشد. حدود30درصد افراد در كشورهاي صنعتي از بيمار يهاي ‏‏ناشي از مصرف غذاهاي آلوده رنج مي برند .

محققان همواره در جستجوي يافتن ابزاري براي تشخيص سريع و دقيق عوامل بيماري زاي غذايي بوده اند. در سا لهاي اخير تلاشهاي زيادي براي ساخت حسگرها براي تشخيص ميكرو ارگانيسمهاي بيماري زا صورت گرفته است. با استفاده ازفناوري نانو امكان ساخت نانوحسگرهايي وجود داردكه قابليت استفاده در چرخه هاي توليد مواد غذايي و همچنين در بسته بندي غذايي به منظور تشخيص ميكروارگانيسمهاي مختلف مانند كامپيلوباكتر،اشرشيا كلي، سالمونلا و ليستريا را دارند واين حسگرها علاوه بر حساسيت بالا زمان تشخيص را نيز كاهش مي دهند. يك نانوحسگر قادربه تشخيص ويروس قبل از تكثير آن مي باشد. برخي از كاربردهاي بالقوة نانوحسگرهاي زيستي عبارتنداز: تشخيص آلودگي هاي بيمار يزا، شرايط محيطي)روشنايي و تاريكي، سردي و گرمي، خشكي و ‏‏رطوبت( و تركيبات حساسيت زا .

گولتكين و همكاران اسپورهاي باسيلوس سرئوس را با استفاده از نانوحسگرها شناسايي کردند.اين محققان از نانوذرات طلا با کمک روش نشانه گذاري ملكولي براي تشخيص سريع و حساس تركيب دي پي كلونيك اسيد )مادة شاخص موجوددر اسپور( استفاده نمودند. نشانه گذاري ملكولي روشي براي ايجاد جايگا ههاي اتصال در يك پليمربا استفاده از يك الگوي ملكولي )به عنوان مثال

دي پي كلونيك اسيد( مي باشد. ميزان حساسيت وابسته به شكل و اندازة حفرات و نوع اتصال بين پليمر وملكول مي باشد. با توجه به اينكه در اين پژوهش ازنانوذرات استفاده شد، ميزان حساسيت به ميزان قابل توجهي افزايش يافت. اين پژوهشگران نشان دادند تابش فلورسانس حسگر در حضور دي پي ‏كلونيك اسيدكاهش مي يابد لذا امكان انداز ه گيري دقيق اسپورها با‏‏حساسيت بالا وجود دارد .

ژآاو و همكاران ا ز حسگرهاي ا يمني ا لكتروشيميايي كه توسط غشاء آگار - نانوذرات طلا پوشش داده و آنزيم پراكسيداز و آنتي بادي بر روي آن تثبيت شده بود براي تشخيص ويبريو پاراهموليتكيوس استفاده كردند. در اين حالت نانوذرات طلا به عنوان مناطق هادي كوچك، سبب تسريع انتقال الكترون و در نتيجه افزايش دقت اندازه گيري مي شوند. اين نانو حسگرهاي ايمني داراي حد تشخيص7/374×104و همچنين صحّت، دقت، پايداري و قابليت‏‏تكرارپذيري بالايي هستند.

تشخيص آلودگيهاي شيميايي درمواد غذايي

آلودگي مواد غذايي ناشي از تركيبات شيميايي خطرناك يكي از مسائل بحث برانگيز در زمينة امنيت غذا مي باشد. آلودگي هاي مواد غذايي مي تواند ناشي از آلودگي هوا، آب و خاك، فلزات سمي، د ي اكسين ها،سموم ضد قارچ و همچنين سموم طبيعي مانندمايكوتوكسين ها و گليكوزيدهاي سيانوژنيك باشد.با توجه به ضرورت تشخيص اين تركيبات در موادغذايي، فناوري نانو مي تواند ابزاري دقيق در اين زمينه‏‏باشد.

آرسنيك كه به مقدار زيادي در آ بهاي زيرزميني يافت مي شود، به عنوان يك تر كيب سمي براي انسان به شمار مي رود. اين تركيب سبب سرطان پوست،كليه، جگر و مثانه مي شود. رو شهاي مختلفي ماننداسپكتروسكوپي فلورسانس اتمي و اسپكتروسكوپي وزني براي تعيين ميزان آرسنيك استفاده شده است.ولي اين رو شها نياز به ابزارهاي گرا نقيمت و مراحل آماده سازي متعدد دارد. سليمي و همكاران از نانوذرات اكسيد كبالت براي تعيين مقادير جزئي آرسنيك درآب استفاده كردند. براي اين منظور نانوذرات اكسيدكبالت بر روي سطح الكترود كربن شيشه اي رسوب داده شد. اين محققان بيان نمودند اين نانوحسگرداراي قابليت تكرارپذيري، پايداري طولاني و عدم‏‏حساسيت به ساير يو نها مي باشد .

كو و همكاران از تكنيك رنگ سنجي بااستفاده از نانوزيست حسگرها براي شناسايي 2و4دي نيتروفنول استفاده نمودند. براي اين منظورتركيب توكسين مانند 2و 4 دي نيتروفنول- بووين سرم آلبومين بر روي نانوذرات طلا قرار مي گيرد. دراين حالت در صورت عدم وجود 2و 4 د ي نيتروفنول تركيب توكسين مانند بر روي آنتي بادي تثبيت شده برروي بستر متصل مي گردد و در صورت وجود توكسين با توجه به ميل تر كيبي بالاتر آن، 2و 4 د ي نيتروفنول به آنتي بادي متصل مي شود.با توجه به اينكه اتصال توكسين و يا تركيب توكسين مانند بر آنتي بادي سبب ايجاد رنگهاي مختلف مي شود، امكان تعيين ميزان2و 4 دي نيتروفنول با استفاده از روش رنگ سنجي وجود دارد.با وجود كارايي بالاي نانوحسگرهابراي اندازه گيري و شناسايي تركيبات مختلف، كاربردآن ها به صورت صنعتي به دليل استفاده از تركيبات بيولوژيكي مانند آنتي ژن و آنزيم ها و در نتيجه عدم پايداري با مشكلاتي مواجه است.

هم اكنون برخي از شركت ها در حال كار بر روي طراحي زبان الكترونيكي هستند كه شامل آرايه اي از حسگرهاي مايع به همراه فناوري تشخيص الگويي است كه قادر به تشخيص طعم هاي ويژه و مجزا مي باشد. از مهم ترين كاربردهاي اين زبان، آزمون چشايي نوشيدني ها، چشيدن مواد شيميايي در حد مولكول است. اين حسگر در بسته بندي گوشت و فرآورده هاي گوشتي به كار گرفته مي شود و قادر به تشخيص اولين نشانه هاي فساد در مواد غذايي است و با تغيير رنگ، فساد ماده غذايي را هشدار مي دهد.

از ديگر نمونه هاي توليدي اين حسگرها، نانوباركدها هستند كه مدل مولكولي باركدهاي سنتي است و شامل نانوذرات فلزي مي باشد كه اثر انگشت شيميايي قابل شناسايي و خاصي دارد و مي تواند از طريق ماشين هايي كه براي اين منظور طراحي شده است، تشخيص داده شود. اين قبيل از باركدها مي تواند براي حفاظت از مارك و ارزيابي غذاهايي كه در حالت عادي نمي توان باركد بر روي آنها چسباند، استفاده مي شود.

براي اطمينان از سلامت مواد غذايي، محققان اتحادية اروپا در پروژة Good Food از نانوحسگرهاي قابل حمل براي يافتن مواد شيميايي مضر، پاتوژن ها و سم ها در مواد غذايي استفاده مي كنند.

با اين كار، ديگر نيازي به فرستادن نمونه هاي مواد غذايي به آزمايشگاه براي تشخيص سلامت و كيفيت محصولات در كشتزارها و كشتارگا هها نيست همچنين اين پروژه، در حال توسعة به كارگيري زيست تراشه هاي DNA.براي كشف پاتوژ نهاست. اين روش ميتواند در تشخيص باكتر يهاي مضر و متفاوت موجود در گوشت يا ماهي و يا قار چهاي ميوه مؤثر باشد. اين پروژه در نظر دارد با گسترش ميكروحسگرهاي رشته اي، بتواند آفت كشهاي ميوه و سبزيجات را به همان خوبي كه شرايط محيطي كشتزارها را كنترل مي كند تشخيص دهد. اين نوآوري به نام حسگرهاي Good Food ناميده مي شود.

پروژه سرمايه گذاري شده اتحادية اروپا به نام BioFinger كه هدف آن، ساخت ابزارهاي ارزان با توان تشخيص آسان در سلامت محيط زيست است، فعاليت ديگري در زمينة آناليز مواد غذايي دارد. در ابزارهايي كه از حامل (cantilever) استفاده مي كنند، روش بدين صورت است كه تيرك(Tip) با مادة شيميايي پوشانده شده و در برخورد با مولكول هاي خاصي، سيگنال ايجاد مي كنند. BioFingerبا استفاده از اين حاملها كه به يك ميكروتراشه متصل است كوچك تر و قابل حمل مي شود .ارتش آمريكا در حال ساخت حسگرهاي فوق العاد ها ي است كه از آنها در مقابل حمله كنند ه ها به مواد غذايي استفاده مي شود. در سيستم هاي كنوني چندين روز طول مي كشد تا وجود پاتوژن ها در مواد غذايي تشخيص داده شود. تشخيص سريع پاتوژ نها به وسيلة اين حسگرها به زودي باعث فراگير شدن اين فناوري در صنعت مواد غذايي خواهد شد.

كاربردهاي فناوري نانودربخش نگهداري غذا

در بخش نگهداري غذا، فناوري نانو مي تواند با جابه جا كردن سطح پوشش مواد از ورود هر نوع ميكروارگانيسم يا ميكروب به غذا جلوگيري كرده و سبب ضد عفوني شدن سطوح غذاها شود، به علاوه با استفاده از نانو حفره ها مي توان از خراب شدن مواد بي ثباتي مانند آنتي اكسيدان هاي حساس از جمله ويتامين هاي A، D، E، K و «امگا ۳» جلوگيري به عمل آورد و همچنين در شناسايي و طراحي ساختمان آنزيم ها، كنترل متابوليسم آنزيم ها توسط تغيير در ساختمان و افزودن ذرات فعال به مواد غذايي از آن بهره گرفت.

فناوري نانو از سه طريق ميتواند در نگهداري مواد غذايي مؤثر واقع شود:

ضد عفوني و ضد ميكروب نمودن سطوح:

فناوري نانو با جابه جا كردن سطح پوشش مواد ميتواند تقريبا از ورود هر ميكرو ارگانسيم يا ميكروب به غذا جلوگيري كند. ميكروب كشها با نانو ذرات و نانو قطراتي مانند روغنهاي گياهي و الكها، دوستدار محيط زيست بوده و براي سلامت انسان بي ضرر هستند.

حفاظت آنتي اكسيدانها:

نگهداري آنتي اكسيدانهاي حساس مانند ويتامينهاي K/E/D/A، اسيد چرب امگا3،B- كاروتن همواره يك عامل كليدي در حفظ غذا بوده است. استفاده از نانو حفره ها ميتواند از خراب شدن چنين مواد بي ثباتي در طول فرآيند ودرزمان انباربودن جلوگيري كند.

دستورزي و كنترل فعاليت آنزيمها:

فناوري نانو در شناسايي و طراحي ساختمان آنزيمها كاربرد مهمي دارد. فناوري نانو توانايي كنترل متابوليسم آنزيمهاتوسط تغيير در ساختمان و افزودن ديگر ذرات فعال را دارد. بنابراين ميتوان فعاليتهاي آنزيمها را از اين طريق تحت كنترل در آورد.

نانو فناوری در صنعت بسته بندی

صنعت بسته‌بندي

پيشرفت در بسته بندي هوشمند براي افزايش عمر مفيد محصولات غذايي، هدف بسياري از شرکت هاست. اين سيستم هاي بسته بندي قادر خواهند بود پارگي ها و سوراخ هاي کوچک را با توجه به شرايط محيطي (مانند تغييرات دما و رطوبت) ترميم و مصرف کننده را از فساد ماده غذايي آگاه سازند. فناوري نانو مي تواند در مواردي مانند افزايش مقاومت به نفوذ در پوشش ها، افزايش ويژگي هاي ديواره (مکانيکي، حرارتي، شيميايي و ميکروبي)، افزايش مقاومت در برابر گرما، گسترش ضد ميکروب هاي فعال و سطوح ضد قارچ کارساز باشد. چشم اندازهاي مالي فناوري نانو، صنايع بسته بندي را پررونق نشان مي دهد. سهم بازار اين صنعت در حال حاضر حدود 1.1 ميليارد دلار است و پيش بيني مي شود تا سال 2010 به 7.3 ميليارد دلار برسد. با اين وجود، صنعت بسته بندي هوشمند از آنچه پيش بيني شده بود جلوتر رفته و نشانه هاي تکامل آن به خوبي پيداست.

تحقيقات سازمان مالي Frost and Sullivan نشان داد که علاقه مشتريان به مواد غذايي سالم و تازه در بسته بندي هاي مناسب، موجب پيشرفت اين صنعت شده است. سازمان هاي زيادي وجود دارند که در زمينه سيستم هاي بسته بندي هوشمند فعاليت مي کنند، ازجمله شرکت توليدکننده مواد غذايي Kraft که با همکاري دانشگاه راتگرز در حال فعاليت روي پروژه زبان الکترونيکي (electronic tongue) است تا آن را به بسته بندي ها اضافه کند. اين نوع بسته بندي شامل رشته اي از نانو حسگرهاست که نسبت به گازهايي که از مواد غذايي آزاد و موجب فساد آنها مي شوند، به شدت حساس بوده و تغيير رنگ مي دهند که اين تغيير رنگ، علامت واضحي از سلامت يا فساد ماده غذايي است.

شرکت Bayer Polymer کيسه اي پلاستيکي با نام Durethan KU2-2601 توليد کرده است که از محصولات موجود در بازار سبک تر و محکم تر است، همچنين مقاومت بيشتري در برابر گرما از خود نشان مي دهد. هدف اوليه از توليد پلاستيک هاي بسته بندي مواد غذايي، جلوگيري از خشک شدن محتويات آنها و محافظت در مقابل رطوبت و اکسيژن است. پوشش جديد غني از نانوذرات سيليکات است. اين نانوذرات تا حد زيادي از نفوذ اکسيژن، گازهاي ديگر و رطوبت جلوگيري مي کنند و فساد مواد غذايي را به تعويق مي اندازند. سازمان هاي ديگر به کمک فناوري نانو در حال يافتن راهي براي تشخيص فساد مواد غذايي هستند. به عنوان مثال شرکت AgroMicron، افشانه تشخيص دهنده نانوبيولومينسانس را ساخته که شامل پروتئين لومينسانت است. در اين طرح، افشانه سطح ميکروب هايي مانند Salmonella و E.coli را پوشانده، و از خود نوري ساطع مي کند و به اين روش فساد مواد غذايي تشخيص داده مي شود. اين شرکت اميدوار است بتواند محصول مورد نظر را با نام BioMark وارد بازار کند. در حال حاضر اين شرکت در حال ساخت افشانه هايي با روش هاي جديد است تا بتواند از آنها در حمل و نقل دريايي استفاده کند.

در راهبرد مشابه، براي اطمينان از سلامت مواد غذايي، محققان اتحاديه اروپا در پروژه Good Food از نانوحسگرهاي قابل حمل براي يافتن مواد شيميايي مضر، پاتوژن ها و سم ها در مواد غذايي استفاده مي کنند. با اين کار، ديگر نيازي به فرستادن نمونه هاي مواد غذايي به آزمايشگاه براي تشخيص سلامت و کيفيت محصولات در کشتزارها و کشتارگاه ها نيست. همچنين اين پروژه، در حال توسعه به کارگيري زيست تراشه هاي DNA براي کشف پاتوژن هاست. اين روش مي تواند در تشخيص باکتري هاي مضر و متفاوت موجود در گوشت يا ماهي و يا قارچ هاي ميوه مؤثر باشد. اين پروژه در نظر دارد با گسترش ميکروحسگرهاي رشته ا ي، بتواند آفت کش هاي ميوه و سبزيجات را به همان خوبي که شرايط محيطي کشتزارها را کنترل مي کند تشخيص دهد. اين نوآوري به نام حسگرهاي Good Food ناميده مي شود.

درمورد نفوذ پذيري ويا عدم نفوذ‌پذيري پلاستيك‌هاي مورد استفاده در بسته‌بندي،‌يك سري قوانين كاملا واضع وجود دارند. اين مواد بايد در برابر مواد ارگانيكي ويا غير ارگانيكي از مقاومت كافي برخوردار باشند. چرا كه اين مواد قادرند ميزان نفوذ‌پذيري و مهاجرت مواد پليمري را افزايش يا كاهش دهند. درمورد مواد گازي، اين امر كاملا متفاوت است. رزين‌هاي polyolefin با مواد مخلوط ذوب شونده به همراه مقداري مواد تثبيت كننده،‌مي توانند فيلم تك محوري مناسبي را براي اين نوع نفوذ ناپذيري فراهم آورند.

نتيجه نيز ماده‌اي است بسيار مناسب از نوع ساختار ميكروني كه از قدرت تبادل گازهاي اكسيژن و دي اكسيد كربن مناسبي نيز برخودار است و از آن مي توان دربسته‌بندي سبزيجات و ميوه‌ها سود برد. تنها سوالي كه در زمينه توليد مواد باقي مي ماند،‌اين است كه چه اتفاقي‌مي افتد اگر اين مواد به صورت تصادفي فاسد شوند؟ با توجه به نوع ساختار اين فيلم‌ها، ‌احتمال فساد در مواردي كه مايع داخل بطري ساخته شده از اين فيلم از نوع فرار باشد،‌بسيار بالاست.

براي ساخت انواع بسته‌بندي‌هاي پلاستيكي با لايه‌هاي ممانعت کننده قوي مي توان از تركيب پالت‌هايي با اندازه‌هاي نانومتري در ساختار پليمر استفاده كرد و آنها را هم چون آجر و ملات كه در ديوار چيده مي شوند،‌كنار هم چيد. ساخت اين نوع از مواد ممانعت کننده تا حد بسيار زيادي وابسته به نوع پراكندگي ذرات وچينش آنها در كنار هم بستگي دارد. در ساخت آنها نيز مي توان از مواد ارگانيك و طبيعي و يا غير ارگانيك و مصنوعي بهره برد. راه ديگري كه مي توان به اين خصوصيت دست يافت،‌استفاده از پوشش‌هاي ممانعت کننده است. البته درنوع وميزان استفاده از اين پوشش‌ها نيز محدوديت‌هايي وجود دارد. چرا كه هيچ گاه نمي توان بيشتر از 93% از سطح بسته‌‌بندي را يا به زبان بهتر سطح بطري را از مواد پوشش دهنده پوشاند و 2% نيز بايد هميشه به صورت تيره و مات باقي بماند. بايد توجه داشت كه فيلم توليد شده،‌از نوع ايده‌آل مي باشد چرا كه از حداكثر تون ممانعت کنندگي برخوردار است از اين رو از اين نوع فيلم مي توان دربسته‌بندي‌هاي انعطاف پذير نيز استفاده كرد.

ارتش آمريکا در حال ساخت حسگرهاي فوق العاده اي است که از آنها در مقابل حمله کننده ها به مواد غذايي استفاده مي شود. در سيستم هاي کنوني چندين روز طول مي کشد تا وجود پاتوژن ها در مواد غذايي تشخيص داده شود. تشخيص سريع پاتوژن ها به وسيله اين حسگرها به زودي باعث فراگير شدن اين فناوري در صنعت مواد غذايي خواهد شد. محققان دانشگاه بُن در حال ساخت پوشش هاي دفع کننده آلودگي براي بسته بندي ها با استفاده از اثر لوتوس (نيلوفر آبي) (قطره آب از سطح برگ هاي نيلوفر آبي مي لغزد و در نتيجه هرم هاي موم مانند نانومقياس، سطح برگ را مي پوشاند) هستند. کشتارگاه ها و محل هاي فرآوري گوشت نيز مي توانند از اين فناوري استفاده کنند. گروه تحقيقاتي دانشگاه انگليسي ليدز دريافتند که نانوذرات اکسيد منيزيم و اکسيد روي باعث از بين بردن ميکروارگانيزم ها مي شوند. استفاده از اين مواد بسيار ارزان تر از نانوذرات نقره است و مي توانند کاربرد زيادي در بسته بندي مواد غذايي داشته باشند.

فناوري شناخت فرکانس هاي راديويي (RFID) در بيش از 50 سال پيش توسعه يافت، ولي امروزه اين فناوري راه خود را براي کنترل مواد غذايي در مغازه ها پيدا کرده است. در اين فناوري با استفاده از ميکروپردازشگر ها مي توان داده ها را به گيرنده هاي بي سيم ارسال کرد. امروزه مي توان از اين روش براي کنترل اقلام غذايي از انبار تا دست مصرف کننده بهره گرفت. برخلاف بارکدها که نياز به اسکن دستي و خواندن يک به يک دارند، برچسب هاي RFID نيازي به خوانده شدن خطي نداشته و امکان خواندن تعداد زيادي از آنها در يک ثانيه وجود دارد. فروشگاه هاي زنجيره اي مانند Wal Mart، Home Depot گروه Metro و Tsco در حال آزمايش اين فناوري هستند. ضعف اصلي اين روش، افزايش هزينه توليد است که نتيجه ساخت سيليکوني آن مي باشد. با ترکيب فناوري نانو و الکترونيک (نانوترونيک) اين برچسب ها ارزان تر و کاراتر شده، همچنين پياده سازي آنها آسان تر مي شود.

گروهي از دانشمندان شمال اروپا، کنسرسيوم نانوغذايي را با هدف توسعه کاربردهاي فناوري نانو دراين صنعت و با تأکيد بر مواد غذايي سالم و مطمئن تشکيل داده اند. اين مجمع، متشکل از شرکت هاي Arla Foods، Danisco A/S، Ar hus United A/S، Danish Crown amba و مرکز ميان رشته اي نانوعلوم است.

با تأکيد بر فراهم آوردن مواد غذايي سالم براي مشتريان، اولويت هاي اين کنسرسيوم عبارت از توسعه حسگرهايي که قادر به تشخيص سريع سم در ترکيبات و يا باکتري هاي مضر در نمونه هاي غذايي باشند، گسترش سطوح ضد باکتري براي ماشين هايي که در توليد مواد غذايي به کار مي روند، گسترش ساخت پوشش هاي محکم تر و ارزان تر، توليد مواد غذايي با ترکيبات خوراکي سالم تر مي باشد.

آنها معتقدند تمرکز روي اين برنامه ها مي تواند موجب دستيابي کامل و چند جانبه در تحقيقات و توسعه مواد غذايي در اروپا شود. همچنين اميدوارند از نانوموادي با ويژگي هاي کاربردي به منظور استفاده در نانوحسگرها و فناوري نانوسيالات در صنايع غذايي استفاده کنند. پيشرفت در مواد بسته بندي هوشمند، امکان کنترل شرايط محصولات در طول حمل و نقل و استفاده از روش هاي بسته بندي مبتني بر زيست شناسي را براي ما مهيا مي سازد.

به طور کلي كاربردهاي فناوري نانو در بسته بندي وحفاظت از محصولات را مي‌توان به صورت زير خلاصه کرد:

نانو كامپوزيت هاي مغناطيسي مورد استفاده در حسگرهاي برچسبي

نانو كامپوزيت هاي پليمري كلي (خاك رس) براي بهبود ويژگي هاي عايقي

پلاستيك هاي جديد براي استفاده در بطري ها با خواص عايق دربرابر اشعه uv و نفوذ گازها

برچسب هاي RFID

نفوذ ذرات پر كننده پليمرها

نانو با كدها و برچسب ها جهت بسته بندي و محافظت مقادير كم

ارتقاي دوام و قابليت استفاده و بسته بندي پلاستيك ها

روكش هاي با نانو كامپوزيت هاي پليمري و نانو اليافي

نانو مواد افزودني براي بهبود عملكرد( استحكام، مقاوم به آب، جذب، رسانايي و...)

كاغذ و يا پلاستيك هاي با قابليت حسگرها

نانو كدهاي ساخته شده از مواد كاغذي و يا پلاستيك ها براي شناسايي و تاييد اهداف

بسته بندي هوشمند

يك ظرف پلاستيكي كه در آن از نانو ذرات نقره استفاده شده است. مواد غذايي را در طول مدت كاملا تازه نگه مي دارد اين ظروف قادرند مواد غذايي ميوه، سبزي، دارو، نان، پنير، سوپ، سس و گوشت را در طولاني مدت بدون تغيير در رنگ، مزه و خواص غذايي شان نگهداري كند و نسبت به ظروف معمولي ماده غذايي را سه تا چهار برابر تازه تر نگهداري كنند. شکل زير نشان دهنده‌ي توت‌فرنگي درون دو نوع بسته بندي سنتي و داراي نانوذرات نقره مي‌باشد.

از نانو كامپوزيت هاي خاك رس نيز مي توان براي توليد مواد اوليه بطري هاي ماءالشعير استفاده كرد. مهم ترين خصوصيت اين مواد، بازدارندگي آنان از خروج گاز CO2 در اين نوشيدني هاست. استفاده از فن آوري نانو خروج دي اكسيد كربن را در اين نوشيدني ها به حداقل مي رساند. قابل توجه است كه توليد كنندگان ماءالشعير و نوشيدني هاي تخميري سال هاست به دنبال ممانعت كننده اي مي گردند كه اين گاز را در داخل بطري ها براي مدت زمان طولاني نگهداري نمايد.

يكي ديگر از موارد استفاده نانو در صنعت توليد نوشيدني ها كه مي توان آن را يك معجزه بزرگ نام نهاد، تسترهاي نانو هستند كه مي توان از آنها در تست طعم و مزه انواع نوشيدني ها سود برد. در حقيقت اين وسيله يك زبان الكترونيكي است. البته نانو هداياي ديگري نيز براي صنعت بسته بندي مواد غذايي به همراه داشته است كه شايد مهم ترين آنها فيلم هاي نانو باشد. اين فيلم ها قادرند باعث افزايش زمان ماندگاري محصول توليد شده شوند و به اين ترتيب به محيط زيست نيز كمك مي كنند چرا كه محصول با زمان ماندگاري بيشتر يعني هدر رفت كمتر مواد. به علاوه به دليل ضخامت اندك اين فيلم ها، از انعطاف پذيري بالاتري نسبت به فيلم هاي معمولي برخوردارند. اين نازكي در شفافيت اين فيلم ها نيز موثر بوده و به زيبايي محصول نيز كمك مي كنند. البته نازكي فيلم هاي نانو، به اين معني نيست كه آنها از مقاومت و استحكام مناسبي برخوردار نيستند بلكه از فيلم هاي معمولي نيز محكم تر هستند. اين فيلم هاي نانويي در برابر گرماي محيط، مقاومت بالاتري داشته و براي پركني داغ نيز بسيار مناسب هستند.

از ديگر مزاياي اين فيلم ها مقاومت در برابر ضربه است. واضح است كه همين فيلم ها به تنهايي موفق شده اند بسياري از خواسته هاي دست اندركاران بسته بندي را يك جا برآورده سازند و حتي از آن نيز فراتر رفته و به نگراني هاي زيست محيطي نيز پاسخ داده است و در صرفه جويي در مصرف انرژي نيز نقش مهمي ايفا نموده است. يكي ديگر از موارد كاربرد نانو در ممانعت كنندگي استفاده از پوشش هاي اكسيد آلومينيوم در مقياس هاي نانو است كه بسيار شبيه به اكسيد سيليس بوده اما از ممانعت كنندگي بهتري برخوردار است. فيلم هاي متالايز از ديگر دست آوردهاي نانو است. اين فيلم ها با اين كه از چند لايه مختف و در نهايت از يك لايه فلز تشكيل شده اند، تنها 40 تا 50 نانومتر ضخامت دارند و به راحتي مي توان از آنها به عنوان جايگزين فيلم ها و ورقه هاي فويل آلومينيوم استفاده كرد. اين فيلم هاي متالايز از خواص ممانعت كنندگي بسيار مطلوبي برخوردارند و مي توان آنها را در بسته بندي موادي كه به اكسيژن حساس هستند، به كار برد. يكي از دست آوردهاي نانو كه پيش تر اشاره كوتاهي به آن داشتيم. نانوخاک‌رس‌ها هستند. اين نوع خاك رس به راحتي در بخش هاي مختلف توليد فيلم قابل استفاده است و از آن مي توان به عنوان يك بازدارنده بسيار مطلوب در صنايع نوشيدني سود برد. راندمان بالاي نانوخاک‌رس‌ها شايد بارزترين ويژگي آن باشد. اگر تنها 10 درصد از مواد تشكيل دهنده يك فيلم از نانوخاک‌رس‌ها باشد تا 75 درصد خاصيت بازدارندگي در آن محصول ايجاد مي نمايد. به علاوه از سختي مناسبي نيز برخوردار است.

مثالهايي از كاربردهاي نانو در صنعت غذا و بسته‌بندي

نانو فناوری در صنعت بسته بندی

ماشین سازی سپهرحمید سازنده ماشین آلات بسته بندی شرینک پک و وکیوم

www.sepehrhamid.com

منیع: ماهنامه فن آوری و توسعه صنعت بسته بندی

 

 

 

آخرين ويرايش : دوشنبه ، 28 بهمن 1392 ، 20:13
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • دستگاه شرینک نیمه اتوماتیک
 • توضیحات:

  نام: شرینک نیمه اتوماتیک

  مدل : SH1300

  مشخصات :

  رنگ الکترواستاتیک، برق سه فاز، دارای سیستم کنترل حرارت، سیستم خنک کننده خروجی ( چهار فن خنک کننده )، با قابليت تعويض المنتها از خارج تونل

  ابعاد دستگاه بر اساس بسته بندی متغیر است .

  جهت بسته بندی و شرینک کردن محصولاتی مانند : داکت برق، لوله، لامپ مهتابی و کلیه محصولات با طول بیش از یک متر.

  فیلم مصرفی: نایلون

  درصورتی که مایل به استعلام قیمت دستگاه فوق هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت مرکز دانلود به دست آورید و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فکس نموده یا به ایمیل yazdan.pr@gmail.com ارسال نمایید.

  * اطلاعات بیشتر راجع به دستگاه شرینک پک + فیلم نحوه کارکرد (کلیک کنید)

  کلمات کلیدی:

  شرینک ، شیرینک ، شرینگ، شیرینگ، وکیوم،دستگاه بسته بندی، پک، سپهرحمید، نایلون، سلفون، پلاستیک ، SepehrHamid ، Pack ، packaging، فروش ، خرید، فروشنده، shering

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد