اشتغال به صنعت ماشین سازی در ایران امروز، هنر، جسارت، تلاش و نوآوری بی وقفه ای را می طلبد که جز از سر عشق و ایمان به آفرینش، دلیل و منطق دیگری نمی پذیرد.

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

بسته بندی مواد غذایی پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه ، 26 شهریور 1388 ، 20:12

بسته بندی مواد غذایی:

 

بسته بندی مواد غذایی

 

 

بسته بندي عبارت است از هنر وعلم آماده سازي مواد غذايي براي انبار کردن ، و در نهايت فروش.

بسته بندي بايد تا حد امکان ساده و ارزان باشد ضمن اينکه اهداف اوليه بسته بندي يعني خاصيت حفاظتي و جذابيت رانيز دارا باشد . با عنايت به اين که مواد بسته بندي توسط ماشينهاي مختلف فرايند مي شوند بنابراين خواص ديگري نيز بايد داشته باشند که عبارتند از : نرمش ، قابليت پذيرش چاپ ، قابليت استفاده در ماشين هاي لفاف ، قابليت دوخته شدن در حرارت ، شکل پذيري به کمک باد يا خلا و يا فناوريهاي حرارتي . خواص مطلوب ديگري که به ويژه ازديدگاه صنايع غذايي مهم هستند عبارتند از : شفافيت، نفوذپذيري يا غيرنفوذپذيري محصول نسبت به بخار آب وگازهاي دي اکسيدکربن، اکسيژن و نيتروژن .

اگر چه تعداد زيادي از مسائل فناوري مربوط به استفاده از مواد پلاستيکي در بسته بندي مواد غذايي از جمله مشکلاتي هستند که کلا به صنعت بسته بندي مربوط مي شوند ولي برخي از مسائل مربوط به طبيعت ماده به کار رفته در بسته بندي هستند که بايد مورد توجه قرار گيرند . موفقيت کاربرد پلاستيک ها در بسته بندي نياز به همکاري توليدکنندگان موادغذايي ، سازندگان انواع پلاستيک ها ، طراحان ودر نهايت مصرف کنندگان دارد. ملاحظات اقتصادي محدوديت هاي بيشتري را اعمال مي کند ، چرا که مصرف کنندگان صرفا به دنبال کيفيت محصول هستند تا بسته بندي آنها .

نيازمنديها ويژگيهاي مهم مواد بسته بندي مواد غذايي را مي توان به شرح ذيل دسته بندي کرد:
        - شفافيت ودرخشش سطح آن براي رضايت وجلب نظر مصرف کننده
        - کنترل در انتقال رطوبت
        - کنترل در انتقال ساير گازها
        - تحمل تغييرات درجه حرارت به هنگام نگهداري و استفاده
        - فقدان مواد سمي
        - ارزان بودن
        - مقاومت در مقابل ضربه

 

بسته بندی آبمعدنی به صورت شفاف

 

 

مصرف کننده دوست دارد آنچه مي خرد ببيند و بنابراين شفافيت وشيشه اي مانند بودن بسته هاي مواد غذايي نياز ضروري در بسته بندي آنها است. مواد غير شفاف مانند سيني هاي سفيد رنگ نيز در حد وسيعي مورد استفاده قرار مي گيرند . اين سيني ها مانع از آن مي شوند تا مصرف کننده هر دو طرف ماده غذايي راببيند که در برخي موارد مانند    بسته بندي گوشت از عدم اعتماد و مقاومت خريدار مي‌کاهد.

کنترل تغييرات رطوبت موجود در ماده غذايي در طول نگهداري آن بسيار مهم است . برخي فراورده هاي غذايي مانند چيپس ، پفک و بيسکويت بايد در موادي بسته بندي شوند که نفوذپذيري آنها به رطوبت خيلي کم باشد تا تردي آنها محفوظ بماند . همچنين از تبخير برخي مواد غذايي بايد جلوگيري گردد و در اين موارد نيز بايد از ورقه هايي با نفوذپذيري پايين استفاده شود . در بقيه موارد از دست دادن نسبي رطوبت ماده غذايي مطلوب است تا از عرق زدن و تراکم بخار آب در داخل پاکت بسته بندي و در نتيجه از بين رفتن شفافيت آن وخطر رشد کپکها جلوگيري شود .

 

علاوه بر انتقال بخار آب به داخل وخارج مواد بسته بندي ، کنترل نفوذ پذيري اين مواد نسبت به ساير گازها مانند اکسيژن و گاز کربنيک نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است . اغلب مواد غذايي تازه نياز به تنفس دارند وبنابراين مواد بسته بندي اين گونه غذاها بايد امکان تنفس را از نظر تامين اکسيژن و حذف گاز کربنيک فراهم آورد . در مواقعي که مواد بسته بندي انتخاب شده نتواند به اندازه کافي گازهاي تنفسي را منتقل نمايند ، از ورقه هاي مشبک يا سوراخدار استفاده مي شود .

 

بسته بندی گوشت

 

 

در خصوص مواد بسته بندي گوشت تازه بايد به اندازه کافي اکسيژن از بيرون به داخل بسته بند ي نفوذ نمايد تا رنگ سطحي گوشت در حد مطلوب باقي بماند . از طرف ديگر مواد غذايي که حاوي چربي زيادي هستند مانند لبنيات در صورتي که در معرض اکسيژن زيادي قرار گيرند اکسيده مي شوند و به همين علت اغلب در خلا ويا جو بي اثر بسته بندي مي گردند و از ورق هاي با نفوذ پذيري خيلي پايين استفاده مي شود . در   بسته بندي قهوه يا ماهي که بوي آنها بايد انحصارﺃ در داخل بسته بندي باشد نيز مواد  بسته بندي با نفوذ پذيري پايين به کار گرفته مي شود . مواد غذايي که در معرض اکسيداسيون هوا هستند اگر چه انتقال آنتي اکسيدان از مواد بسته بندي به داخل ماده غذايي ممکن است اتفاق بيفتد ولي مصرف کننده بيشتر علاقمند است تا از غذاهايي که مقدار آنتي اکسيدان کمتري دارند استفاده نمايند .

فناوري هاي که مي توانند براي بسته بندي مواد غذايي فرايند شده مورد استفاده قرار مي گيرند عبارتند از :

 • ورق هاي خوراکي عايق براي کندکردن انتقال رطوبت بين اجزا تشکيل دهنده يک ماده غذايي که داراي فعاليت آبي متفاوت هستند .
 • گيرنده هاي اکسيژن براي کندکردن اکسيداسيون چربي ها .
 • گيرنده هاي دي اکسيد کربن .
 • گيرنده هاي بوهاي نامطبوع

ساير انواع بسته بندي موثر غذايي عبارتند از :

 • ورقه هاي حساس به ميکروويو که با افزايش سطح برخي از مواد غذايي مانند ورق هاي سيب زميني ، انواع نان ها وذرت باد کرده در محيط هاي گرم مورد  استفاده  قرار  مي گيرند .
 • نشانگرهاي انجام فرايند ميکروويو
 • ورقه هاي منتشر کننده بخار- نشانگرهاي حرارت ديدگي بيش از حد موادغذايي که شرايط نامناسب فرايند حرارتي را آشکار مي سازند.
 • ارزيابي کننده تغييرات زمان – درجه حرارت براي نشان دادن ميزان کاهش قابليت نگهداري مواد غذايي که در جريان توزيع آنها ممکن است اتفاق بيفتد .

وسائل سيستم هاي مورد استفاده در بسته بندي :

الف ) سيستم پر کننده و دربندي در خلا و شرايط جو اصلاح شده .
اين سيستم براي افزايش زمان نگهداري محصولات مورد استفاده قرار ميگيرد . اين دستگاه که توسط شرکت اتو پرود ساخته شده است به نام ( وک – يو – سيل ) معروف است . اين سيستم براي پرکردن مواد غذايي حساس به اکسيژن مانند پنير کاتيج انواع سس ها    و دسرهاي غذايي مناسب است .
اين دستگاه همچنين مي تواند در محصولاتي که براي استفاده از ماکروويو آماده شده اند  و در ظروف عايق و قابل استريل ودر درجه حرارت بالا بسته بندي شده اند نيز مورد استفاده قرار ميگيرند .
علاوه بر اين سيستم قادر است ترکيب جو و باقيمانده خلا در بالاي قوطي بسته بندي مواد غذايي را کنترل نمايد ودرصد اکسيژن موجود درآن 5/0 درصد و يا کمتر کاهش دهد. براي پر کردن مايعات ، مواد چسبنده ، مواد دانه دار ، ( مانند کنسرو لوبيا ) با ظرفيت 15000 ظرف مورد استفاده قرار گيرد .

ب ) تجزيه کننده قابل حمل
اين دستگاه ميزان اکسيژن و گاز کربنيک موجود در داخل بسته بندي با جو کنترل شده و يا اصلاح نام گرفته است.

ج) ورقه ضد بخار آب :

اين ورقه که توسط صنايع روپلاست توليد شده است به (روپلين ) معروف است و در بسته بندي قطعات محصولات تازه مورد استفاده قرار مي گيرد . سطح ورقه پلي اتيلن (PE ) با نوعي رزين اصلاح شده است تا از تيره شدن لايه بسته بندي توسط بخارآب توليدي جلوگيري شود . در پاکتهاي پلي اتيلن معمولي که در بسته بندي بريدهاي محصولات تازه خوراکي استفاده مي گردد ، به علت تشکيل بار هاي الکتريکي ساکن روي سطح ورقه پلي اتيلن اشباع بخار آب براحتي اتفاق مي افتد .

مزاياي اين نوع ورقه هاي پلي اتلين عبارتند از : تنظيم ومناسب کردن سرعت تنفس محصولات داخل بسته ؛

پايين بودن درجه حرارت مورد نياز براي بستن پاکت ؛ مقاومت پاکت در مقابل پارگي ؛ شفافيت عالي کيسه جهت نمايش مطلوب ماده غذايي
.

 

د‌) تجزيه کننده ماده غذايي:

اين تجزيه کننده که توسط کمپاني سرومکس توليد شده است ، مي تواند مقادير اکسيژن و دي اکسيد کربن را در بسته هاي قابل ارتجاع ومحکم مواد غذايي و به صورت همزمان اندازه گيري نمايد . براي استفاده در بسته بندي در جو کنترل شده و اصلاح شده طراحي شده است .اين دستگاه قادر است نمونه هاي به کوچکي 8 ميلي ليتر حجم را نيز اندازه گيري کند .

 

ه‌) ورقه هاي تاب دار پلي الفين :

اين ورقه که توسط شرکت کريوويک معرفي شده است به نام 2001 _ BDF معروف مي باشد و نسبت به نفوذ اکسيژن و مواد معطره عايق است . از اين ورقه براي بسته بندي تعداد زيادي از مواد غذا يي معطره استفاده مي شود . پيچيدن مواد غذا يي با ورقه هاي معمولي باعث نفوذ بوهاي مواد غذايي مجاور به يکديگر و توليد بوي مخلوط خاص مي گردد ، در حالي که با استفاده از اين ورقه ها ضمن حفظ تازگي محصول از تداخل بوهاي مختلف و نفوذ آنها به خارج ماده غذايي نيز جلوگيري مي شود .

 

و) دستگاه اندازه گيري گاز کربنيک :

اين دستگاه که به آن انا گاز ( سي دي 95 ) معروف است براي اندازه گيري گازها در بسته بندي جو کنترل شده مناسب مي باشد . انا گاز داراي دو طول موج مادون قرمز بوده و قادر است گاز کربنيک و همچنين اکسيژن ، درجه حرارت و رطوبت را اندازه گيري کند. اين دستگاه به صورت ديجيتال تنظيم مي شود و توسط ميکروپروسسورکنترل مي گردد و در 9 مدل ساخته شده است که مي تواند ميزان گاز را از يک قسمت در ميليون تا 100 % گاز موجود معين مي کند و تا 800 اندازه گيري نمونه را در حافظه خود نگه مي دارد.

 

بسته بندی تازه سبزیجات

 

ز) سيستم هاي بسته بندي سه گاز:
اين سيستم ها که به (( فليور فرش )) معروفند با استفاده از سه روش مي توانند ترکيبات گاز موجود در داخل بسته بندي را براي افزايش زمان نگهداري فراورده هاي غذايي تغيير دهند . اين سيستم طوري طراحي شده است که با استفاده از اکسيژن ونيتروژن يا گاز کربنيک يا مخلوط سه گاز قادر است هر محصول معيني را بسته بندي نمايد و نيازهاي اختصاصي آن ماده غذايي را برآورده نمايد . زمان نگهداري مواد غذايي را مي توان با جلوگيري از رشد باکتري ها وکپک ها ؛ کاهش تبخير و پلاسيدگي ؛ کنترل کردن واکنشهاي بيوشيميايي و آنزيمي جهت کاهش سرعت فساد و رسيدن و حفاظت از طعم ، رنگ و بافت طبيعي آنها افزايش داد . سيستم بسته بندي (( فيلور فرش )) توسط کمپاني ليکوئيدکربن ساخته ومعرفي شده است .

مواد مورد استفاده در بسته بندي :
مواد بسته بندي شده طوري طراحي شده اند که با سرعت هاي نفوذ پذيري معيني و همخواني با سرعت تنفس سبزيهاي بسته بندي شده مي توانند ورود اکسيژن را به داخل بسته بندي کنترل کنند و اجازه دهند تا دي اکسيد کربن خارج شود .مواد بسته بندي همچنين داراي استحکامي هستند که به راحتي ضربات مکانيکي مرحله توزيع مواد غذايي را تحمل نمايند .
مواد ذيل در حد وسيعي براي بسته بندي مواد غذايي مورد استفاده قرار مي گيرند :
        _ کاغذ ومحصولات کاغذي پوششدار
        _ محصولات سلولزي _ سلوفان فلزات
        _ ورقه حلبي ، آلومينيوم ، فولاد زنگ نزن ، مفرغ
        _ انواع سراميک
        _ شيشه
        _ لاستيک
        _ پلاستيک
        _ ترکيبات ديگر مانند چوب ، پارچه وغيره

اغلب مواد فوق سال هاست که استفاده مي شوند ودر اين مدت مشکل عمده در بسته بندي مواد غذايي بوجود نياوردند . روش قديمي حمل چاي در صندوق هاي چوبي ديگر مورد استفاده نيست و در مقابل استفاده از سراميک لعابدار نسبت به ظروف فلزي مانند سرب و کادميوم باعث کاهش آلودگي مي گردد . از طرف ديگر پلاستيک ها که امتيازات زيادي به عنوان مواد جديد بسته بندي دارند مواد غذا يي را در تماس با گستره وسيعي از مواد مختلف شيميايي قرار دهند که قبلا تجربه نشده بودند . اين مسئله از اين جهت بيشتر مورد توجه قرار گرفته است که مواد بسته بندي به مدت زيادي در مجاورت موادغذايي قرار مي گيرند.

 

بسته بندی پلاستیکی

 

 

 

 

مواد بسته بندي پلاستيکي :
پليمرهاي اصلي مورد استفاده در بسته بندي مواد غذايي همرا ه با توضيح مختصري در خصوص نحوه فراينده هاي توليد آنها و خواص مشخصه محصول نهايي مورد بحث قرار مي گيرند . اهميت نفوذپذيري اين مواد به اکسيژن و بخارآب در انتخاب آنها براي      بسته بندي مواد غذايي بايد مورد توجه قرار گيرد .
اغلب پليمرهايي که در بسته بندي مواد غذايي استفاده مي شوند تروپلاستيک ها هستند ، دردرجه حرارت بالا نرم مي گردند ودر اثر سرد کردن مجددا سخت مي شوند بدون اين که ترکيب شيميايي آنها تغيير کند . در مقابل اين دسته ترموست ها هستند که در اثر گرم شدن به صورت غير قابل برگشت تغيير مي کنند . ترموپلاستيک ها ارجحيت دارند چون پلي مر اصلي ممکن است در معرض چند بار متوالي گرم کردن و سرد کردن در جريان توليد و تشکيل ورقه و يا ظرف قرار گيرد . ترموست ها به اين شکل فرايند نمي شوند . مصرف آنها در صنايع غذايي براي در بطري است که در اين صورت با ماده غذايي تماس مستقيم ندارند.

1_ پلي الفين ها
        پلي اتيلن :
                پلي اتيلن از پليمريزاسيون اضافي گاز اتيلن که از صنايع زغال سنگ و نفت به عنوان محصول فرعي بدست مي آيد .
        پلي پروپيلن :
                عضو بعدي گروه الفين ها هستند .
        پلي وينيل کلرايد :
                تعدادي از مواد پلاستيکي موجود هستند که يک اتم هيدروژن اتيلن توسط يک هالوژن يا ساير گروهها جايگزين شده است .
2_ ترموپلاستيک هاي غير اتيلني :
نايلونها ( پلي اميد ) :
نايلون ها شامل پليمرهايي هستند که از تراکم يک دي اسيد با يک دي آمين توليد مي شوند.
در حالي که فرآورده هاي قبلي از واکنش هاي پليمريزاسيون اضافي به دست مي آمدند . اولين ترکيب نايلوني که توليد گرديد نايلون 6 و 6 بود که از اسيد اديپيک و هگزا متيلن دي آمين تشکيل شده است .

پليمر هاي مرکب :
در برخي موارد پلي مرها يا با واکنش هاي اضافي بيش از يک نوع منومر و يا تراکم سه نوع منومر ويا با تراکم سه نوع مونومر مختلف توليد مي شوند . در هر مورد بيش از يک نوع واحد تکراري در ساختمان پليمر وارد مي گردد . به اين دسته از پليمرها ، پليمر مرکب مي گويند .
انواع پليمرهاي مرکب :
اتيلن ونيل استات
وينيل کلرايد
پلي استيرن

ساير مواد موجود در پلاستيک ها :
تمام پلاستيک ها علاوه بر ساختمان پليمر اصلي داراي تعدادي از ساير مواد هستند که يا درجريان توليد به آنها اضافه مي شود و يا باقيمانده از واکنشهاي پليمريزاسيون مي باشند . خود پليمرها که داراي وزن مولکولي زيادي هستند به علت بي اثر بودن و حلاليت پايين در محيط هاي آبگونه و سيستم هاي چربي خيلي بعيد است که بتوانند به مقدار توجهي به داخل موادغذايي نفوذ کنند . حتي اگر تکه هاي از اين پليمرها به صورت تصادفي بلعيده شوند، نمي توانند با مايع آبگونه دستگاه گوارش واکنش نشان دهند . مسئله مربوط به بهداشت مصرف مواد پلاستيکي در بسته بندي مواد غذايي در خصوص مواد کوچک مولکولي مي باشد که ممکن است در داخل مواد پلاستيکي يافت شوند و در طول نگهداري به داخل مواد غذايي نشت نمايند .

http://www.sepehrhamid.com/

 منبع : مجله فن آوری و توسعه صنعت بسته بندی

 

آخرين ويرايش : جمعه ، 22 بهمن 1389 ، 10:23
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • دستگاه شرینگ تمام اتوماتیک دوگانه سوز
 • توضیحات:

  نام: شرینگ پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز ( برقی و گازی )

  مدل : SH300.1

  مشخصات :

  رنگ کوره ای، برق سه فاز، گاز شهری، دارای سیستم کنترل حرارت، سیستم خنک کننده خروجی ( دو فن خنک کننده )، مجهز به دوخت پنوماتیک، نوارنقاله دور متغیر، مناسب خط تولید، با قابليت تعويض المنتها از خارج تونل

  ابعاد دستگاه شرینگ پک بر اساس بسته بندی متغیر است و معمولا دستگاه در انتهای خط تولید قرار میگیرد .

  از ویژگیهای  دستگاه شرینگ پک

  1. آماده به کار شدن سریع

  2. کاملا تمام اتوماتیک بوده به نحوی که بدون استفاده از نیروی انسانی میتواند محصولی را که از خط تولید بیرون آمده را بسته بندی نماید.

  جهت بسته بندی و شرینگ کردن محصولاتی مانند : کفش، مواد شوینده، مواد غذایی و کلیه محصولاتی که درون کارتن و یا ظرفی قرار میگیرد . این دستگاه مناسب محصولات با وزن بالای یک کیلوگرم میباشد.

  اطلاعات بیشتر

  فیلم مصرفی: نایلون

  درصورتی که مایل به استعلام قیمت دستگاه فوق هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت مرکز دانلود به دست آورید و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فکس نموده یا به ایمیل yazdan.pr@gmail.com ارسال نمایید.


  * اطلاعات بیشتر راجع به بسته بندی شرینک پک + فیلم نحوه کارکرد شرینک (کلیک کنید)

  کلمات کلیدی:

  شرینک ، شیرینک ، شرینگ، شیرینگ، دوگانه سوز، گازی و برقی، وکیوم،دستگاه بسته بندی، پک، شرینگ پک، سپهرحمید، نایلون، سلفون، پلاستیک ، SepehrHamid ، Pack ، packaging، فروش ، خرید، فروشنده، shering

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد