ساخت شرینک پک تخصص ماست.

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

بسته بندی مواد بهداشتی پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
شنبه ، 21 فروردين 1389 ، 16:58
بسته بندی مواد بهداشتی

 

بسته ها سخن می گویند

 

 بسته ها سخن میگویند

مـقـدمـه

این روزها در جای جای این جهان پهناور ، سخن از جایگاه بسته بندی و نقش برجسته آن در عرضه مناسب محصولات در بازار می باشد . شرکتهای بزرگ ، دارای برندهای معتبر برای موفقیت بیشتر اقدام به بازنگری در بسته بندی  کالاهای خود می کنند ؛ و برای بسته بندی تولیدات جدید ، دست به تحقیقات گسترده و بی شک پر هزینه می زنند.

متاسفانه در کشور ما  ، ارزش و جایگاه بسته بندی ،  به درستی درک نگردیده است . ماحصل این عدم توجه ، حضور کمرنگ و گاه بی رنگ ما در بازارهای جهانی می باشد . علیرغم رشد چشمگیر صنایع در سالهای اخیر ، سهم ایران از تجارت جهانی بسیار ناچیز می باشد . ما حتی در عرضه مناسب محصولاتی مانند زعفران ، پسته ، خرما ،..... که از تولید کنندگان عمده آن در جهان محسوب می گردیم ، ناتوان هستیم . محصولاتی که با تلاش بسیار تولید می گردند ، بیشتر بصورت فله صادرگردیده ؛ که  پس از بسته بندی در کشور ثالث به قیمت گزاف در بازارهای جهانی فروخته می شوند ؛ و ماحصل دسترنج تولید کنندگان ایرانی  در اختیار بیگانگان قرار می گیرد .

برای پی بردن به جایگاه ویژه بسته بندی ، ناگزیر به بررسی هر چند بسیار مختصر مقوله بازاریابی می باشیم .

بازاریابی و جایگاه بسته بندی

بازاریابی نوین پس از انقلاب صنعتی در کشور انگلستان در حدود سال 1700 ( که دست آورد دوران رنسانس می باشد ) متولد شد .

اساساً نیاز به بازاریابی در زمانی احساس می شود که میزان عرضه از تقاضا بیشتر باشد .بازاریابی و جایگاه بسته بندی البته می بایست همواره قدرت خرید مصرف کننده را مد نظر داشت . هر بنگاه اقتصادی برای ادامه حیات نیازمند مشتری می باشد . اگر در چرخه تولید یک محصول همه عوامل موثر با بالاترین بازده ، فعالیت داشته باشند ، اما نتوانیم برای عرضه آن بازاری پیدا کنیم ؛ بی شک شاهد نابودی مجموعه تولید کننده خواهیم بود .

در طی سالهای 1860 تا 1950 ، بازاریابی با تاکید بر دو فعالیت تولید انبوه و کار آیی در تحویل کالا شکل گرفت .

در قرن نوزدهم ، تجاری مانند راکفلر و کارنگی ، کارخانه های متعددی برای ساخت محصولات جدید و شبکه های حمل و نقل برای توزیع آنها ، بنا نمودند . در ادامه این راه نوابغی چون فورد و واتسون راه را برای تولید انبوه با فناوری های جدید باز کردند . سالهای توفانی قرن بیستم [[  وقوع جنگ بین المللی اول (1918 – 1914 ) و جنگ جهانی دوم ( 1948 – 1944 )  ]]  با رکود عظیم اقتصادی  ، دوران پر رنجی برای مردم دنیا به دنبال داشت .

 

جنگ جهانی دوم باعث تبدیل کارخانه ها در اروپا و آمریکا به مراکز تولید محصولات نظامی نظیر توپ ،انواع مسلسل ، تانک ، جیپ ، بمب افکن و مهمات جنگی شدند .

در خلال این سالها دلیل چندانی برای بازار یابی وجود نداشت .

با گذشت زمان اقتصاد ترقی کرد ، در آمد افراد فزونی گرفت و تقاضا ی زیادی برای کالاها بوجود آمد . اما در سالهای بعد موج اولیه تقاضا فروکش کرد ، اقتصاد جهانی پوست انداخت و متحول شد . گسترش کانالهای توزیع کالا ( احداث خطوط راه آهن ، تولید کشتی های غول پیکر و ساخت هواپیماهای جدیدتر و پیشرفته تر ) در این تحول نقش بسزایی داشتند.

از طرفی کمپانی های بزرگ با حجم تولید بالا شکل گرفتند ، و از سویی بازارهای مصرف جدیدی ( نظیر بازار کشورهای نفت خیز که با فروش نقت دارای در آمد وبا لطبع  قدرت خرید  گردیده بودند ) در جهان بوجود آمدند . در طول دهه 1960 اصطلاح  مفهموم بازاریابی  معمول شد.

این مفهموم میگوید که :

"همه چیز با نیازها و خواسته های مصرف کننده شروع می شود"

گر چه این مفهموم دیدگاهی تازه و بدیع در بازاریابی محسوب می گردید ، اما بیشتر یک شعار بود و تجارت راه معمول خود را پی می گرفت . تنها معدودی از مراکز کسب و کار از این نظریه استقبال کردند .

تعداد زیادی از مورخان حدس می زنند که این مفهموم از اواخر سال 1980 که مصرف کنندگان دارای تحصیلات بالاتر ، عاقل تر ، و صاحب افکاری بهتر و پول و درآمد بیشتری بودند ؛ معنا یافت . با بر طرف شدن موانع تجارت جهانی و وجود رقبای جدید در بازار ، بازاریابی شکل تازه ای یافت ؛ و به عنوان اصل مسلم و اساسی در تجارت جهانی پذیرفته شد .

چهار p بازاریابی

جروم مک کارتی  در کتاب  بازار یابی بنیادی  طبقه بندی مشهوری از عناصر متنوع  بازاریابی انجام داده است . که از آن به بعد ، در صنعت بازاریابی به عنوان (( چهار p )) معروف شده است .

1- محصول ( product ) : طراحی و توسعه  ، نام گذاری و بسته بندی  محصول

2- مکان یا توزیع ( place ) : مسیرها و کانالهای مورد استفاده برای انتقال محصول از تولید کننده به خریدار

3- قیمت  (  Price  ) : بهایی که در مقابل خرید محصول یا خدمات پرداخت می گردد ؛ و میزان سودمندی را تعیین می کند .

4- ارتباطات یا ترویج بازاریابی ( promotion  ) : شامل  فروش شخصی ،  تبلیغات  ،  روابط عمومی  ، ترویج فروش  ،  بازاریابی مستقیم   و   مکان فروش /  بسته بندی

[[  بسیاری از صاحب نظران با در نظر گرفتن اهمیت و نقش تاثیر گذار بسته بندی ، اعتقاد دارند که می بایست بسته بندی دارای سر فصل جداگانه ای باشد ؛ و از بسته بندی به عنوان  p پنجم (  packaging  ) یاد می کنند . در ادامه  این مقاله  دلایل بوجود آمدن این باور بیان خواهد گردید .  ]] 

 

همانگونه که مشاهده کردیم ، از بسته بندی در P اول بازاریابی ( محصول ) ، و p چهارم بازاریابی ( ترویج بازاریابی ) نام برده شده است . ضمن آنکه از نقش بسته بندی در p دوم بازاریابی ( توزیع ) نمی توان بی تفاوت گذشت . چرا که ، اگر محصول از بسته بندی مناسبی برخوردار نباشد ( بسته بندی توزیعی ) ؛ نمی تواند در انتهای مسیر ( از تولید کننده به مصرف کننده ) کیفیت خود را حفظ کند . بسته باید دارای استحکام لازم و مقاومت کافی در برابر ضربات احتمالی باشد . حتی در مواردی که حمل بسته از طریق دریا و بوسیله کشتی صورت می گیرد ، می بایست میزان رطوبت هوا و اثرات ناشی از آن بر روی بسته محاسبه گردد . بسته بندی مواد غذایی باید به گونه ای باشد که سلامت محصول ، در انتهای مسیر ( با توجه به مدت زمانی که از زمان تولید گذشته است ) حفظ گردد .

حالا به نقش بسته بندی در متغییر اول  و چهارم بازاریابی ( محصول وترویج بازاریابی ) می پردازیم .

نقش بسته بندی درمعرفی نام محصولنقش بسته بندی درمعرفی نام محصول:

ما مجبور هستیم برای رفع نیازهای متنوع ؛ محصولات مختلفی را خریداری کنیم . با یک نگاه سطحی متوجه می شویم ، که تقریباً هیچ کالایی بدون بسته بندی عرضه نمی گردد . ( البته در ایران هنوز بعضی کالاها نظیر میوه و تره بار ، نان ، خشکبار و ....در بیشتر موارد بدون بسته بندی به خریدار عرضه میگردد . )

هر کالا دارای نام می باشد . نامهای تجاری ، نظیر انسانها دارای شخصیهایی می شوند . تبلیغات و بسته بندی دو عامل موثر در شخصیت سازی یک نام تجاری می باشند .

تبلیغات به معرفی و شخصیت پردازی کالا بر اساس سند راهبردی تبلیغات که شامل هدف گذاری ، شناخت مخاطب ، تعیین پیام  و ..... می پردازد ؛ و بسته بندی این شخصیت را عینیت می بخشد . به عبارتی ساده تر، محصول با نام تجاری مشخص توسط تبلیغات از طریق رسانه های مختلف ( تلویزیون ، بیلبورد ، کاتولوگ و ..... ) به مخاطب معرفی می گردد  ؛  اما دیدار ،  در فروشگاهها و توسط بسته بندی انجام می گیرد. در این دیدار بسته بندی وظیفه دارد تا شخصیت ارایه گردیده در تبلیغات را ، به خوبی نمایش دهــد . و این گونه یک نام تجاری مبدل به یک برند میشود.

در ایران طی سالهای اخیر ، با ورود نسل جدید مدیران ، شرکتها توجه ویژه ای به تبلیغات داشته اند ؛ اما هنوز مقوله بسته بندی مهجور مانده است .

شرکت هایی نظیر پاک ، بوتان ، مهرام ، دلپذیر ، زر ماکارون ، تک ماکارون  و ..... با سرمایه گذاری مناسب در تبلیغات و بسته بندی ،  توانسته اند به نامهای تجاری معتبر ( برند ) تبدیل گردند . یکی از موفق ترین شرکتها در این زمینه ، شرکت سحر با محصول روزانه می باشد . در طراحی بسته این محصول با استفاده از یک ماسکوت ، محصولات روزانه دارای شخصیتی صمیمی ، دوست داشتنی و در عین حال اطمینان بخش گردیده است . 

در عصر بازاریابی نوین ، ارزش نام تجاری یکی از مفاهیمی است که به طوری روز افزون اهمیت پیدا کرده است یک نام تجاری قابل احترام ، ارزش بیشتری به محصول می افزاید ، و این ارزش افزوده هنگام فروش از خریدار دریافت می گردد . کارشناسان ارزش برند اول دنیا  در سال  2008   یعنی شرکت   COLA COCA   را بیش از ارزش فرمولها و کلیه داراییها ی این شرکت در سراسر جهان ارزیابی کرده اند .

از وظایف اصلی بسته بندی نمایش مناسب و موثر نام تجاری می باشد .

 

بسته بندی ، ترویج بازاریابی ، فروشگاهها

هر کالایی پس از تولید در بسته ای قرار می گیرد . و این بسته ها برای عرضه داخل فروشگاهها می شوند ؛ و فروشگاهها ،  تیدیل به مرکز رقابت  بین کالاهای مختلغف با قیمتها و طراحی های متفاوت می گردد .

توجه به دو نکته اهمیت بسته بندی در ترویج بازاریابی را روشن تر می کند .

نکته اول :

 صنعت تبلیغات در نقطه خرید در سال 2003 در کشور انگلستان رقمی برابر با 1/1 میلیارد پوند ( 65/1 میلیارد یورو ) بود . رشد روزافزون این صنعت ، بواسطه آمارهای ارایه شده توسط سازمان POPAI  می باشد . برابر تحقیقات این سازمان   سه چهارم  تصمیمات مشتریان برای خرید کالا یا خدمات در نقطه خرید شکل می گیرد .

 به عبارتی دیگر 75 % خریدها به صورت اتفاقی می باشد .

با نگاهی به خود و اطرافیان ، مشاهده می کنیم بسیاری از خریدها بدون برنامه ریزی قبلی و به صرف جلب توجه ( نه به علت نیاز  ) صورت می گیرد . در اروپا و آمریکا خرید کردن نوعی تفریح به شمار می آید . در جوامعی که سطح در آمدها  بالا باشد ؛ انگیزه خرید می تواند مواردی غیر از برآوردن نیازها باشد . در ایران نیز مشاهده می کنیم گروهی از افراد به دنبال لذت یا ایجاد تشخص به دنبال خرید در بازارهای مختلف هستند .

بسته بندی ( ساختاری – گرافیکی ) با در نظر گرفتن این نکته ، تاثیری شگرف بر آمار فروش شرکتها دارد .

نکته دوم :

در نظر بگیرید که مشتری برای خرید وارد فروشگاه بزرگ زنجیره ای می شود ؛ با یک چرخ دستی شروع به گشتن در فروشگاه می کند . برای خرید چند بسته ماکارونی به قسمت فروش مواد غذایی میرود . فکر می کنید کدام بسته را بر می دارد ؟

برابر آمار ، مدت زمانی که یک بسته در معرض دید خریدار قرار می گیرد ؛   5 ثانیه    است.

اهمیت و ارزش  بسته بندی  در اینجا دوباره آشکار می شود .

اگر بسته جلب توجه کند . خریدار به سمت بسته میرود ، آن را برمی دارد و با خواندن مطالب مندرج در آن با محصول و خصوصیات و مزایا آن آشنا می شود و احتمالا برای خرید آن اقدام می کند . و در غیر اینصورت این مشتری از جلوی قفسه می گذرد و محصول در قفسه باقی می ماند .

 

برابر آماری که در انگلستان از خرده فرو شی ها بعمل آمده است  ، سهم بسته بندی در فروش محصولات 42% ، توجیه دیگران 25% ، تبلیغات 18 % و سایر عوامل 15 % بوده است .

متاسفانه  در ایران بسیاری از شرکتها به بسته بندی محصولات خود توجه کافی نمی کنند ، شاهد هستیم که بعضی از شرکتها علی رغم هزینه سنگینی که جهت تبلیغات ( خصوصا در تلویزیون ) صرف می نمایند ، از این نکته غافل هستند ، که تبلیغات به شرط همراهی بسته بندی جذاب و کار آمد ، می تواند در فروش تاثیر بگذارد .

از طرفی شرکتهای تولیدی کوچک ، که توان مقابله تبلیغاتی با شرکتهای بزرگ را دارا نیستند ، می توانند با بسته بندی مناسب ، سهم بیشتری از بازار به دست بیاورند .

طراحان بسته بندی ، باید همیشه در نظر داشته باشند که برای جلب نکاه مشتری زمان اندکی (5 ثانیه) ، فرصت دارند  یک بسته ، همانند یک تابلوی نقاشی نیست ، تا بیننده برای دیدن آن وقت و هزینه صرف نماید .

 برای رسیدن بسته بندی  به جایگاه فعلی ، زمانی به اندازه طول عمر بشر بر روی کره زمین صرف گردیده است .

و اقوام و ملل مختلفی در تکامل بسته بندی نقش داشته اند . با هم نگاهی کوتاه به تاریخچه بسته بندی می اندازیم .

بســته بنــدی (تاریخچه بسته بندی)

بدون شک ، نیاز بشر اولین دلیل برای بوجود آمدن بسته بندی بوده است . انسانهای اولیه کوچ نشین بوده و به دنبال مواد غذایی در حرکت بودند . زندگی این انسانها تحت تاثیر کوچ جغارفیایی حیوانات و فراوانی فصلی خوراکیهای گیاهی بوده است ؛ شاید اولین بسته بندی پوششی بوده که این انسانها برای نگهداری و حمل وسایل خود به کار می برده اند . این پوشش می توانست پیچه ای از برگ درختان ،پوست حیوانات ، پوست یک کدو ، با فطعه ای از تنه درختی که بطور طبیعی و در طی زمان توخالی گردیده بود ؛ باشد . بعد از پیدایش آتش ، انسانهای آن دوره برای حمل آن ، از یک محل اتراق به محل دیگری ، نیازمند استفاده از نوعی بسته بندی بوده اند . حمل کنندگان آتش و بسته بندی آتش دارای منزلتی معنوی و بعدها روحانی بوده اســـــت . ( موبدان زرتشتی  در آتشکده ها ،  حفظ و نگهداری آ تش را به عهده  داشتند . )

بسته بندی یک نیاز بود . شاید انسان اولیه با الگو برداری از طبیعت ، به رفع این نیاز پرداخته باشد . میوه هایی چون گردو ، بادام ، پرتقال و ..... از نوعی بسته بندی طبیعی برخوردار بوده اند . بطور مثال یک انار در واقع حاوی  تعداد زیادی از میوه های ریز و آبدار است ، که شدیدا آسیب پذیر هستند . پوست این میوه مانند یک بسته محتویات آن را در بر گرفته است ؛ و مانع از خشک شدن و ازدست دادن سریع عطر و طعم آن می گردد . بسته بندی انار به گونه ای است که بوسیله رنگ و فرم ، ضمن  جلب توجه ، ذایقه را تحریک کرده ، و بیننده را ترغیب به انتخاب آن می کند .

در هر صورت به تدریج ، کیسه ها و سبدها جهت حمل و نگهداری از مواد خوراکی ( که با استفاده از مواد گیاهی و حیوانی تهیه می گردیدند ) به فهرست بسته بندی ها اضافه گردید . به احتمال زیاد بابلی ها اولین سبدها را بافته اند .

بین سالهای 4000 الی 8000 سال پیش از میلاد ، انسان آن روزگار با قرار دادان کاسه ای (که از خاک رُس ساخته شده بود ) در دل آتش ، صنعت کوزه گری و سفال گری را پدید آورد ؛ و پس از آن  نوبت به  ساخت ظروفی از جنس برنز ، آهن و مس گردید . از ظرفهای سرامیکی به علت سادگی فرآیند ساخت و در دسترس بودن مواد اولیه ، تا قرنها به عنوان بسته بندی مواد مختلف استفاده می گردید .

اولین ظروف شیشه ای در بین النهرین و مصر باستان ، در 1500 سال پیش از میلاد مسیح ، تولید شد . این ظروف شیشه ای از پیچیدن رشته های شیشه داغ به دور هسته ای از خاک رس و سرگین  به دست می آمد . و اولین طراحی بسته بندی ، با کشیدن یک ترکه بر روی این شیشه داغ نرم ، بوجود آمد .

در رُم باستان در حدود سال 50 پیش از میلاد ، لوله دمش در صنعت شیشه گری اختراع گردید . با این اختراع ، ظروف  و جامهای  شیشه ای که پیش از این تنها برای اجناس گرانقیمت و بیشتر در معابد و کاخها به کار می آمد ؛ قابلیت استفاده برای عموم را پیدا کرد . رُمیان همچنین از کیسه های چرمی برای حمل و نگهداری مایعاتی نظیر آب و روغن ، و انواع حبوبات استفاده می کردند .

احتمال داده می شود در همین دوران اولین بشکه های چوبی در منطقه آلپ ساخته شده است ، این بشکه های چوبی تا قرون متمادی یکی از متداولترین اشکال بسته بندی بود .

پیشرفت بسته بندی با اختراع کاغذ توسط  تسای لون در چین ( حدود سال 105 میلادی ) شکل تازه ای گرفت .چینی ها 800 سال ، اسرار تولید کاغذ را نزد خود مخفی نگه داشتند . اما سرنجام مسلمانان پس از فتح سمرقند در حدود سال 950 میلادی ، از طریق اسرای چینی به این راز پی برده ، و آنرا به اروپاییان انتقال دادند . با دست یابی به دانش تولید کاغذ ، اولین بسته های کاغذ پیچ ، برای بسته بندی کالاهای گرانقیمت نظیر داروها و چای و همچنین کالاهایی نظیر سنجاق و میخ به کار گرفته شد .

 

انقلاب صنعتی در انگلستان که به سرعت اروپا و آمریکای شمالی را در بر گرفت . دنیای جدیدی را پیش روی انسان به نمایش گذاشت . هر روز با اختراعات جدید ،  شاهد پیشرفت در علوم مختلف بودیم . با اختراع دستگاه چاپ ، بسته بندی نیز از این امر متاثر گردید . پیش از این کالاها صرفا بر اساس نوع جنس فروخته می شدند ؛ اما با رشد بسته بندی تولید کنندگان کالاها ، برای تضمین کیفیت محصولات عرضه گردیده ، تصمیم به استفاده از نامی برای محصولات  خود گرفتند . اولین نامهای استفاده شده ، در حقیقت نام شخصی تولید کنندگان بود.

به عنوان مثال :

شویپس ( 1792 ) Schweppes و کُلگیت ( 1873 ) Colgate در سال 1877   شرکت غله آمریکا برای اولین بار در دوران معاصر، نمادی را به عنوان  علامت تجاری  برگزید .

این نماد یک شخصیت از فرقه های مذهبی پروتستان بود ، که تداعی گر خلوص ، مردانگی ، شرافت و دوستی بود .

به احتمال فراوان موفقیت این نماد ، دیگر شرکتها را بر آن داشت تا شخصیتهایی را به عنوان علامت تجاری کالاهایشان برگزینند .

دستیابی به پلاستیک در سال 1856 ، مقوای موج دار 1870 ، بسته بندی در خلا دهه 1930 ، بسته بندی در شرایط اسپیتک یا پاک  دهه 1940 ، کنسرو سازی در شرایط اسپیتک دهه 1960 ، ..... هر کدام درپیشرفت بسته بندی  موثر واقع گردیدند .

اما آنچه باعث گردید تا بسته بندی نقش متفاوتری پیدا کند ؛ افتتاح اولین فروشگاه بزرگ در سال 1879 توسط و . وول ورث  به نام فروشگاه  (( پنج و ده )) بود  ؛ که جد بزرگ سوپر ما رکتهای مدرن امروزی است .

پیشرفتهای علمی ادامه دارد ، و هر فن آوری جدید موجب تغییرات تازه ای در بسته بندی می گردد . امروز ، در قرن بیست و یکم صحبت از تولید بسته های هوشمند است ، بسته هایی که بتوانند اطلاعات دقیقتری از کیفیت و سلامت محصول به مصرف کننده بدهند . صنعت بسته بندی هر روز در تلاش است تا نقش مهمتری در ایجاد رفاه عمومی داشته باشد .

تعریف بسته بندی

در ابتدا بسته بندی فقط برای جابه جایی و حمل محصولات به کار می رفت ؛ اما پس از مدتی نگهداری ( توقف و جلوگیری از تغییرات شیمیایی به خصوص در مواد غذایی ) و حفاظت ( پیشگیری از آسیب فیزیکی و ضربات ناگهانی ) از کالا نیز به وظایف بسته بندی اضافه گردید . در عصر جدید بازاریابی و فروش محصول نیز به این وظایف اضافه گردیده است . تعریف بسته بندی به جهت تنوع و گستردگی مفهموم آن کاری بسیار دشوار می باشد .

 پروفسور والتر سُرُکا بسته بندی را چنین تعریف می کند :

یک سیستم هماهنگ که هدف از آن آماده سازی کالا جهت حمل ونقل ،

توزیع ، انبار کردن ، فروش و مصرف است .

انواع بسته بندی 

انواع بسته بندی  به شـرح زیر می باشد :

بسته بندی اولیه :  اولین لایه برای نگهداری کالا ، که محصول را بی واسطه در بر می گیرد .

بسته بندی ثانویه :  لایه ای برای نگهداری و محافظت کالا در بسته بندی اولیه

بسته بندی توزیعی :  بسته بندی هایی برای تسهیل در جابه جایی و محافظت از کالاهایی با بسته بندی ثانویه ( در بسته بندی های مقوایی منظور همان کارتن مادر است . )

واحد بار :  تعدادی بسته بندی توزیع که به منظور جابه جایی مکانیکی ، انبار داری و حمل ونقل ، چنان در کنار هم چیده می شوند ، که یک واحد مجزا را تشکیل دهند . ( به طور مثال : هر عدد پالت که تعداد زیادی بسته های توزیع بر روی آن قرار می گیرند . )

بسته بندی  را می توان از نظر مصرف کننده نهایی نیز به شکل زیر دسته بندی کرد :

بسته بندی مصرفی : نوعی از بسته بندی که به عنوان  یک واحد کالا در یک محل فروش به دست مشتری می رسد .

بسته بندی صنعتی :  این نوع بسته بندی برای تحویل کالا از یک تولید کننده به تولید کننده دیگر استفاده می شود ؛ و در بیشتر مواقع ( نه در همه موارد ) محصولی است که باید تحت عملیات بعدی قرار گیرد .

در یک طراحی ساختاری بسته بندی ملاحظات مربوط به جا به جایی و انبار داری نه تنها برای بسته بندی توزیع و واحد بار بلکه برای تمام سطوح بسته بندی ( بسته بندی اولیه و ثانویه ) باید در نظر گرفته شود .

بسته بندی در خدمت بشریت

برخی از مردم معتقد هستند که بسته بندی ،  باعث افزایش قیمت محصولات می باشد . اما برابر آمار ، بسته بندی با محافظت از کالاها در قبال صدمات آسیب دیدگی و خرابی  ؛ موجب کم شدن ضایعات و ارزانی کالاهای مختلف می گردد . در روش فروش سوپرمارکتی با حذف فروشنده ، این بسته ها هستند که با دادن اطلاعات دقیق به مصرف کننده ؛ مشتری را برای خرید بهتر یاری می کنند . به همین سبب از بسته بندی گاهی به عنوان  فروشنده خاموش  یاد می شود . پیش از ظهور بسته بندی مدرن ، کالاها بصورت فله عرضه گردیده و از تنوع کالاها خبری نبود . در حالد حاضر شاهد  تنوع محصولات  در فروشگاهها هستیم ؛ که این امر به خریدار امکان  انتخاب  بهتر را می دهد .

برابر آمارهای ارایه شده توسط سازمانهای جهانی ، مشکل گرسنگی که بسیاری از افراد جامعه بشری از آن در رنج هستند ، نه به خاطر کمبود مواد غذایی بلکه به خاطر از بین رفتن مواد غذایی در مراحل حمل و نفل ، و عدم توانایی در نگهداری و حفاظت از محصول می باشد .بسته بندی می تواند کمک بزرگی در حل مُعضل گرسنگی در جهان باشد .

بسته بندی این امکان را برای بشر فراهم آورده ، تا بتواند از منابع مختلف زیر زمینی و روزمینی در تمام نقاط دنیا استفاده کند . بسته بندی امکان امکان ارسال محصولات و مصنوعات گوناگون را بوجود آورده است ، تا نقشی موثر در پیشرفت تمدن در جوامع بشری  داشته باشد .

 
آخرين ويرايش : پنجشنبه ، 13 خرداد 1389 ، 14:30
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • دستگاه استرچ پالت
 • توضیحات:

  نام: استرچ پالت

  مدل : SH2500

  مشخصات :

  رنگ الکترواستاتیک، سرعت صفحه دوار متغیر، سرعت بالا برنده فیلم استرچ متغیر، برق تکفاز،

  ابعاد و وزن بسته، به سفارش مشتری قابل تغییر است .

  جهت بسته بندی و استرچ انواع پالت با شکلهای منظم و نامنظم

  فیلم مصرفی: فیلم استرچ

  کلمات کلیدی:

  استرچ، استرج، استریج، استریچ، پالت، دستگاه بسته بندی، پک، سپهرحمید، پلاستیک ، SepehrHamid ، Pack ، packaging، فروش ، خرید، فروشنده، پالتایزر

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد