ساخت شرینک پک تخصص ماست.

 

دستگاه مورد نظر شما

جهت اطلاع راجع به کدام یک از ماشین آلات ذیل وارد سایت شده اید؟
 

تلگرام

کانال تلگرام ماشین سازی سپهرحمید

سئوالی دارید؟

در کانال تلگرام و در ساعات اداری آنلاین هستیم...

0936+353-3967

آمار پایگاه

محصولات

مجموعه دستگاه های شرینک پک

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک تمام اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک دوگانه سوز (برقی-گازی)

- دستگاه شرینک پک نیمه اتوماتیک برقی

- دستگاه شرینک پک چهار طرف دوخت

- دستگاه شرینک پک با چهار سیستم دوخت مجزا

- دستگاه شرینک پک دوخت از بقل

- دستگاه شرینک پک کابینی

- دستگاه شرینک لیبل

- انواع دستگاه های شرینک پک سفارشی

 

مجموعه دستگاه های استرچ پالت و وکیوم

- دستگاه استرچ پالت ثابت

- دستگاه استرچ پالت گردان

- دستگاه استرچ پالت رول

- دستگاه استرچ کش رومیزی

- دستگاه وکیوم

- دستگاه برش اتوماتیک

- دستگاه دربند

- دستگاه فویل سیل

 

مجموعه دوخت پلاستیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت و برش پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک پنوماتیک

- دستگاه دوخت پلاستیک پایی (پدالی)

- دستگاه دوخت پلاستیک ال

- دستگاه دوخت پلاستیک عمودی

- دستگاه دوخت برنجی

- دستگاه دوخت رومیزی

آپارات

ماشین سازی سپهرحمید در آپارات

مجموعه ماشین آلات وکیوم و استرچ پالت مجموعه ماشین آلات شرینک پک مجموعه ماشین آلات دوخت پلاستیک

طراحي فيلم هاي دوگانه بسته بندي مواد غذايي با استفاده از نانو مواد پي دي اف چاپ ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه ، 18 خرداد 1389 ، 15:51

فن آوری نانو در بسته بندی 

طراحي فيلم هاي دوگانه بسته بندي مواد غذايي

با استفاده از نانو مواد

امروزه فن آوري نانو يك شايعه پوچ نيست, بلكه حقيقتي لازم الاجرا در صنايع غذايي است و هر شركتي كه بخواهد در صنايع غذايي پيشگام باشد, بايد كار با فن آوري نانو را سريع شروع كند. شركت هاي مختلفي ديگري نيز كه فعاليت هايشان در زمينه بهبود روش هاي ايمني نگهداري غذاست در توسعه صنعت بسته بندي مواد غذايي پيشگام هستند. از زماني كه محققان وعده داده اند كه معضل اصلي صنعت مواد غذايي يعني جلوگيري از فساد مواد غذايي و برقراري امنيت غذايي , با استفاده از فن آوري نانو قابل حل است, اين فن آوري بسيار مورد توجه اين صنعت قرار گرفته است. تحقيق و توسعه در اين صنعت شامل مواردي از قبيل سيستم هاي توزيع مواد غذايي و روش هاي بهينه سازي ظاهر مواد غذايي , خواص ويژه حرارتي و مكانيكي نانو مواد را مورد مطالعه قرار دادند تا با استفاده از آنها محافظت بهتري از مواد غذايي در مقابل گزند عوامل خارجي مانند اثرات ميكروبيولوژيكي, شيميايي, گرمايي و مكانيكي صورت گيرد.

 ظروف جدیدی به وسیله شرکت SharperImage در آمریکا عرضه شده است.  اين ظروف حاوي نانو ذرات نقره با میانگین قطر حدود 25 نانومتر بوده و به طور ذاتی خاصیت ضدباکتری دارند. این شرکت مدعی است که با استفاده از این ظروف میتواند مواد غذایی را نسبت به حالت معمولی, سه تا چهار برابر تازه تر نگه دارد. این ظروف قادر هستند میوه ها, سبزیجات, دارو ها, نان, پنیر, سوپ, سس و گوشت را در مدت طولانی بدون تغییر رنگ و مزه و خواص غذايي شان نگه داري كنند.

نانو ذرات نقره به طور ذاتي خاصيت ضد باكتري, ضد كپك و ضد قارچ دارد؛ لذا استفاده از اين ظروف طلايي رنگ در مقايسه با ظروف معمولي در 24 ساعت اوليه, ميزان رشد باكتري ها را تا 98 درصد كاهش ميدهد؛ همچنين اين طروف داراي پليمري از جنس پلي پروپيلين  است كه نسبت به بو و  هوا غیر قابل نفوذ است.

 شرکت دیگری به نام Vori از ترکیب ایمپرن نانو کامپوزیت ها, در ساخت بطری های پلاستیکی نوشیدنی ها استفاده کرده است. ایمپرن, نوعی پلاستیک است که با نانوذرات خاک رس آمیخته و پلاستیک هایی را به وجود آورده است که نسبت به شیشه شکنندگی کم تری دارد. لایه نانو ذرات به گونه ای طراحی شده است که از فرار مولکول های دی اکسید کربن از نوشیدنی و نفوذ مولکول های اکسیژن به درون نوشیدنی جلوگیری کرده و در نتیجه باعث حفظ تازگی و افزایش زمان ماندگاری محصول میشود. طي سه سال گذشته, تاثير عميق فن آوري نانو در صنايع غذايي و بسته بندي به اثبات رسيده است و اكنون بيش از 300 فرآورده نانو غذايي در بازارهاي  جهاني موجود است. اين موفقيت شگفت انگيز, منجر به سرمايه گذاري هاي هنگفت بخش تحقيق و توسعه صنايع در نانو غذاها شده است.

 

   مواد و روش ها

بسته بندي عبارتست از عملي كه سلامت كالاي محتوي خود را از مرحله پس از برداشت و توليد تا مرحله مصرف ( نگهداري و انبارماني ) حفظ كند و هدف از آن, افزايش زمان ماندگاري و حفظ سلامت موادغذايي در مقابل عوامل فساد دروني, بيروني و اكسايشي است.

 با افزايش توليد مواد غذايي بسته بندي شده در كشورهاي صنعتي ميتوان بسته بندي هاي غيراستاندارد را مشاهده كرد كه علت اصلي آن افزايش قيمت مواد بسته بندي است. ازطرفي عدم بازيافت مواد بسته بندي مصرف شده نيز از ديگر مشكلات به شمار ميرود. در كشور ما به ويژه در چند سال گذشته براي نيل به خودكفايي اقتصادي و گرايش به سمت توليد و صادرات محصولات غيرنفتي, سياست هايي در جهت حمايت از صنايع كشاورزي و تبديلي اتخاذ شده است. كشاورزي و صنايع وابسته به آن در ايران ميتواند علاوه بر تامين نياز داخلي, در مسير صادرات نيز گام هاي بلندي بردارد.

 با توجه به حجم توليدي محصولات كشاورزي كشور كه حدود 62 ميليون تن و به ارزش هزار و 500 ميليارد دلار در سال خواهد بود, يكي از عوامل مهم در ايجاد ضايعات محصولات كشاورزي محدود بودن امكانات بسته بندي, دستگاههاي بسته بندي , افزايش قيمت مواد اوليه بسته بندي و دستگاههاي مدرن است كه حدود 5 درصد از كل خسارات بخش كشاورزي را تشكيل ميدهد. ركود صنعت بسته بندي در ايران را ميتوان ناشي از كمبود و گراني مواد اوليه  بسته بندي, وسايل مورد نياز و كافي نبودن آگاهي صادر كنندگان در اين امر دانست.

 اما با ظهور فن آوري نانو در جهان و رويكرد آن در رشته هاي مختلف, در صنعت جهاني غذا نيز كم و بيش تحولاتي به  چشم ميخورد. كاربرد اصلي فن آوري نو در صنايع غذايي مربوط به بخش بسته بندي است. استفاده از فن آوري نانو در بسته بندي هاي پلاستيكي غير قابل نفوذ در مقابل هوا, ميتواند غذا را سالم تر و تازه تر از روش هاي قبلي محافظت نمايد. اين مواد پلاستيكي, داراي سيستم طراحي دو گانه اي بوده  و با مقدار كمي از نانو ذرات سيليكاتي غني شده اند. زماني كه با يك فيلم نازك كه با چنين شرايطي فراهم شده است, غذا را بسته بندي نمايند, خيلي بهتر ميتوانند غذا را حفظ نموده و از كاهش كيفيت موادغذايي جلوگيري كنند؛ همچنين از تركيب شدن بوي يك ماده غذايي با مواد ديگر جلوگيري ميشود.

 مهم ترين مشكل در طراحي بسته بندي مواد  غذايي, حضور اكسيژن است كه چربي مواد غذايي را در گوشت و پنير فاسد ميكند و رنگ آنها را از بين ميبرد . طبيعت نانو ذرات به كار رفته در بسته بندي هاي پلاستيكي به گونه اي است كه مانند روش هاي قبلي, هوا به مقدار نامحسوسي به داخل ماده غذايي نفوذ ميكند. اين پلاستيك ها در اصطلاح به     Durethan film معروف هستند و طراحي آنها ساده نيست.

براي ايجاد لايه اي يكنواخت از پلي آميد و سيليكات اطراف ماده غذايي چندين روش وجود دارد. در گذشته طراحان, نانو ذرات دي اكسد تيتانيوم را به درون مايع ويسكوزي كه مثل خمير و از پلاستيك مذاب  بود, تزريق ميكردند كه تا به حال روش موفقي نبوده است.

فن آوری نانو در صنعت بسته بندی
شکل 1

 استفاده از نانو ذرات, منجر به ايجاد تركيب يكنواختي از پليمر ميشود و به صورت مخلوطي از سيليكات ها و پلي آميد با تركيب بيان شده در شكل1, طراحي ميگردد. اين روش مناسب است, زيرا تركيبي سيال بوده و به سهولت بين فضاهاي كوچك ذرات سيليكات رسوب ميكند و منجر به تشكيل تركيب همگني ميشود كه نانو ذرات  و پليمرها جداسازي آن ها را از يكديگر غير ممكن ميسازد. استفاده از كتوزان, كمك زيادي به انتشار يكنواخت نانو ذرات در بسته بندي مينمايد.

روش ديگر طراحي اين پلاستيك ها, بدين صورت است كه لايه هاي سيليكات, تقريبا به طور كامل شكسته شده و با پلي آميد به صفحات مجزا به طور يكسان تقسيم ميشود. زماني كه پلاستيك به شكل يك لايه در مي آيد, اين ذرات به صورت لايه هاي موازي درآمده و نفوذ اكسيژن را به حداقل ميرساند؛ البته اين امر نيازمند محاسبات نانوترمو شيمي و مكانيكي است كه اين مقاله از بيان آن صرف نظر كرده است.

 به اين طريق پلاستيك هاي طراحي شده با سيستم طراحي دو گانه داراي حداكثر كارايي در افزايش عمر انبارماني موادغذايي در مقايسه با روش هاي معمول است.

 

بحث و نتيجه گيري

 علاوه بر اين سيستم جديد طراحي, پيشرفت در بسته بندي هوشمند براي افزايش عمر مفيد محصولات غذايي, هدف بسياري از شركت هاست. اين سيستم هاي بسته بندي قادر خواهند بود پارگي ها و سوراخ هاي كوچك را با توجه به شرايط محيطي ( مانند تغيير دما و رطوبت) ترميم كرده, مصرف كننده را از فساد ماده غذايي آگاه سازند. فن آوري نانو ميتواند در مواردي مانند افزايش مقاومت به نفوذ در پوشش ها, افزايش ويژگي هاي ديواره ( مكانيكي, حرارتي, شيميايي, و ميكروبي), افزايش مقاومت در برابر گرما, گسترش ضد ميكروب هاي فعال  و سطوح ضد قارچ كارساز باشد.

چشم اندازهاي مالي فن آوري نانو, صنايع بسته بندي را پررونق نشان ميدهد. سهم بازار اين صنعت در حال حاضر حدود 1/1 ميليارد دلار است و پيش بيني ميشود  تا سال 2010 به 3/7 ميليارد دلار آمريكا برسد. با وجود اين, صنعت بسته بندي هوشمند از آنچه پيش بيني شده بود جلوتر رفته و نشانه هاي تكامل آن به خوبي پيداست. تحقيقات شركت Frost and Sullivan نشان داد كه علاقه مشتريان به مواد غذايي سالم  و تازه در بسته بندي هاي مناسب  موجب پيشرفت اين صنعت شده است.

 سازمان های زیادی وجود دارد که در زمینه سیستم های بسته بندی هوشمند فعالیت میکنند. از آن جمله شرکت تولید کننده مواد غذایی Kraft است که با همکاری دانشگاه راتگرز در حال فعالیت روی پروژه زبان الکترونیکی است تا آن را به بسته بندي ها اضافه كند. اين نوع بسته بندي شامل رشته اي از نانو حسگرهاست كه نسبت به گازهايي كه از مواد غذايي آزاد و موجب فساد آنها ميشوند, به  شدت حساس بوده و تغيير رنگ ميدهند؛ اين تغيير رنگ, علامت واضحي از سلامت يا فساد ماده غذايي محسوب ميشود. اميد است با پيشرفت فن آوري نانو و تلاش هاي محققان گرانقدر, در بهبود صنعت غذاي كشور گام هاي اساسي برداشته شود.

http://www.sepehrhamid.com/

منبع : فضاي نانو؛ شماره 11 

آخرين ويرايش : شنبه ، 23 بهمن 1389 ، 18:15
 

نظرات  

 
0 #3 parhizkar 22 دی 1393 ساعت 08:41
مطالب مفيدي در خصوص نانو موادو بسته بندی غذایی بيان فرموديد.درصورت امكان فهرست و شماره تماس شرکتهای تولید کننده فيلم هاي نانومورد استفاده در بسته بندی غذایی داخل کشور اعلام شود. با تشکر از زحمات شما
نقل قول
 
 
-1 #2 مسعود 07 آبان 1390 ساعت 16:19
بابا دمت گرم لوتی
نقل قول
 
 
+1 #1 Food engineering 15 آذر 1389 ساعت 07:54
با سلام و ارادت
مطالب بیان شده در خصوص نانو موادو بسته بندی غذایی خوب بود.چنانچه امکان دارد فهرست و شماره تماس شرکتهای تولید کننده مواد نانوکمپوزیتی مورد استفاده در صنایع غذایی و بسته بندی غذایی داخل کشور اعلام شود. به طور یقین باعث پربار تر شدن این بخش خواهد شد. با تشکر از زحمات شما-15/9/89
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

جوملا فارسی توسعه و پشتیبانی توسط شرکت نوید ایرانیان
English Arabic French German Italian Spanish Turkish

جستجو در سایت

درباره ما

ماشین سازی سپهرحمید در سال 1372 با هدف طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن بسته بندی، در قم تاسیس گردید.

عمده فعالیت های ماشین سازی سپهرحمید ساخت انواع دستگاه های بسته بندی شرینک پک، وکیوم ، دوخت رومیزی ، استرچ، استرچ پالت، دوخت پایی ، دربند به دو صورت تولید سفارشی و انبوه میباشد.

ادامه مطلب ...

 

فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

* فیلم تبلیغاتی ماشین سازی سپهرحمید

 

 

فیلم ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

* ماشین سازی سپهرحمید در شبکه یک سیما

 

* برخی از مشتریان ماشین سازی سپهرحمید


* 8 دلیل برای خرید ماشین آلات بسته بندی از ماشین سازی سپهرحمید


* لطفا در انتخاب ماشین آلات بسته بندی خط تولید خود دقت کنید !

 

* مطالبی راجع به دستگاه بسته بندی شرینک پک

 

استعلام قیمت دستگاه (شرینک پک، استرچ پالت)

در صورتی که مایل به استعلام قیمت ماشین آلات بسته بندی (شرینک پک، استرچ پالت و...) هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت دانلودها (اینجا کلیک کنید) به دست آورده و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فاکس نمایید.

تبلیغات

تبليغات
تبليغات

معرفی یک محصول

 • دستگاه شرینگ تمام اتوماتیک دوگانه سوز
 • توضیحات:

  نام: شرینگ پک تمام اتوماتیک دوگانه سوز ( برقی و گازی )

  مدل : SH300.1

  مشخصات :

  رنگ کوره ای، برق سه فاز، گاز شهری، دارای سیستم کنترل حرارت، سیستم خنک کننده خروجی ( دو فن خنک کننده )، مجهز به دوخت پنوماتیک، نوارنقاله دور متغیر، مناسب خط تولید، با قابليت تعويض المنتها از خارج تونل

  ابعاد دستگاه شرینگ پک بر اساس بسته بندی متغیر است و معمولا دستگاه در انتهای خط تولید قرار میگیرد .

  از ویژگیهای  دستگاه شرینگ پک

  1. آماده به کار شدن سریع

  2. کاملا تمام اتوماتیک بوده به نحوی که بدون استفاده از نیروی انسانی میتواند محصولی را که از خط تولید بیرون آمده را بسته بندی نماید.

  جهت بسته بندی و شرینگ کردن محصولاتی مانند : کفش، مواد شوینده، مواد غذایی و کلیه محصولاتی که درون کارتن و یا ظرفی قرار میگیرد . این دستگاه مناسب محصولات با وزن بالای یک کیلوگرم میباشد.

  اطلاعات بیشتر

  فیلم مصرفی: نایلون

  درصورتی که مایل به استعلام قیمت دستگاه فوق هستید، فرم درخواست اطلاعات از مشتری را از قسمت مرکز دانلود به دست آورید و پس از تکمیل نمودن به شماره 02534233422 فکس نموده یا به ایمیل yazdan.pr@gmail.com ارسال نمایید.


  * اطلاعات بیشتر راجع به بسته بندی شرینک پک + فیلم نحوه کارکرد شرینک (کلیک کنید)

  کلمات کلیدی:

  شرینک ، شیرینک ، شرینگ، شیرینگ، دوگانه سوز، گازی و برقی، وکیوم،دستگاه بسته بندی، پک، شرینگ پک، سپهرحمید، نایلون، سلفون، پلاستیک ، SepehrHamid ، Pack ، packaging، فروش ، خرید، فروشنده، shering

لینک های RSS

feed-image Feed Entries
کلیه ی حقوق برای ماشین سازی سپهرحمیدمحفوظ است
این سایت با نرم افزار مدیریت محتوای ملی ایرانیان ایجاد شده است
این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد